Primul vicepreședinte Mehriban Aliyeva și membrii familiei urmăresc finalele competițiilor de lupte libere în cadrul Islamiada

personal

Pe 19 mai, au început competițiile de lupte libere la cele 4 jocuri de solidaritate islamică.

În prima zi a competițiilor desfășurate în Arena Sportivă Heydar Aliyev, luptătorii noștri au câștigat 2 medalii de aur și 1 de argint.

Primul vicepreședinte al Republicii Azerbaidjan, președintele Comitetului Organizator al Jocurilor de Solidaritate Islamică Mehriban Aliyeva și membrii familiei au urmărit finalele.

În prima zi a competițiilor de lupte libere, au fost determinați câștigătorii la patru categorii de greutate. Concurând în categoria de greutate de 57 kg, Mahir Amiraslanov, câștigând victoria asupra reprezentantului Kazahstanului Zhandos Ismayilov în lupta decisivă, a devenit campion la cele 4 jocuri de solidaritate islamică. Sportivul turc Nabi Uzun și Nodirjon Safarov din Uzbekistan au luat medaliile de argint și, respectiv, de bronz.

Nurmahammad Hajiyev, care concurează la categoria de greutate 97 kg, a adus a doua medalie de aur echipei noastre. Învingându-l pe sportivul iranian Amir Mohammadi cu un scor mare în finală, luptătorul nostru a câștigat o medalie de aur a Islamiada. Mamed Ibrahimov din Kazahstan și Yusup Melajayev din Turkmenistan au primit medalii de bronz la această categorie de greutate.

Medaliile câștigătorilor din fiecare categorie de greutate au fost prezentate de primul vicepreședinte al Republicii Azerbaidjan, președintele Comitetului de organizare al Jocurilor de Solidaritate Islamică Mehriban Aliyeva.

Imnul de stat al Republicii Azerbaidjan a fost interpretat în cinstea sportivilor noștri, iar steagul de stat a fost ridicat.

Luptatorul azer Mahammad Muslimov (65 kg), pierzând lupta în fața sportivului iranian Meysam Nasiri în finală, a obținut medalia de argint.

Astfel, în prima zi a competițiilor de lupte libere, sportivii azeri au câștigat 2 medalii de aur, 1 de argint.