Încă unsprezece olimpici de la Sochi din Rusia au fost descalificați de COI și interziși pentru jocuri pe viață, inclusiv doi medaliați de la Sochi, aducând în total 43 de sportivi și 13 medalii plecate.

interziși

Sportivii au interzis în anunțul de vineri referitor la încălcările dopajului din Rusia:

- Lugers Albert Demtschenko și Tatyana Ivanova (Medaliații de argint de la Sochi)
- Patinatori de viteză Ivan Skobrev și Artem Kuznettsov
- Schiorii de fond Nikita Kryukov, Alexander Bessmertnykh și Natalia Matveeva
- Bobiști Lyudmila Udobkina și Maxim Belugin
- Jucători de hochei Tatyana Burina și Anna Shchukina

Mai multe de la COI cu privire la decizii sunt aici.

La Sochi, Demtschenko a devenit cel mai vechi medaliat olimpic de iarnă într-un eveniment individual, când a luat argintul la 42 de ani, la recordul său de al șaptelea joc de iarnă Noriaki Kasai a concurat și la a șaptea Olimpiadă de iarnă de la Soci și speră la optimi la PyeongChang).

Italiană Armin Zoeggeler, care a luat bronzul la Sochi pentru medalia olimpică consecutivă a șasea într-o singură probă individuală, urmează să fie actualizat.

La fel cum a terminat locul patru la Soci, Andi Langenhan al Germaniei (un alt german, Felix Loch, a castigat aurul).

Demtschenko și Ivanova au alcătuit jumătate din echipa rusă pentru primul releu olimpic.

Rușii au fost eliminați de medalia de argint din acel eveniment, Letonia urmând să treacă de la bronz la argint și Canada să treacă de la al patrulea la bronz. Americanii au fost al șaselea.

Demtschenko este pensionar.

Ivanova este cea mai înaltă femeie rusă clasată pe locul trei în lume în sezonul trecut și pe locul 10 în acest sezon. Ea a câștigat cursa Cupei Mondiale la pista olimpică PyeongChang în februarie.

Schiorul de fond Kryukov a fost unul dintre cei doi campioni olimpici individuali pentru Rusia la Jocurile Olimpice din 2010, titlu pe care nu-l va pierde pentru DQ-ul său de la Sochi.

Kryukov și Bessmertnykh au primit deja medaliile de argint de la Sochi scoase din cauza dopajului coechipierilor.

Kryukov, în vârstă de 32 de ani, a terminat ultima dată în top 10 în clasamentul Cupei Mondiale în 2014.

Patinatorul de viteză Skobrev a câștigat două medalii olimpice individuale la Vancouver, dar nu a obținut un podium la Soci.