• Linkedin
  • E-mail

Eșantioanele B ale a trei sportivi indieni prinși săptămâna trecută pentru utilizarea substanțelor interzise au dat rezultate pozitive, a declarat vineri un oficial de top al Agenției Naționale Anti Doping din India. "Sini Jose, Jauna Murmu și Tiana Mary vor apărea în fața unui panou antidoping după ce probele lor de B au dat rezultate pozitive", a declarat ieri directorul general al NADA, Rahul Bhatnagar. „Data va fi anunțată mai târziu”.

nici

Jose, Murmu și Mary, toți alergători de 400 de metri, au fost prinși folosind steroizi anabolizanți de către NADA și s-ar putea confrunta cu interdicții de doi ani. Murmu și Mary au dat rezultate pozitive la epimenthandiol, în timp ce Jose a dat pozitiv la methandienonă.

Se numără printre opt sportivi indieni prinși dopând luna aceasta în testele efectuate de NADA și Asociația Internațională a Federațiilor de Atletism. Șase dintre ei sunt 400 de alergători.

Murmu a dat rezultate pozitive mai devreme în testele efectuate de corpul mondial de atletism împreună cu un alt 400 de alergători Mandeep Kaur, care au dat pozitiv la stanozolol. Probele B de Murmu și Kaur în acest caz au fost pozitive la începutul acestei săptămâni.

Yuri dă vina pe SAI

Antrenorul de atletism din India din Ucraina, Yuri Ogorodnik, a acuzat astăzi Autoritatea Sportivă din India (SAI) pentru standardele slabe de la NIS Patiala.

Cei trei infractori Jauna Murmu, Sini Jose (centru) și Tiana Mary (dreapta)

Antrenorul a susținut nevinovăția, spunând că nu a dat niciodată steroizi anabolizanți secțiilor sale

Aveți nevoie de centre de medicină sportivă

Boxerul indian premiat de Arjuna, Akhil Kumar, a sugerat înființarea unor centre de medicină sportivă în toată țara pentru a verifica incidentele de dopaj, deoarece el simte că sportivii ajung adesea să consume droguri interzise din cauza ignoranței.

„Majoritatea băieților și fetelor din țară care încep cariere în box, haltere și atletism nu au medii educaționale foarte solide și există, de asemenea, o lipsă de medici specialiști care au cunoștințe complete despre medicamentele interzise și le iau fără să știe”, a spus Akhil.

Santhosh pungi de aur

New Delhi V Santhosh Kumar, medaliat cu argint la Jocurile Asiatice, s-a adunat pentru a-l învinge pe rusul Alexander Malinin și a obținut India singurul său aur după ce alți trei s-au stabilit pentru medaliile de bronz la cel de-al 21-lea turneu de box Cupa președintelui de la Jakarta, Indonezia. .

Santhosh, în vârstă de 20 de ani, a câștigat finala ușoară de 64 kg în greutate welter, 10-8, pentru a-și câștiga prima medalie de aur internațională. Jasveer Ahlawat (81 kg) și Lakhbir Singh (69 kg) și-au pierdut meciurile din semifinale pentru a se mulțumi cu medaliile de bronz.

Tânărul de 18 ani, Gaurav Bidhuri, a fost celălalt medaliat cu bronz indian la greutatea ușoară cu 49 kg, în timp ce Jasveer a coborât cu 8-12 în fața australianului Damien Hooper.

Talukdar câștigă cota

New Delhi Jayanta Talukdar a câștigat ieri o cotă olimpică din evenimentul recurv individual masculin al Campionatului Mondial de Tir cu Arcul de la Torino, în Italia. Înscris pe locul cinci în runda eliminatorie, Talukdar a reușit să ajungă în runda a treia, unde a învins Antti Tekoniemi (Finlanda) pe locul 28 cu 6-4, rezervând astfel un dane la Londra 2012.

Talukdar a fost unul dintre cei opt indivizi care au câștigat o cotă în secțiunea masculină, conform informațiilor primite aici.

Trio-ul indian pentru femei, Deepika Kumari, Laishram Bombayla Devi și Chekrovolu Swuro, a câștigat deja trei locuri de cotă, astfel un total de patru dane au fost deja confirmate pentru arcași.

Sameer ajunge în finală

Lucknow Lansatorul de top indian indian, Sameer Verma, a ajuns ieri în finala Campionatului Asiatic sub 19 ani cu o victorie luptată în trei jocuri asupra Chinei Liu Kai aici ieri.

Sameer și-a revenit dintr-o cădere de la mijlocul jocului pentru a-l depăși pe Kai 21-19 15-21 21-9 în semifinalele individuale de băiat care au durat aproape o oră la Academia de Badminton din Uttar Pradesh aici.

Cu toate acestea, PV Sindhu, în vârstă de 16 ani, a risipit un prim avantaj în meci pentru a se lupta împotriva Sun Yu din China 21-13 12-21 10-21 în simplu la 48 de minute. Actualul junior din India, numărul unu, Sameer a produs un display uimitor și și-a făcut rivalul să lucreze din greu pentru fiecare punct.

Trei bronz pentru India

Kobe Aruncătorul de disc Harwant Kaur, alergătorul de distanță mijlocie O P Jaisha și decathleta Bharat Inder Singh au adus câte un bronz în cea de-a doua zi a campionatului asiatic de atletism din Kobe, Japonia, vineri.

Aruncătorul de disc Krishna Poonia nu a reușit însă să ajungă pe podium, terminând pe locul patru. Harwant ar putea curăța doar 57,99 metri câștigând un bronz. Între timp, la 1.500 m feminin, Jaisha a făcut 4: 21.41 secunde pentru a câștiga un bronz.

Un alt indian, Jhuma Khatun, a fost descalificat. Bharat a câștigat ultima medalie a zilei din India, de la decathlon masculin, după ce a acumulat 7358 de puncte în competiția de 10 evenimente.