threads

Imparte asta

Revocarea Danielle Collins de la World TeamTennis pentru încălcarea protocoalelor COVID-19 și părăsirea de la Greenbrier Resort și statul Virginia de Vest luni a determinat critica americanului și a pus o povară pe colega ei de echipă Orlando Storm, Jessica Pegula, pe locul 80 in lume.

Americanul în vârstă de 26 de ani pare să-și îndeplinească sarcina, totuși, câștigând 2 din cele 3 seturi de marți și contribuind direct la 14 jocuri victorioase în timp ce Orlando a asaltat Washington Kastles, 23-17.

După ce a pierdut la simplu feminin, Pegula a ghidat furtuna către victorii în următoarele 2 seturi, făcând echipă cu Ken Skupski pentru a-i învinge pe Arina Rodionova și Marcelo Arevalo, cu 5-3, în dublu mixt și a produs un triumf convingător cu 5-1 alături de Darija Jurak. peste Rodionova & Bernarda Pera la dublu feminin

„Kenny și cu mine ne-am jucat bine împreună. Tocmai am intensificat-o puțin acolo la sfârșit ”, a spus Pegula. „Este literalmente unul sau două puncte în fiecare zi care influențează aceste meciuri.

„Am crezut că am tras cu adevărat. Ne-am concentrat și am jucat foarte bine. Am putut să o duc la dublu, iar Darija a jucat grozav. ”

În ciuda acelei pierderi în acțiunea de simplu, a fost într-adevăr un moment din acel set care a schimbat întregul tenor al meciului în tiebreak-ul de 9 puncte, când Hawk-Eye s-a înșelat, iar Pera a servit cu 2-1, hotărând că avântul lui Pera de-a lungul liniei laterale a fost în.

„Asta a fost afară! Mă glumești? ”, A strigat Pegula către arbitrul scaunului.

Antrenorul principal al furtunii, Jay Gooding, s-a repezit pentru a marca cu pantoful său unde mingea a lovit în afara limitelor.

Reluările televizate ale punctului au arătat în mod clar că mingea a aterizat larg, dar după câteva minute de certuri, arbitrul a stat lângă apelul inițial.

Pegula, clătinând din cap, și-a luat locul dincolo de linia de bază pentru a servi în break, urmărind 1-3 și apoi a existat o schimbare bruscă atunci când, după o revizuire ulterioară, punctul a fost dat lui Pegula, seara scorul la 2-2.

Acum erau Kastles cei care erau supărați. „Arată-mi dovada!” Arevalo a cerut arbitrului.

Ceea ce fusese o aventură destul de somnoroasă era acum plină de tensiune și când întoarcerea lui Pegula a călătorit mult până la sfârșitul tie-break-ului, Pera a scăpat un țipăt cu gât complet spre banca ei.

Pegula părea să-l stimuleze doar să-și ridice jocul în seturile următoare.

Kastles a condus odată cu 12-9 în acest meci, dar jocul lui Pegula în cele 2 seturi de dublu a catapultat Storm-ul cu un avans de 14-14 înainte de setul final al dimineții, în care Skupski și Tennys Sandgren au încheiat meciul cu 5- 3 eliminări ale lui Arevalo și Nick Monroe la dublu masculin.

Etapa pentru World TeamTennis la Greenbrier Resort din Virginia de Vest

Springfield Lasers trece de Imperiul New York

Imperiul New York a organizat marți după-amiază o cursă incredibilă împotriva Springfield Lasers, dar nu a fost suficient pentru a împiedica campionii de două ori în apărare să câștige egalitatea în Extended Play, 25-17.

New York a intrat în setul final al meciului după 20-9, dar a obținut o pauză timpurie de Jean-Julien Rojer și Caty McNally pentru a câștiga un avantaj de 3-1 la dublu mixt.

Springfield a răspuns, totuși, rupându-l pe Neal Skupski și egalând scorul la 4 pentru a forța un tiebreaker de 9 puncte.

Kveta Peschke a câștigat două din ultimele 3 puncte pentru a da Imperiului o victorie cu 5-4 la dublu mixt și a adus jocul extins.

New York a câștigat primele 3 jocuri în sesiunea suplimentară pentru a-și atinge deficitul general la 24-17, dar Rojer a menținut Laser-urile înfiorătoare ținând servire și terminând meciul.

Mitchell Krueger a început Lasers-ul la un început minunat, supărându-l pe Jack Sock cu 5-4 la simplu masculin.

Jucătorii au tranzacționat hold pentru a forța un tiebreaker de 9 puncte și, deși Sock a obținut un mini-break, Krueger a câștigat avantajul pentru a oferi Springfield avantajul timpuriu.

Hayley Carter și Caty McNally au sculptat Imperiul la dublu feminin, câștigând cu 5-1 pe Sabine Lisicki și Peschke .

Rojer și Robert Lindstedt au menținut acel impuls cu o victorie cu 5-2 asupra lui Sock & Neal Skupski la dublu masculin.

Duo-ul Lasers l-a rupt pe Skupski pentru a merge în fața 3-1 la schimbare, apoi ambele părți au ținut serviciul restul drumului înainte ca Rojer și Lindstedt să câștige toate cele 3 puncte decisive din set, oferind Springfield un avantaj confortabil de 15-7 la jumătate- timp.

La o zi după ce a scăpat un avantaj de 3-0 împotriva Sofia Kenin din Philadelphia, Olga Govortsova a reușit să se supere, câștigând 5 jocuri consecutive de la 0-2 în jos și 2 puncte decisive, pentru a lua setul de pe Lisicki.

Washington Kastles Neil Skupski și Kveta Peschke nu au putut împiedica victoria Springfield Lasers în ciuda reducerii diferenței

Philadelphia Freedoms îl înving pe Chicago Smash pentru locul întâi

Philadelphia Freedoms se află singuri în fruntea clasamentului după ce a oprit seria de victorii a celor patru meciuri de la Chicago Smash, 23-19.

În întâlnirea dintre echipele de top din World TeamTennis, Smash a câștigat dublul feminin pentru a forța un joc suplimentar, dar Freedoms a încheiat meciul pentru a prelua singurul loc pe primul loc.

Philly a deschis cu o victorie cu 5-4 la dublu masculin, Fabrice Martin și Taylor Fritz au preluat un avantaj de 3-1 înainte de a rezista pentru a câștiga tiebreak-ul, 5-2, împotriva lui Rajeev Ram și Evan King.

„Este întotdeauna minunat să începi să joci bine și să câștigi câteva victorii de la începutul sezonului”, a spus Martin „Echipa se descurcă bine; suntem 6-1 și suntem mulțumiți de asta.

„În timpul blocării, am fost în Franța. Știam dacă aș sta doar pe canapea, mâncând vin, brânză și pâine, că nu va funcționa.

„Am cumpărat câteva lucruri pentru a le rezolva [cu] și tocmai mi-am urmărit dieta. Nu aveam nici o pâine - un pic de vin - dar nici o pâine. Pâinea este esențială în Franța, dar am rămas departe de asta. ”

Fritz, pe locul 24, a rămas pe teren pentru meciul individual masculin, dezlănțuind un as de 145 mph, cel mai rapid din turneu, pentru a lua un avantaj de un joc și a terminat prin spargerea serviciului lui Brandon Nakashima.

După ce a fost egalat la 2-2, Fritz l-a depășit pe tânărul de 18 ani pentru o decizie de 5-3 și un avantaj de 10-7 pentru Philadelphia.

Dublul mixt a fost un alt meci puternic disputat, cu Freedoms Martin și Taylor Townsend, în vârstă de 24 de ani, câștigând cu 5-4 împotriva dublei clasate pe locul nouă, Ram & No 20 Bethanie Mattek-Sands.

Meciul a fost egal la 2-2 și 4-4 înainte ca Philly să-și extindă avantajul cu 15-11 după ce a valorificat serviciul Townsend pentru set point.

La simplu feminin s-au prezentat Sloane Stephens împotriva Sofiei Kenin, care, alături de coechipierul său Fritz, a intrat în joc cu cele mai bune procentaje de câștigători de simplu din ligă.

Kenin, cel de-al patrulea jucător de pe turul WTA, a condus cu 3-2, Stephens slujind la deuce înainte de a rupe avantajul setului de 4-2 în drum spre o victorie cu 5-2.

Smash a urmărit 20-13 intrând în meciul final, dublu feminin, și a sperat să-l împingă în joc prelungit și, eventual, un super tiebreaker.

Mattek-Sands și Eugenie Bouchard din Chicago i-au împins pe Townsend și Caroline Dolehide la un pas, dar nu au putut completa revenirea.

"Echipa noastră ne-a adus de la început, așa că a fost o pernă bună pentru început", a spus Dolehide, în vârstă de 21 de ani. „Eu și Taylor jucăm foarte bine, dar nu am servit atât de bine.

"Nu am jucat tot posibilul în acest sens, dar am reușit și am jucat un ultim joc minunat."

Smash a luat setul cu 5-2 pentru a forța un joc suplimentar, dar Freedoms a avut nevoie de un singur joc pentru a obține victoria.

Jucând în primul ei sezon WTT și urmărind 0-1, Dolehide a servit și apoi a scăpat volea câștigătoare pe linie pentru a finaliza victoria 23-19.

Sofia Kenin își continuă modalitățile de câștig pentru Philadelphia Freedoms cu o victorie asupra lui Sloane Stephens

Vegas trece peste Orange County Breakers

Cu încălzirea Playoff Race, Vegas Rollers a câștigat o egalitate crucială împotriva Orange County Breakers, 21-19, în meciul de marți seara.

Bob Bryan joacă cel de-al 18-lea sezon al său cu World TeamTennis, în timp ce Ajla Tomljanović se confruntă cu primul ei, iar ambii jucători s-au ridicat când au contat cel mai mult.

Tomljanovic a obținut 12 puncte din Vegas ’21, în timp ce Bryan a fost implicat în 2 seturi cruciale, unul care a început meciul și cel care l-a terminat.

"Cred că am înțeles cu toții sentimentul de urgență după ce am alunecat pentru două jocuri", a spus antrenorul Vegasului, Bl Bliron. „O mare parte din asta ne-a scăpat de sub control, am avut unele răni și a fost regretabil.

"Cred că am învins o echipă cu adevărat dură din Orange County."

Tomljanović, clasat pe locul 56 în turneul WTA, a sosit luni târziu și a fost adus pentru Asia Muhammad, care și-a rănit umărul și va ieși la nesfârșit.

Vegas a reușit doar 13 puncte și a pierdut toate cele 5 seturi față de Breakers în prima lor întâlnire, cu doar 5 zile mai devreme.

Orange County a câștigat 3 din cele 4 meciuri anterioare, dar s-a confruntat cu un debutant exuberant în Tomljanović și cu Rollers, care a câștigat răzbunarea, care a câștigat o egalitate pe locul 3 la mijlocul sezonului cu primul - puneți libertățile Philadelphia pe punte.

Tomljanovic a făcut echipă cu Bryan la dublu mixt pentru a începe meciul, iar cei doi arătau de parcă ar fi jucat împreună încă din prima zi.

„A fost o nebunie, am fost atât de încântat când am fost chemat, încât nu am făcut niciodată parte dintr-o echipă de tenis”, a spus Tomljanovic. „Când am văzut echipa noastră, am fost atât de încântat.

„Să fiu primul în frunte a fost un pic deranjat, dar l-am avut pe Bob acolo, așa că a fost de mare ajutor”.

Au deschis un avans de 3-0 înainte ca Gabriela Dabrowski și Austin Krajicek să-și găsească ritmul și să se alăture meciului câștigând 3 din următoarele 4 jocuri.

Dabrowski a avut șansa să-i servească pe Breakers într-un tiebreak de 9 puncte, cu al 8-lea joc ajungând la un punct decisiv, dar a greșit dublu și a predat setul către Vegas.

Tomljanovic a fost împins în setul următor împotriva unei înflăcărate Jennifer Brady, care a câștigat ultimele sale 2 single-uri feminine stabilite cu un scor combinat de 10-1 și este 12-5 în turneul WTA în 2020.

„Știam că Jenny joacă grozav, știam că se ocupă și mă așteptam să iasă și să cânte foarte bine”, a spus Tomljanovic.

Cei doi au avut serviciu în primele 4 jocuri, apoi s-au rupt reciproc în următoarele 4 jocuri.

Tomljanovic și-a prins cel de-al doilea vânt în timpul tiebreak-ului, spărgând primele 2 servicii ale lui Brady, apoi câștigând primele 2 pentru a urca cu 4-0.

Deși Brady a menținut scorul pentru 4-2, Tomljanovic a terminat-o și a luat setul.

Breakers nu erau pe punctul de a se îndoaie și, pentru a doua oară în mai puțin de o săptămână, Steve Johnson l-a eliminat pe Sam Querrey, cu 5-4, într-un set-tiebreak la simplu masculin.

Apoi, profitând de ocazia de a fura impulsul și de a oferi Breakers un avantaj în setul final, Dabrowski și Andreja Klepac au dominat Tomljanović și Monica Puig în dublu feminin, câștigând cu 5-2.

Echipele s-au ocupat de serviciu după primele două jocuri, dar duetul Orange County a câștigat trei consecutiv pentru a prelua conducerea cu 4-1 înainte de a termina lucrurile.

După 17-16, în dublu masculin, Bob și Mike Bryan căutau răzbunare împotriva lui Johnson și Krajicek, care au câștigat prima lor întâlnire, 5-2.

"Știam că trebuie să ne rupem, echipa noastră era într-un moment în ultimul meci, băieții aceia ne-au învins în urmă cu câteva zile și căutam o răzbunare", a spus Bob Bryan. „Mike a stat toată noaptea pe bancă și a ieșit și a jucat uimitor.

"A venit rece și a reușit niște reveniri fantastice și apoi a servit un ultim joc minunat."

Frații Bryan au deschis un avantaj de 3-0 în set, făcând dificilă perechea Orange County să se întoarcă în set și au câștigat cu 5-2 pentru a sigila victoria.

Bob și Mike Bryan au sigilat victoria Orange County Breaker cu semnul lor de piept