Romelu Lukaku a înscris de două ori pe VEB Arena din Moscova, cu Anthony Martial care l-a înscris de două ori și a înscris un penalty în timp ce Manchester United a lovit CSKA Moscova cu 4-1 în UEFA Champions League.

De Agence France-Presse, Agence France-Presse Moscova

lukaku

Romelu Lukaku și Anthony Martial l-au pus pe CSKA Moscova în sabie, Manchester United preluând controlul asupra Ligii Campionilor, grupa A, cu o victorie nemiloasă cu 4-1, miercuri.

Lukaku a înscris de două ori pe VEB Arena din Moscova, ducându-și numărul United la 10 goluri în nouă jocuri, Martial l-a înscris de două ori și a acordat un penalty înainte ca Henrikh Mkhitaryan să finalizeze victoria.

A fost prima victorie în deplasare a lui United în competiție din noiembrie 2013 și cu Basel care a bătut-o pe Benfica în celălalt joc de grup, a lăsat echipa lui Jose Mourinho cu trei puncte libere în partea de sus a bazinului.

După ce sâmbătă a câștigat 1-0 la Southampton, United s-au întors la cea mai bună fluiditate din capitala Rusiei, ritmul și mișcarea noilor parteneri de grevă Lukaku și Martial provocând dureri de cap CSKA toată noaptea.

După ce l-a învins pe Benfica în jocul de deschidere, CSKA a fost readus pe pământ cu o lovitură, deși supleantul Konstantin Kuchaev a dat fanilor lor ceva de înveselit cu un gol de consolare în minutul 90.

În timp ce gazdele și-au petrecut momentele, întâlnirea a făcut mai degrabă o batjocură față de pretenția de ajun de meci a managerului United Mourinho că aceasta a fost cea mai puternică echipă CSKA pe care a întâlnit-o vreodată.

Lipsiți de Paul Pogba, Marouane Fellaini și Michael Carrick din cauza unei accidentări, Mourinho a stabilit United într-un sistem necunoscut 3-4-1-2, dar vizitatorii nu au avut timp să-și găsească amprenta.

Împărțiți într-un aspect nou din față, Lukaku și Martial au făcut clic instantaneu, combinându-se pentru a pune United în avantaj în cel de-al patrulea minut.

Pasul fin al lui Lukaku pe canalul interior-stânga l-a eliberat pe Martial pe stânga și a verificat înăuntru înainte de a trece la stâlpul din spate, unde Lukaku a sărit pentru a direcționa un puternic antet peste Igor Akinfeev.

După ce Akinfeev a respins-o pe Mkhitaryan cu picioarele, Martial a marcat cu 2-0 din penalty în minutul 18, după un fault asupra lui Mkhitaryan de către Georgi Schennikov.

Nouă minute mai târziu, a fost 3-0, Vasili Berezutksi a eliminat centrarea joasă a lui Martial, iar Lukaku a întors mingea.

Frustrarea pentru antrenorul CSKA, Viktor Goncharenko, a fost că echipa sa a reușit să-și procure mai multe obiective de poartă la celălalt capăt, doar pentru a găsi David de Gea o barieră impermeabilă.

Portarul United a produs o salvare excelentă cu o singură mână pentru a-l împiedica pe Alan Dzagoev la 1-0 și a aruncat un șut puternic al lui Fedor Chalov peste mingea la 2-0, precum și încercările de atac ale lui Vitinho și Dzagoev.

Akinfeev i-a refuzat lui Lukaku hat-trick-ul său la începutul reprizei a doua, înainte ca mai mult să-i apere pe United să-i înzestreze pe al patrulea.

Fundașul veteran Sergei Ignashevich i-a dăruit mingea direct lui Ander Herrera, a cărui minge a eliberat-o pe Martial.

Efortul francezului a fost parat de Akinfeev, dar Mkhitaryan a urmat pentru a introduce rebota în plasă.

Akinfeev a disputat acum 45 de jocuri fără o foaie curată în competiția propriu-zisă, deși salvările sale de la supleanții Jesse Lingard și Matteo Darmian, aliați cu efortul târziu al lui Kuchaev, i-au scutit CSKA de jenă suplimentară.