Manchester City a început să-și câștige greutatea ca niște grei din Liga Campionilor, când a devenit prima echipă engleză care a câștigat la Șahtior Donețk în competiția europeană, cu o victorie cu 3-0 în meciul grupei F de la Harkov, marți.

Bernardo Silva

City, care a început fals în campania sa cu singura pierdere a sezonului acasă la Olympique Lyonnais, a fost o propunere complet diferită, valsând spre victorie cu golurile lui David Silva, Aymeric Laporte și supleantul Bernardo Silva.

Ceea ce părea o vizită potențial dificilă de 1.700 de mile la campionii ucraineni, care îi bătuseră pe bărbații lui Pep Guardiola în fazele grupelor anul trecut, a fost făcut să pară rutină fără efort, pe măsură ce orbitorul David Silva și-a orchestrat dominația.

City ar fi putut înscrie cu ușurință mai mult, dar victoria l-a plasat pe campionii englezi în fruntea grupei cu șase puncte, la un punct distanță de Lyon, care a remizat cu 3-3 la Hoffenheim, care are două puncte alături de Șahtiorul de jos.

Liderii din Premier League, cu Kevin De Bruyne înapoi pentru primul său start complet al sezonului după o concediere accidentată, și-au continuat forma orbitoare recentă preluând controlul din fluierul de deschidere.

În prima jumătate de oră, Riyad Mahrez ar fi putut și probabil ar fi trebuit să înscrie de două ori, o dată după ce City s-a rupt cu ritm uluitor din propria repriză, înainte ca apoi să-l înființeze și pe David Silva pentru a arunca impertinent împotriva postului lui Șahtar.

Cu toate acestea, maestrul spaniol nu a făcut nicio greșeală cu un voleu pe piciorul stâng imediat după jumătate de oră pentru a recompensa măiestria lui City.

Cinci minute mai târziu, colțul lui De Bruyne a căzut la Laporte, care a fost destul de nemarcat în timp ce se apleca pentru a merge acasă.

Deși echipa gazdă a atacat intermitent, City ar fi putut înscrie încă trei în primele 12 minute din a doua repriză.

Bernardo Silva a fost pe teren pentru doar 90 de secunde după retragerea excelentă a lui De Bruyne, când un alt contra devastator al orașului a văzut mijlocașul portughez curgând și împușcându-și șutul de la piciorul stâng al minutului 71 în poarta îndepărtată.

A pecetluit prima înfrângere a lui Șahtior în 12 meciuri în toate competițiile, lăsând șansele lor de a se califica în fazele knock-out în umbra.