Luni, 10 decembrie 2018 - 16:28 De Eric Olanowski

2018

Revizuirea procesului de calificare al Rusiei Ivan Yarygin. Revizuind și rezultatele Cupei Alans și Haparanda.

1. Dzambolat Tedeev clarifică procesul de calificare al lui Ivan Yarygin în 2019
Dzambolat Tedeev, antrenorul principal la lupte libere din Federația Rusă, a clarificat procesul de calificare pentru Ivan Yarygin din ianuarie, care are loc la Krasnoyarsk, Rusia. Doar trei luptători ruși se vor califica la „Cel mai dur turneu din lume”. Fiecare dintre membrii echipei mondiale din 2018, împreună cu câștigătorii Alans și Mindiashvili își vor da fiecare bilet la Ivan Yarygin.

125 kg - Anzor HIZRIEV

Pentru a oferi clarificări suplimentare, antrenorul Tedeev a continuat spunând: „Dacă un atlet decide să-și schimbe categoria de greutate, trebuie să se stabilească în noua greutate, ceea ce înseamnă că va trebui să câștige fie turneul Alans, fie turneul Mindiashvili, și abia atunci va putea lupta la Krasnoyarsk ".

Campion alanilor de 70 kg, David BAEV (RUS) Fotografie de Marion Stein.

2. Vladikavkaz găzduiește turneul de calificare Yarygin, alanii
O mulțime de fani s-au prezentat la Centrul Sportiv Arena sold-out din Vladikavkaz, Osetia de Nord-Alania, Rusia, pentru unul dintre cele mai importante turnee ale țării, Alans. După cum s-a menționat mai sus, alanii au servit drept calificare pentru Ivan Yarygin din ianuarie la Krasnoyarsk, Rusia.

Probabil că cel mai impresionant câștigător de medalii de aur a fost campionul de 70 kg, David BAEV (RUS). Baev, de două ori campion mondial la nivel de vârstă, și subcampion mondial mondial U23 din 2018 au eliminat medaliații mondiali consecutivi în cursa sa pe vârful podiumului. În semifinale, Baev a învins de două ori medaliat mondial, James GREEN (SUA), cu 8-6. El a urmat acest lucru cu o victorie cu 5-3 finale asupra campionului mondial din 2016, Magomed KURBANALIEV (RUS).

Azerbaidjanul, Georgia și Statele Unite au avut fiecare medalie de luptători, dar Federația Rusă a câștigat nouă din zece posibile medalii de aur. Singurul campion non-rus a fost de două ori campion mondial la putere, Geno PETRIASHVILI (GEO) care a câștigat medalia de aur de 125 kg față de iranianul Jaber SADEGHZADEH.

Vitalii GOLOEV (RUS)

Teheran, Iran va găzdui cea de-a cincea Cupă Mondială a Cluburilor de Luptă din 13-14 decembrie.

Anul trecut, 16 medaliați mondiali și olimpici au participat la competiția de două zile, dar a fost Easy Pipe Kashan din Iran care a învins campionii din Statele Unite, Titan Mercury, 6-4, în timp ce Setaregan Sari (IRI) l-a doborât pe Khimori) în dualul pe locul trei.

O notă interesantă cu privire la Cupa Mondială a Cluburilor de Luptă din acest an, Statele Unite nu vor trimite o echipă la Teheran. Din cauza Campionatelor Mondiale împinse înapoi în octombrie, Statele Unite au decis să-și odihnească sportivii și să nu-i trimită în Iran.

125 kg - Geno PETRIASHVILI (Easy Pipe) df. Nick GWIAZDOWSKI (Titan), 6-5

Aleksander KOMAROV (RUS), campion al Cupei Haparanda de 82 kg. (Fotografie de Max Rose-Fyne)

4. Rusia câștigă Quartet of Golds la Cupa Haparanda 2018
Peste 60 de luptători au făcut excursia la Haparanda, Suedia, pentru a concura în Cupa anuală Haparanda. În mod obișnuit, Federația Rusă a fost blocată și încărcată, câștigând patru dintre cele nouă medalii de aur ale Cupei Haparanda.

Cea mai remarcabilă medalie de aur a venit la 82 kg, unde tânărul rus Aleksander KOMAROV (RUS) a concurat în primul său turneu din septembrie, când a cucerit titlul mondial junior 2018 din Tampere, Finlanda. Acesta a fost al doilea titlu mondial al lui Komarov, dar al patrulea titlu mondial la nivel de vârstă. De asemenea, a câștigat titluri mondiale de cadete în spate în 2015 și 2016.

Fără îndoială, Komarov are cele mai impresionante CV-uri greco-romane din memoria recentă. De când a pășit pe scena internațională în 2015, a participat la 13 turnee și nu a fost încă înfrânt în niciunul dintre aceste 13 turnee.

În plus față de cele patru titluri mondiale și europene la nivel de vârstă, Komarov mai are și cinci medalii de aur la turneele la nivel senior.

Rusia a avut și un trio de alți medalii de aur. Au fost Yuri DENISOV (RUS), Ivan CHERNOV (RUS) și Maxim SAYARYAN (RUS). Rusia a fost singura țară care a câștigat mai multe medalii de aur. Finlanda, Norvegia, Suedia, Ucraina și Statele Unite au fost celelalte cinci națiuni care au câștigat o medalie de aur solo.