Majoritatea persoanelor care consumă în mod regulat alcool cunosc deja simptomele intoxicației, cum ar fi vorbirea neclară și coordonarea slabă. Uneori, totuși, s-ar putea să fiți martor la o urgență gravă de sănătate și nici măcar să nu știți. Persoanele care se complac să bea mult alcool într-o perioadă scurtă de timp prezintă un risc semnificativ de a dezvolta semne de otrăvire cu alcool.

Ficatul dvs. face o treabă excelentă de a împiedica pătrunderea toxinelor alcoolice în sânge. Consumul de alcool mult într-o perioadă scurtă; cu toate acestea, este posibil ca ficatul dvs. să nu poată ține pasul. Acesta este procesul care duce la otrăvirea alcoolului, cunoscut și ca supradozaj cu alcool.

Adevărul despre otrăvirea cu alcool

Intoxicația cu alcool este severă și, în unele cazuri, mortală. Consumul de alcool mult într-o perioadă scurtă poate afecta ritmul cardiac, respirația, temperatura corpului și reflexul gag în care poate duce la comă sau moarte.

Alcoolul este un depresiv care vă întrerupe creierul și sistemul nervos în moduri care vă pot încetini respirația, ritmul cardiac și alte sarcini esențiale pe care le face corpul dumneavoastră.

Intoxicația cu alcoolul poate apărea și atunci când copiii sau adulții beau accidental produse din casă care conțin alcool. O persoană cu otrăvire cu alcool trebuie să solicite asistență medicală imediată. Dacă bănuiți vreodată că dumneavoastră sau altcineva aveți otrăvire cu alcool, apelați imediat la asistență medicală de urgență.

8 Semne de otrăvire cu alcool

Unele semne intoxicate sunt fizice și pot fi văzute când știți ce să căutați. Unele semne de otrăvire cu alcool vor include:

Primul semn al otrăvirii cu alcool: slabă coordonare

Când există prea mult alcool în sistemul dvs., coordonarea dvs. se va modifica. Vă veți ameți și veți începe să vedeți dublu, ceea ce face dificil să mergeți și să vă concentrați vizual asupra împrejurimilor. Reflexele dvs. vor fi, de asemenea, încetinite și toată coordonarea se reduce datorită efectelor alcoolului asupra creierului și a momentului reflex.

Al doilea semn de otrăvire cu alcool: piele sclipitoare

Fața, pieptul, spatele, brațele și mâinile se vor înfunda atunci când ați consumat o cantitate mare de alcool. Acest lucru se datorează porilor care stoarcă excesul de alcool pe care corpul nu îl poate procesa suficient de repede prin ficat, transformând transpirația în următorul mod natural de a elibera alcoolul.

Al 3-lea semn de otrăvire cu alcool: Miroase a alcool

Alcoolul ingerat are un vapor puternic care provine din stomac care se proiectează prin gură și are un miros pur de alcool. Chiar dacă nu este evident pentru miros, alcoolul poate fi preluat cu un etilotest care vă măsoară BAC și citește digital ce procent de alcool aveți în sânge.

Al patrulea semn al otrăvirii cu alcool: vorbire neclară

Alcoolul relaxează inhibițiile și reduce coordonarea. Acest lucru va face ca efectul discursului dvs. să fie neclar, deoarece creierul nu poate calcula cu gura claritatea sau ordinea corectă a cuvintelor în care să spuneți. Acest lucru creează proiecție de cuvinte murdare și neclare.

Al 5-lea semn de otrăvire cu alcool: ochi roșii

Indicația cea mai fizică pe care o persoană o intoxică este de ochi. Vor fi roșii, venoși și vor avea un aspect apos, glazurat. Pleoapele sunt de obicei coborâte și ele, ceea ce face cea mai evidentă formă de identificare a intoxicației fără a identifica restul coordonării modificate.

Al 6-lea semn al otrăvirii cu alcool: confuzie

Când alcoolul ajunge la creier, acesta modifică memoria pe termen scurt. Indivizii încep să-și piardă urma mediului înconjurător, a gândurilor și a acțiunilor lor atunci când sunt intoxicați. Uneori, alcoolul le poate face să se întrerupă și să nu poată recunoaște sau aminti o perioadă în care au fost conștiente și angajante.

Al 7-lea semn al otrăvirii cu alcool: bătăi neregulate ale inimii

Efectele consumului intens de alcool vor încetini bătăile inimii, aproape până la jumătate din ritmul normal. Alcoolul este un depresiv care încetinește fluxul sanguin și se îndreaptă către creier în care trimite semnale către inimă și plămâni pentru a funcționa subconștient.

Al 8-lea semn al otrăvirii cu alcool: dispariția și imposibilitatea de a se trezi

Când cineva are prea mult de băut, semnele de mai sus vor avea efecte negative asupra eforturilor creierului de a rămâne conștient. Persoanele care leșină pot mormăi sau chiar să facă pași mici, dar sunt complet inconștienți și orice metode de trezire a acestora ar putea să nu funcționeze. Acesta este un semn clar al otrăvirii cu alcool care necesită ajutor medical imediat.

Semne și simptome ale otrăvirii cu alcool

Unele simptome ale otrăvirii cu alcool sau o afacere mai semnificativă decât altele. Unele simptome mai severe de otrăvire a alcoolului care trebuie urmărite sunt:

 • Vărsături excesive
 • Convulsii
 • Incapabil să rămân treaz
 • Sever confuz
 • Pauze lungi între respirații
 • Respirație lentă
 • Bătăi lente ale inimii
 • Temperatura corpului scăzută
 • Piele palida

Chiar și fără toate simptomele de mai sus, este foarte recomandat să solicitați ajutor medical atunci când cineva

semne
poate avea otrăvire cu alcool. Persoanele cu otrăvire cu alcool care sunt inconștiente și nu pot fi trezite au un risc ridicat de a muri. Dacă bănuiți că cineva are otrăvire cu alcool chiar și fără a vedea aceste simptome, trebuie să solicitați asistență medicală imediată.

Cauze de otrăvire cu alcool

Consumul oricărui tip de alcool poate provoca alte tipuri semnificative de otrăvire toxică care va necesita tratament de urgență, inclusiv o pompă pentru stomac. Alcoolul sub formă etilică poate fi găsit în apa de gură, unele medicamente, greva de gătit, băuturile alcoolice și anumite produse de uz casnic.

Intoxicația cu alcool etilic va rezulta în general din consumul prea multor băuturi alcoolice, mai ales dacă este consumat într-o perioadă scurtă. Unele alte forme de alcool, cum ar fi alcoolul izopropilic, metanolul și etilena, pot fi găsite în loțiuni, unele produse de curățare și alcool pentru frecare.

Definiția consumului excesiv de alcool

Pentru un bărbat, consumul excesiv de alcool este definit ca atunci când ați consumat cinci sau mai multe băuturi în mai puțin de două ore. Pentru o femeie, este vorba de patru băuturi în mai puțin de două ore. Consumul extrem de excesiv este dublu față de aceste cantități.

Consumul de alcool este una dintre cele mai mari cauze ale otrăvirii cu alcool.

Dimensiunile standard ale băuturilor alcoolice sunt:

 • 12oz bere 5% alcool
 • 5oz vin 12% alcool
 • 1,5oz lichior 40% alcool

Efectele consumului excesiv de alcool

Una dintre cele mai semnificative cauze ale otrăvirii cu alcool este consumul excesiv de alcool. Consumul de alcool este un tip de băut intens atunci când o persoană va consuma rapid cinci sau mai multe băuturi alcoolice în câteva ore sau mai puțin. O perioadă de alcoolism poate dura până la câteva ore până la câteva zile.

Este posibil să aveți otrăvire cu alcool înainte chiar de a leșina în timp ce beți excesiv. De asemenea, în timp ce sunteți inconștient sau când încetați să beți, alcoolul va continua să fie eliberat din stomac și intestine în fluxul sanguin, ceea ce va face ca nivelul alcoolului din corpul dumneavoastră să crească în continuare.

Cât de mult alcool este prea mult?

Alcoolul este absorbit prin organism mult mai repede și cu mult înainte ca majoritatea nutrienților să o facă. De asemenea, este nevoie de mult mai mult timp pentru ca corpul dumneavoastră să spele alcoolul pe care l-ați consumat. Majoritatea alcoolului devine procesat de ficat. Cu cât beți mai mult alcool, în special într-o perioadă scurtă, cu atât mai mare este riscul de otrăvire cu alcool. O băutură mixtă poate conține mai mult de o porție de alcool și poate dura mai mult timp pentru a se metaboliza prin ficat. Timpul necesar pentru ca ficatul dvs. să descompună fiecare băutură alcoolică este de o oră pe băutură. Cu cât consumați mai multe băuturi alcoolice, cu atât aveți mai multe șanse de otrăvire cu alcool.

Factori de risc pentru otrăvirea cu alcool

Studiile arată că bărbații și persoanele de vârstă mijlocie prezintă un risc semnificativ de otrăvire cu alcool. Experții spun că bărbații tind să bea mai mult decât femeile. Și persoanele de vârstă mijlocie au mai multe șanse să ia medicamente eliberate pe bază de rețetă în timp ce beau, ceea ce poate contribui și la otrăvirea cu alcool.

În timp ce beți alcool, dimensiunea, greutatea și cantitatea consumată vor juca un rol vital în riscul de a se otrăvi cu alcool. Nici o persoană nu va avea același BAC (conținut de alcool din sânge), chiar dacă ambele sunt similare în ceea ce privește fizicul și cantitatea de alcool consumată.

Câțiva factori vă pot crește riscul de otrăvire cu alcool, care includ:

 • Sănătatea dumneavoastră
 • Greutatea și mărimea ta
 • Procentul de alcool din băuturile dumneavoastră
 • Fie că combinați alte droguri cu alcool
 • Fie că ați mâncat recent
 • Nivelul dvs. de toleranță
 • Rata și cantitatea de alcool pe care ați consumat-o

Intoxicația cu alcool se poate întâmpla oricui și tuturor celor de toate vârstele. Este vital să cunoașteți factorii de risc care vin odată cu consumul de alcool și să știți ce să faceți dacă cineva are otrăvire cu alcool.

Complicațiile otrăvirii cu alcool

Persoanele care consumă alcool la o rată mai mare decât cea recomandată sunt expuse riscului de otrăvire cu alcool. Complicațiile severe pot fi, de asemenea, asociate cu excesiv și excesiv de băut. Unele complicații severe pot rezulta din otrăvirea cu alcool, care va include:

 • Sufocare: Alcoolul provoacă vărsături din efectele sale care deprimă reflexul gag, ceea ce crește riscul de sufocare la vărsături, chiar dacă ați leșinat.
 • Respirația se oprește: Inhalarea accidentală a vărsăturilor în plămâni poate duce la o întrerupere severă sau chiar fatală a respirației.
 • Grav deshidratat: Vărsăturile duc la deshidratare severă, ceea ce poate duce la scăderea periculoasă a tensiunii arteriale și la o accelerare a ritmului cardiac.
 • Convulsii: Nivelul zahărului din sânge poate scădea suficient de scăzut pentru a provoca convulsii.
 • Hipotermie: Temperatura corpului poate scădea atât de extrem de scăzută încât va duce la stop cardiac.
 • Bătăi neregulate ale inimii: Intoxicația cu alcool poate determina inima să bată neregulat sau chiar să înceteze să mai bată complet.
 • Leziuni ale creierului: Consumul abundent pentru perioade lungi de timp poate provoca leziuni ireversibile ale creierului.
 • Moarte: Oricare dintre aceste probleme de mai sus poate duce la moartea din cauza otrăvirii cu alcool.

Intoxicația cu alcool se poate întâmpla oricui care consumă prea mult alcool într-o perioadă scurtă. Majoritatea vor avea succes cu consumul excesiv de alcool și nu se vor îngrijora niciodată de riscurile și complicațiile care vin cu otrăvirea cu alcool, deoarece se simt susceptibile. Cunoașteți riscurile, complicațiile și acțiunile de urgență pentru a le implementa, dacă este necesar.

Acțiune de urgență pentru otrăvirea alcoolului

Este crucial să știm și să înțelegem că oricine, la orice vârstă, în orice moment, poate avea otrăvire cu alcool. Este esențial să cunoașteți pașii corecți care trebuie luați în caz de urgență în care cineva ar putea suferi de otrăvire cu alcool. Dacă bănuiți că cineva cu care sunteți alături poate avea otrăvire cu alcool, urmați acești pași cruciale:

 • Sunați imediat la 911.
 • Ține-i treji și așezați în poziție verticală.
 • Puneți-i să sorbă apă dacă sunt conștienți.
 • Acoperiți-le cu o pătură caldă.
 • Dacă sunt leșiți, puneți-i pe o parte pentru a preveni sufocarea voma.
 • Pregătește-te să-i anunți pe paramedici despre simptomele lor și cât de mult alcool au consumat.

Există, de asemenea, câteva lucruri importante care nu trebuie făcute, deoarece acestea pot face mai mult rău decât bine, care includ:

 • Nu le dați un duș rece; acest lucru poate provoca răceală severă.
 • Nu le dați mâncare; acest lucru poate provoca sufocare sau vărsături.
 • Nu le permiteți să o îndepărteze; acest lucru poate duce la căderi sau alte răni.

Dacă asistați la cineva care suferă de otrăvire cu alcool, nu ezitați să implicați serviciile de urgență. Acest lucru nu numai că îi poate ajuta prin procesul inconfortabil care este otrăvirea cu alcool, dar poate fi, de asemenea, salvator de vieți pentru suferința individuală.

Prevenirea otrăvirii cu alcool

Cea mai bună modalitate absolută de a evita otrăvirea cu alcool este să beți o băutură moderată, nu excesivă. Există câteva combinații, deși, cum ar fi starea de spirit, stomacul gol, care vă poate pune în continuare riscul de otrăvire cu alcool.

Iată câteva sugestii care vă pot ajuta să evitați otrăvirea cu alcool:

 • Bea alcool cu ​​moderatie: În timp ce beți alcool, asigurați-vă că faceți acest lucru cu moderare. Pentru adulții sănătoși, aceasta înseamnă până la o băutură pe zi pentru femeile de toate vârstele și două băuturi pe zi pentru bărbații de toate vârstele. În timp ce beți, asigurați-vă că vă bucurați încet de băutura dvs.
 • Nu beți pe stomacul gol: A avea alimente în stomac încetinește într-o oarecare măsură absorbția alcoolului, dar nu va preveni otrăvirea alcoolului dacă beți excesiv.
 • Comunică cu adolescenții tăi: Consultați-vă adolescenții despre pericolele legate de alcool, inclusiv consumul excesiv de alcool. Studiile arată că copiii care sunt avertizați despre alcool și efectele lor secundare devin mai puțin susceptibili de a bea iresponsabil.
 • Păstrați produsele în siguranță: Dacă aveți copii mici, depozitarea produselor care conțin alcool precum produse cosmetice, apă de gură, produse de curățat de uz casnic și medicamente în locuri greu accesibile, sau dulapuri de bucătărie protejate pentru copii va ajuta la prevenirea accesului la acestea. Articolele toxice din băuturile alcoolice trebuie ținute sub cheie și în siguranță la îndemâna copiilor.
 • Obțineți asistență de urmărire: Dacă dumneavoastră sau adolescentul ați fost tratați pentru otrăvirea alcoolului, asigurați-vă că întrebați despre îngrijirea ulterioară. Întâlnirea cu un profesionist din domeniul sănătății, în special cu un profesionist cu experiență în dependența chimică, vă poate ajuta să preveniți consumul excesiv de alcool, care poate duce la otrăvirea cu alcool.

Chiar și atunci când se iau măsuri preventive, otrăvirea cu alcool se poate întâmpla oricui. Oricine suferă de otrăvire cu alcool este foarte sugerat să analizeze unele opțiuni de tratament pentru dependența de alcool.

Tratarea otrăvirii cu alcool

Persoanele care au otrăvire cu alcool și sunt internate într-un spital vor trece prin procesul de tratament de otrăvire cu alcool. Persoanelor cu cantități de alcool înghițite care pun viața în pericol vor avea stomacul pompat de specialiștii în tratamente medicale. Vor face acest lucru pentru a împiedica orice rest de alcool să pătrundă în sânge și să înrăutățească starea. În timp ce la spital primesc tratament pentru otrăvirea alcoolului, medicii vor:

 • Dați lichide printr-un IV
 • Oferiți individului oxigen suplimentar pentru a ajuta la respirație
 • Pentru a pompa și spăla stomacul, eliminând toate toxinele din fluxul sanguin

Persoanele care suferă de otrăvire cu alcool vor avea ușurare, de obicei până a doua zi. Nu trebuie să ezitați să apelați serviciile medicale de urgență dacă vedeți pe cineva care suferă de otrăvire cu alcool.

Adresați-vă îngrijorările cu privire la dependența de alcool

Persoanele care sunt îngrijorate de tratamentul abuzului de substanțe, deoarece sunt îngrijorate de o viață fără alcool, știu că echipa noastră de la Unity Behavioral Health înțelege aceste preocupări. Vom munci din greu pentru a ne asigura că fiecare individ are răspunsurile și asigurarea de care au nevoie atunci când alege opțiunile de tratament. Echipa noastră este dedicată furnizării de terapie intensivă eficientă pentru fiecare dintre pacienții noștri.

La Unity, misiunea noastră este să ne asigurăm că fiecare dintre pacienții noștri primește ajutorul de care au nevoie pentru a-și depăși dependența de alcool. Dacă te-ai luptat cu alcoolismul, știi că există speranță pentru tine și nu trebuie să lași dependența de alcool să-ți controleze restul vieții.

Meriți o viață fără dependență de alcool. Vă rugăm să nu ezitați să contactați echipa noastră pentru orice întrebări și să ne permiteți să vă ajutăm să atingeți acest obiectiv de sobrietate pe tot parcursul vieții. Contactați profesioniștii noștri de la Unity Behavioral Health astăzi și permiteți-ne să vă ajutăm în acest proces provocator.