Toată lumea acutizează sulița pentru Astana, toate detaliile mici, concentrarea, calendarul formei este ajustat pentru Campionatele Mondiale din Kazahstan la sfârșitul lunii august.

semănători

Unii dintre sportivi au decis chiar și cu antrenorii lor să nu meargă în Tiumen, unii dintre ei au plecat. Este interesant faptul că, în prima zi, niciunul dintre primii sportivi de serie nu a câștigat aur. Cea mai apropiată a fost Corina Caprioriu din România la categoria U57kg.

Numărul unu Amartuvsin Dashdavaa (MGL) a fost deja expulzat în prima rundă a categoriei U60kg, U48kg Monica Ungureanu a ieșit și în prima rundă, dar a avut încă repașare.

Colin Oates (GBR) a câștigat un meci câștigat și doi au pierdut în U66kg, în timp ce Andreea Chitu (ROU), numărul unu în clasamentul U52, a pierdut împotriva Joanei Ramos (POR), care a câștigat aurul mai târziu.

Totul părea pregătit pentru Nyam-Ochir Sainjargal din Mongolia la categoria U73kg, dar medaliatul cu bronz de la Londra 2012 a pierdut meciul din sferturile de finală împotriva lui Uali Kurzhev (RUS) care a sărbătorit medalia de aur în fața suporterilor de acasă. Așa cum s-a menționat deja, dintre toate semănătoarele din prima zi, U57kg Corina Caprioriu a fost cea mai apropiată de a lua aurul, dar în finală a fost oprită de japoneza Tsukasa Yoshida.

Categoria feminină U63 a fost astăzi sub control. Toată lumea a vrut doar să vadă meciul cu Yarden Gerbi (ISR) și Alice Schlesinger (GBR). Ambele etape din sferturile de finală, în care Schlesinger a sărbătorit cu diferența de Yuko, iar ultimul sportiv numărul unu a fost eliminat în faza incipientă.

În ciuda categoriei U63kg, toată lumea s-a întrebat despre recentul anunț al lui Khashbaatar și legătura sa cu categoria U66kg. Da, a luptat astăzi la categoria U73kg, dar cu doar 70kg. El se pregătește deja să slăbească pentru viitoarele Campionate Mondiale de la Astana. Khasbaatar a pierdut în prima rundă împotriva lui Macias (SWE).

Marele Șlem din Tiumen nu va fi amintit ca o zi bună pentru clasificatoarele de clasă, astăzi am avut șapte clasificatoare și doar două dintre ele au fost pe podium. Caprioriu a câștigat argint, în timp ce fostul campion mondial Gerbi a luat medalia de bronz.