De Jerry Schwartz

pentru

Nu este ușor să fii Birgit Fischer.

Germană, în vârstă de 34 de ani, a adăugat astăzi o medalie de argint la cele cinci aurii și o argint pe care le-a câștigat deja la patru olimpiade, terminând pe locul al doilea, alături de partenerul ei, Ramona Portwich, la dublu caiac de 500 de metri pentru femei. Asta a făcut-o cea mai de succes femeie în acest sport și, totuși, presa germană a vrut să știe dacă ar fi putut câștiga aurul la dublu dacă nu ar fi concurat mai devreme astăzi în sprintul individual de 500 de metri, unde a terminat pe locul patru.

"M-am simțit bine chiar și după individ", a spus Fischer, care a marcat cele mai bune rezultate personale în ambele curse. '' Nu aveam brațe grele. Începutul nostru în dublu a fost bun și am fost puternici la mijloc, dar până la final nu am putut prinde barca suedeză.

'' Este același lucru pe care îl spun în atletism: am făcut cele mai bune momente. Dacă se întâmplă să fie cineva în fața mea la sfârșit, asta se întâmplă. A fost un super timp. Nu pot face mai mult decât am făcut. ”

Fischer și Portwich au fost la doar 0,36 secunde în spatele medaliatilor cu aur, Agneta Andersson și Susanne Gunnarsson din Suedia. La simplu, Fischer a fost cu puțin mai mult de o jumătate de secundă în spatele italienei Josefa Idem pentru bronz.

Cele șase finale de astăzi au fost dominate de europeni, care au câștigat 15 din cele 18 medalii acordate. Dintre cele 108 bărci din cele 12 curse finale, nu au existat americani.

Martin Doktor din Republica Cehă a câștigat cea de-a doua medalie de aur în două zile, învingându-l pe Slavomir Knazovicky din Slovacia în cursa de 500 de metri cu canoe. Italianul Antonio Rossi a câștigat, de asemenea, al doilea său aur, luând caiacul individual de 500 de metri, iar Kay Bluhm și Torsten Gutsche din Germania și-au apărat campionatul olimpic în caiacul cu două persoane. Csaba Horvath și Gyorgy Kolonics din Ungaria au câștigat canoe de 500 de oameni. --------------------

Ucraineanul câștigă gimnastica ritmică

ATENA, Ga., Aug. 4 (AP) - Yekaterina Serebryanskaya din Ucraina a câștigat 5 perfecte în compoziție pentru fiecare dintre cele patru rutine și a terminat astăzi cu 39,683 de puncte pentru a câștiga individualul de gimnastică ritmică olimpică de la Universitatea din Georgia.

Ianina Batyrchina din Rusia a câștigat argintul, iar Yelena Vitrichenko din Ucraina a luat bronzul. Singura americană din competiția individuală, Jessica Davis, nu a trecut de runda de calificare. Nativul San Anselmo, California, a terminat pe locul 30 din 37 de concurenți.