Olandezul Arantxa Rus și Peruul Nicolas Alvarez au câștigat titlurile feminine și respectiv masculine în weekend la turneul ITF World Tour de 25.000 de dolari, care face parte din seria Oracle Pro, de la Orlando la campusul național USTA.

Rusul de vârf din finala feminină a învins-o pe Irina Fetecau din România, cu 6-3, 6-2, pentru a 24-a carieră, titlul ITF/USTA Pro Circuit.

titluri

O fostă lume Nr. Junior, clasată pe primul loc, Rus a evitat catastrofa în runda sa de deschidere, când a pierdut primul set cu 6-0, dar a revenit pentru a câștiga într-un tiebreaker din setul trei față de Gabriela Tabala din România. Ea i-a învins apoi pe americanele Dasha Ivanova și Claire Liu în seturi drepte înainte de a trece pe lângă No. Germană Stephanie Wagner, cu 8 semințe, 6-3, 6-0 pentru a trece în finală.

Fetecau a fost nevoit să muncească din greu pe tot parcursul săptămânii, câștigând primele trei meciuri în trei seturi înainte de a trece de americanca Maria Mateas cu 6-2, 6-0 pentru a avansa în runda campionatului.

Rus, în vârstă de 28 de ani, este acum 24-10 în finalele carierei ITF/USTA Pro Circuit, îmbunătățindu-se la 10-1 în acest an și câștigând a 10-a finală consecutivă la rând. Fetecau a încercat să câștige un al doilea titlu în carieră după o victorie de 15.000 de dolari în Cairo anul trecut.

Tandemul neremediabil al americanei Katherine Fahey și germanul Wagner a câștigat titlul de dublu, în finală învingându-l pe No. Echipa cu 3 semințe a brazilianului Carolina Meligeni Rodrigues Alves și a mexicanului Renata Zarazua 4-6, 6-2, 10-7.

Finala masculină a văzut No. Alvarez din Peru a supărat numărul 3 2 cap de serie Pedro Sakamoto din Brazilia 3-6, 6-2, 6-1, apoi echipă cu Sakamoto pentru a câștiga titlul de dublu.

Singura altă provocare a lui Alvarez la simplu a venit în runda a doua, când l-a depășit pe Justin Roberts din Bahamas cu 6-4, 3-6, 6-2. Sakamoto a evitat o supărare în sferturile de finală când a învins No. 7 sămânță Adam Moundir din Maroc 3-6, 6-3, 6-4 și în semifinale când s-a întors dintr-un set în jos pentru a depăși nr. 4 Thomas Martin Etcheverry din Argentina 4-6, 6-1, 6-2.

Alvarez, în vârstă de 23 de ani, care a jucat la Duke University, s-a îmbunătățit la 3-3 în finalele ITF/USTA Pro Circuit din carieră, anul acesta câștigând și în ianuarie la Palm Coast (25.000 dolari) în Florida și terminând al doilea loc la Cancun (15.000 dolari) Mexic. Sakamoto a încercat să adauge la titlurile pe care le-a câștigat la începutul acestui an la Pinamar (15.000 de dolari) Argentina și Huelva (25.000 de dolari) Spania.

Primul-clasificat Alvarez-Sakamoto, în finala de dublu, a învins perechea americană nemaivăzută de Charlie Emhardt și fostul remarcabil al Universității din Florida și campionul de juniori „Bobby Curtis” Alfredo Perez 7-6 (3), 4-6, 10-8.