rezultatele

Henadz Laptseu, Fotografie de Dzmitry Hrybouski, haltere.de

La Grodno a început turneul internațional în memoria dublu campionului olimpic Alexander Kurlovich - Cupa Alexander 2019. În prima zi de competiție pe platforma Palatului de gheață s-au jucat 8 seturi de medalii.

Yuliya Asayonak - în noua categorie

Femeia a deschis programul turneului la categoria de greutate până la 49 kg. notă, care s-a alăturat listei participanților și Yuliya Asayonak, care inițial era destinată să-și servească greutatea coroanei (până la 45 kg).

este de înțeles, fată bielorusă că într-o astfel de situație, a fost greu să lupți pentru un rezultat bun. Prin urmare, lupta principală a fost între o chineză Zhang Rong și Нигорой Адуллаева din Uzbekistan. Cu toate acestea, Julia Asaonok nu a mers să renunțe și a decis sarcinile lor, deși locale. În ambele exerciții, bielorusa a devenit a treia, a luat 57 kg în smulgere și 73 kg - o împingere. Conform rezultatelor biatlonului, Julia Asaonok a câștigat și medalia de bronz cu un scor de 130 kg în combinat nordic.

Zhang Rong din China, de la prima abordare, fiecare exercițiu a obținut o medalie de aur. Potrivit rezultatelor, reprezentantul biatlonului din China a arătat rezultatul în 199 kg (91 kg în smulgere + 108 kg o împingere). Nigora Abdullayev a devenit a doua. Rezultatul ei în cantitate de - 163 kg (73 + 90). Apropo, Nigora Abdullaeva - cel mai tânăr participant la competiție. are doar 15 ani!

După ceremonia de decernare a premiilor, Julia i-a spus lui Asaonok: De ce în ultimul moment s-a decis schimbarea clasei de greutate:

- Deja la sfârșitul sezonului și mă gândesc la viitor. Încep să mă îngraș, să ridic kg grele. Cu toate acestea, rezultatele au intrat în declin. Aproximativ vorbind, acum mă aprovizionez pentru greutatea de iarnă. Prin urmare, am discutat cu antrenorul și am decis să: competiția în categoria de până la 45 kg acolo și 49 kg să acționeze prestigios. Cu toate acestea, greutatea olimpică. În ceea ce privește numărul mic de participanți, turneul nu este în competiție. Mai multă motivație pentru mine de a onora memoria eminentului sportiv - Alexander Kurlovich.

duel de campioni

Deși nu este cel mai impresionant număr de participanți la turneu, Grodno a venit cu mulți sportivi cu titlu. Deci, categoria de greutate până la 55 kg Am dezvoltat această bătălie de elită. O medalie de aur a revendicat doar trei sportivi: campion mondial Pentru Yatszun (China) și Zulfiya, și încă un reprezentant al Regatului Mijlociu MINISTRU Zhang - medaliat cu argint și bronz la forumul planetar. În plus, venerabila companie care a participat a fost medaliată cu argint la Campionatul European de la Batumi-2019 Svetlana Ershova.

Cu toate acestea, odată cu primele abordări, principala luptă este în curs între sportivii din China. În plus, Zulfiya Chinshanlo a acționat nu atât de bine în smulgere, a terminat prima mișcare cu un scor de 85 kg. În timp ce Yatszun și Vantsyun nu au experimentat probleme particulare de exercițiu, plasând prima și a doua poziție, respectiv cu același rezultat - 96 kg.

La presiunea sportivilor chinezi și-au continuat căile de câștig. Cu toate acestea, Chinshanlo a încercat până de curând să-și îmbunătățească poziția. Cu toate acestea, în dublul eveniment cel mai bun a fost Pentru Yatszun - 217 kg (96 + 121). Locul al doilea a fost pentru Zhang Vantsyun - 215 kg (96 + 119). Zwlfïï Chinshanlo - bronz. rezultatele ei - 200 kg (85 + 115).

Lipsa de motivatie

În al doilea flux al competiției au fost bărbați. În categoria greutății până la 61 kg platforma a venit doar doi sportivi, dar foarte apreciată. Medalia de argint la Cupa Mondială Dream Igor din Kazahstan și campioană europeană (precum și proprietarul forului planetar de bronz Shota Mishvelidze din Georgia.

Din păcate, sportivul din Kazahstan a eșuat în primele două încercări de 100 kg și a dat din alte abordări. În acest fel, Shota Mishvelidze a câștigat cu un scor de 266 kg (123 + 143). După discurs, sportivul georgian, într-un interviu cu Belarusul de haltere notat, am fost supărat pe retragerea rivalului. O motivație specială pentru a lupta pentru un rezultat bun în Mishvelidze nu mai era.

Belarusii - cu medalii, dar fără aur

În categoria greutății până la 67 kg întrucât prima abordare a fost de înțeles, modul în care spațiul este distribuit între participanți. Și fiecare dintre sportivi a reușit să facă pe plac fanilor.

El a câștigat actualul deținător al recordului mondial la smuls, chinezul Huang Minhang. A devenit câștigătorul turneului Alexander Cup cu un scor de 318 kg (151 + 167). În special, Minhang a încercat să-și șteargă propriul record mondial, dar nu a fost supusă unei încercări de 156 kg. Trebuie să aducem un omagiu fanilor Grodno: aceștia susțin fiecare atlet, în ciuda apartenenței sale la o anumită țară. Juan a primit cele mai puternice aplauze. Vă rugăm să înregistrarea audienței în Minhang nu funcționează, dar un fanii arcului joasă a mulțumit sincer atletului chinez.

Într-un interviu cu Juan Halterofilia Belarus Minhang, el și-a împărtășit impresiile despre spectacole:

- Plănuisem deja să-i bat recordul. Dar nu vă așteptați, care dau atât de multă energie deja la prima încercare. Din păcate, nu am avut mai multe. Dar nu sunt supărat. Am trăit emoții pozitive din discursul de la Cupa Alexander din Belarus!

Și locul al doilea, Henadz Laptseu. El a arătat rezultatul - 292 kg (132 + 160). Trebuie remarcat faptul că campioana Europei-2019 la Batumi - până acum singurul sportiv din Cupa Alexander, care a respectat toate cele șase abordări! După ceremonia de decernare a premiilor, ne-a spus Gennady Laptev, s-a bucurat de modul în care s-a reunit totul în turneu pentru el:

- Foarte mulțumit de el însuși. La urma urmei, anul a fost neobișnuit de greu. Și la sfârșitul sezonului pentru a arăta un rezultat bun - întotdeauna minunat. Vorbirea la cele șase abordări a fost un fel de aventură. Cu antrenorii nu știau, ce sunt acum gata. Am început cu o greutate mică, iar mai târziu, evaluându-le puterea, am mers la maxim. A fost frumos să vorbim cu zidurile native și să auzim sprijinul fanilor lor pe aceeași platformă. Dar dacă turneul de la începutul anului - ar trebui să câștig:).

Locul al treilea a revenit italianului Antonio Indoviglia - 252 kg (116 + 136).

El a finalizat al doilea flux de performanță al sportivilor din categoria de până la 73 kg. Lupta specială dintre sportivi nu este strânsă. Am câștigat campioana Asiei Yuan Chenshfey din China - 341 kg (153 + 188). Locul al doilea a fost pentru Belarusul Vadzim Likharad - 305 kg (135 + 170).

primele înregistrări

Fluxul final în prima zi de concurs au fost femeile. În categoria greutății până la 59 kg participanții nu au adus surprize. Gold a câștigat reprezentantul Azerbaidjanului, campion mondial, de trei ori câștigător al forumurilor continentale Boyanka Kostova - 215 kg (95 + 120). Argint în Isabella Yaylyan - 202 kg (92 + 110), bronz - Chiara Pikkino (Italia) - 176 kg (82 + 94).

La categoria de greutate 64 kg ca o luptă serioasă între fete nu sunt legate. Cu toate acestea, nu fără înregistrări. Am câștigat de chinezi Juan Ting - 237 kg (107 + 130). Ea și-a rupt-o record mondial pentru juniori (105 kg) în smuls.

Al doilea rezultat a arătat Kumușxon Fajzullaeva din Uzbekistan - 218 kg (98 + 120) și setați un nou record mondial pentru fete. Realizarea anterioară 97 kg aparține și acestui sportiv.

Locul al treilea a fost ocupat de dubla campioană europeană, rusoaică Natalia Khlostkina - 194 kg (84 + 110). După discurs, ea a apreciat organizarea turneului:

- La Grodno - curat impecabil. Îmi place totul aici, doar perfect. Orașul este foarte interesant, ciudat, interesant. Organizație - la cel mai înalt nivel, la fel ca în turneele internaționale.

La categoria de greutate 71 kg au fost distribuite după cum urmează: câștigat Ekaterina Bykova (Kazahstan) - 210 kg (93 + 117), al doilea final Iolanta Wind - 195 kg (88 + 107), A câștigat bronz Marina Oman (Israel) - 175 kg (80 + 95).

curs „aur”

Mâine, a doua zi de competiție, la turneul Alexander Cup vor fi acordate premii la categoria de greutate 81 kg și 89 kg la bărbați, precum și la femei - la 76 kg, 81 kg, 87 kg și peste 87 kg. Echipa din Belarus va prezenta Igor Lozka, Peter Asaonok (ambii - 81 kg), Maxim Mudrevsky (89 kg), Daria Naumova (76 kg) și Dzina Sazanavets (81 kg).

După prima zi în clasamentul medaliilor Cupei Alexander, echipa chineză, care înregistrează 6 premii în combinate nordice (5 aur și 1 argint). Al doilea care vine cu halterofili din Kazahstan - două medalii (1 de aur și 1 de bronz). Echipa din Belarus închide primele trei - avem trei medalii (2 de argint și 1 de bronz).

Transmiterea în direct a competiției este disponibilă pe site-ul nostru și Canalul canalului YouTube. De asemenea, puteți găsi ghidul media, unde veți găsi informații utile despre turneul Alexander Cup.

Text și videoclip: Kavaliou Aliaksei