heninhardenne

-- 2006 ÎNTR-O VEDERE --
Turnee WTA jucate: 13

Înregistrare WTA: 56-8

Titlurile turneului: Medibank International, Dubai Duty Free Open feminin, French Open, Hastings Direct International Championships, Pilot Pen Tennis, Sony Ericcson Championship

Record de teren: 34-6

Înregistrare covor: 0-0

Record de argilă: 16-2

Record de iarbă: 10-1

Înregistrare generală (inclusiv evenimente non-WTA): 60-9

• Într-o revanșă cu Serena Williams, săptămâna viitoare a pierdut finala de la Italian Open.

• A învins-o pe Alexandra Stevenson pentru a câștiga titlul la Linz.

•Căsătorit cu Pierre-Yves Hardenne pe nov. 16.

•Ajunșat în runda a patra la Australian Open înainte de a cădea la nr. 4 Monica Seles în trei seturi. De asemenea, a avansat în runda a patra în S.U.A. Deschideți înainte de a cădea în fața eventualei subcampioane Serena Williams.

• A ajuns la prima sa semifinală de Grand Slam la French Open, unde a pierdut în fața compatriotului Kim Clijsters în trei seturi. Ulterior, ea a intrat în Top 10 din lume în clasamentul nr. 9, alături de Clijsters, fiind prima dată când doi belgieni s-au clasat simultan în Top 10.

• și-a învins pierderea din French Open în finala de la 's-Hertogenbosch, învingându-l pe Kim Clijsters, cu 6-4, 3-6, 6-3.

• 4 Licitația Jennifer Capriati pentru un al treilea titlu consecutiv de Mare Șlem la Wimbledon în semifinale pentru a deveni prima femeie sau bărbat belgian care a ajuns în finala de la Wimbledon. A pierdut cu No. 2 Venus Williams 6-1, 3-6, 6-0.

•A ajutat-o ​​să conducă Belgia la primul său titlu Fed Cup, câștigând toate cele patru meciuri de simplu în finala împotriva Rusiei.

2000
• A suferit răni dureroase pe tot parcursul anului. S-a retras din Anvers și de la French Open din cauza unei leziuni continue la braț. S-a retras în Filderstadt și s-a retras din Quebec, din cauza unei leziuni la piciorul drept.

• În cea mai bună prezentare de Grand Slam de până acum, a ajuns la a patra rundă în S.U.A. Deschis.

•Jucat Fed Cup pentru Belgia.

1999
•A devenit cel de-al cincilea jucător din istoria turneului care a câștigat evenimentul de debut, în timp ce a învins cap de serie și numărul mondial. 35 Sarah Pitkowski în finala 6-1, 6-2 la Anvers.

•A jucat Fed Cup pentru Belgia, câștigând ambele meciuri de simplu. Belgia a ajuns în semifinale.

1997
• La vârsta de 15 ani, două luni au devenit cel mai tânăr câștigător al Campionatelor Naționale din Belgia.