Jim Mullen scrie rubrica, Idiotul satului.

acolo

Am fost nevoit să mă uit la fotbalul Cupei Mondiale anul acesta, pentru că am călătorit în afara S.U.A. Dacă, la fel ca mine, nu urmăriți fotbalul, este greu să vă imaginați ce eveniment care domină știrile pentru restul lumii.

Fiecare țară de fotbal recrutează o echipă de jucători de stele și speră la patru ani de drepturi de laudă. Când underdog-ul Coreea de Sud a uimit campioana în apărare Germania, era o știre de pe prima pagină. Când Franța a lovit Argentina într-un meci cu 4-3, timp de zile, singura știre a fost cât de neobișnuit era să ai un joc atât de mare. Un scor 4-3 în fotbal este ca o victorie cu 50-40 într-un joc de baseball. Este nemaiauzit.

Fiecare hol al hotelului și al televizoarelor de la baruri a aruncat meciul dintre Portugalia și Uruguay. La fel a fost și în Spania pentru întâlnirea Spania/Rusia, unde rușii au supărat Spania cu o lovitură de pedeapsă de egalitate. De asemenea, Anglia a supărat Columbia într-o lovitură de pedeapsă. Toată Columbia a plâns lacrimi amare, dar a fost dans pe străzile din Anglia.

Și acesta este doar sferturile de finală. Jocul final va fi 15 iulie.

Fotbalul de la acest nivel este un joc brutal și de mare contact. Imaginați-vă un joc de baschet în care aveți voie să vă lipiți piciorul între picioarele unui tip care driblează plictisitor către cerc. Imaginați-vă că aruncați un fotbal cu fruntea. Este un joc de coate în față și împingere și împingere agresivă. Nu folosesc tampoane de umăr sissy, nici căști. Fotbalul îi face pe jucătorii de fotbal american să arate ca niște cavaleri medievali în armură cărora le este frică de puțină tragere inghinală. Face hocheiul să pară o plimbare în parc.

Înainte de această călătorie, am urmărit 10 minute de fotbal în viața mea. A fost un meci de play-off la colegiu, în care nepoata mea cu bursă sportivă completă a fost dusă de pe teren cu piciorul rupt când un jucător a dat-o cu piciorul în loc de minge. Acum este bine, dar nu a mai jucat niciodată fotbal.

Înțeleg că mulți părinți sunt îngrijorați de faptul că copiii lor joacă fotbal american datorită știrilor despre leziunile permanente ale creierului. Dar dacă ei cred că fotbalul este o alternativă mai sigură, ar putea dori să se acorde la un meci de Cupa Mondială. Nu este atât de sigur pe cât cred ei. Nimic nu este 100% sigur, dar atletismul, tenisul și golful arată mai bine tot timpul.

Ai crede că un joc atât de brutal și incitant ar fi un mare succes în SUA și ai avea dreptate. Cu excepția unui singur lucru: jocul nu se oprește niciodată. Nu este timp să stoarceți într-o reclamă. Când un jucător de fotbal este rănit pe teren, jocul continuă și ceasul continuă să bifeze. Există o lovitură greșită, ceasul continuă să bifeze. Scuipă niște dinți, ceasul continuă să bifeze. După fiecare obiectiv, există o grămadă de îmbrățișări bărbătești - și totuși ceasul continuă să bifeze.

Acțiunea este non-stop. Aproape că poți vedea cum jucătorii pierd greutatea corporală prin transpirație pe măsură ce jocul continuă. Jocurile de fotbal au două reprize non-stop, câte 45 de minute fiecare, cu o pauză de 15 minute. Jocurile, cu unele excepții, vor dura o oră și 45 de minute. Un joc de fotbal american, pe de altă parte, are un timp de ceas de doar o oră. În realitate, durează patru ore, cu pauze la fiecare 15 secunde pentru penalizări, timeout, sferturi și sărbători de scor. Și toate acele pauze vin cu reclame.