Regiunea Irkutsk devine furnizorii actuali pentru echipa națională feminină de lupte libere. Principala vedetă aici, desigur, este Natalia Vorobyeva, care a câștigat la Jocurile Olimpice de la Londra, dar există și un câștigător multiplu și câștigător al celor mai mari turnee de lupte libere de până la 75 kg Ekaterina Bukina. La un moment dat, a concurat cu o țărănească mai tânără, apoi a schimbat categoria de greutate și a lăsat drumul Catherinei la Jocurile Olimpice din 2016, unde Bukin a reușit să ia o medalie de bronz. Pe lângă fapte sportive, femeia siberiană mai lucrează în poliție cu gradul de sublocotenent și îi învață pe colegii de sex masculin despre tehnicile de autoapărare.

Perioada junioră

Membru al echipei naționale de lupte libere, EkaterinaBukin s-a născut în Angarsk, în regiunea Irkutsk, în 1987. La început, fata s-a angajat în atletism și a obținut anumite succese în acest sport. Apoi, la urma urmei, a existat un loc pentru lupte libere în biografia Ekaterinei Bukina. Nu tocmai sportul unei femei s-a îndrăgostit de Natalia și, din 2000, a început să dispară în sălile de antrenament, tehnici și aruncări. Progresul sportivei a devenit evident și, după un timp, femeia siberiană sa mutat la Moscova pentru a atinge un nivel calitativ nou de dezvoltare.

bukina

În 2004, pentru prima dată, la nivel mai mic, devenind vicecampion al Europei la lupte libere. Ekaterina Bukina nu a încetinit și doi ani mai târziu a luat bronzul la Campionatul Mondial de Tineret din Guatemala. În 2007 a urcat o treaptă a piedestalului mai sus, devenind medaliată cu argint la Paris.

Adul câștigă

Până la sfârșitul anilor zero, Ekaterina Bukina devine liderul echipei feminine de lupte libere în categoria de până la 72 kg. Câștigă campionatul național în 2010 și este selectată pentru participarea la turneele internaționale majore. La Campionatele Europene de lupte libere, Ekaterina Bukina merge în finală și doar într-o luptă încăpățânată este inferioară câștigătorului. La Campionatul Mondial din Moscova din 2010, competiția a fost mai dură, iar sportivul ia un premiu de bronz.

Într-un an, ea câștigă din nou la selecția națională și devine vicecampioană mondială la turneul de la Istanbul. Majoritatea experților se așteaptă ca Ekaterina Bukina să reprezinte țara la Jocurile Olimpice de la Londra.

Pachet olimpic pierdut

Totuși, în același timp, o altă „stea” a luptei în stil liber din regiunea Irkutsk câștiga avânt. La Campionatul Rusiei din 2012, care a decis problema selecției pentru Jocurile Olimpice, Natalia Vorobyova într-un stil strălucit a câștigat o victorie curată asupra siberianului.

Cu toate acestea, sportivul din Angarsk nu a renunțat și a continuat să lucreze din greu pe ei înșiși și să lupte cu rivalii. În curând Natalia Vorobyeva părăsește categoria la 72 kg, iar în lupta în stil liber, Ekaterina Bukina are o nouă șansă să se declare cu voce tare. Ea devine din nou cea mai puternică din țară și câștigă la turneele interne.

Competiții de lupte feminine la Jocurile Olimpice

Ekaterina Bukina câștigă la Campionatul Rusiei în 2013, 2014 după o pauză de doi ani, însă campionatul național din anul următor devine decisiv pentru acesta. La urma urmei, conform rezultatelor competiției, câștigătorul a primit un bilet la Jocurile Olimpice din 2016 la Rio.

Nu fără probleme, Ekaterina Bukina a învins-o în campionatul final al Rusiei 2016 pe Alena Perepelkin și a câștigat dreptul de a participa la startul principal al celor patru ani. La cel mai important turneu din viața ei, sportiva Irkutsk a venit într-o formă excelentă și a învins cu încredere pe toți adversarii până în semifinale.

Se pregătea să lupte împotriva celor mai puternice fete - Yasimin Adar, Adeline Gray, Erica Weibe. În semifinale, a fost experimentat Guzel Manurova, care a reprezentat anterior Rusia, apoi a făcut alegerea cetățeniei sportive în favoarea Kazahstanului. Ekaterina Bukina a fost considerată favorita clară în meciul împotriva sportivei în vârstă de 38 de ani și a controlat cu încredere duelul, conducând în scorul cu 8-1. Cu toate acestea, în câteva secunde înainte de sfârșit, femeia rusă a pierdut concentrarea și a ratat atacul fulger al fetei kazahe, care a sigilat-o pe covor și a obținut o victorie curată.

Yuri Șahmuradov, antrenorul principal al echipei feminine, a cerut sportivei să nu mai vărseze lacrimi după o înfrângere jignitoare și să meargă să se pregătească pentru meciul pentru locul trei. Adversara Catherine Bukina a fost atleta cameruneză Anabel Laura Ali. Lupta egală și prudentă a ajuns în momentul în care contul a devenit egal. Cu toate acestea, Ekaterina Bukina a avut un avantaj ca recepții, pe care rivala ei a pierdut-o din vedere. Fata africană nu a intrat în atac și lupta într-o manieră prudentă și sa încheiat cu o victorie generală a rusoaicei.

După încheierea competiției, președintele Federației de lupte libere din Rusia a izbucnit o tiradă furioasă împotriva fetelor care au ratat medaliile potrivite cu câteva secunde înainte de sfârșitul luptei. Sub foc, și Catherine Bukin. Cu toate acestea, fata cu sânge rece a reacționat calm, spunând că înțelege emoțiile unui mare oficial.