Raliul: Un sezon imprevizibil începe luna viitoare

WTA lansează primele șapte săptămâni ale calendarului 2021; Abu Dhabi deschide jocul

Descoperiri în 2020: jucători care au reușit să spargă Top 10

Atât de mult și rămas bun: cele mai notabile retrageri ale jucătorului din anul

Cât de mult poate însemna o singură lovitură pentru sezonul unui jucător? S-ar putea să aflăm când Madison Keys călătorește la New York săptămâna viitoare și încearcă să câștige primul ei titlu de Grand Slam, la US Open.

Imaginea la care mă gândesc a venit la sfârșitul victoriei sale de deschidere în fața Garbine Muguruza din Cincinnati. Keys ieșea dintr-o înfrângere de coșmar în ultimul ei eveniment, la Toronto, unde a risipit un triplu punct de meci împotriva lui Donna Vekic și a pierdut într-un tiebreaker din setul trei. Mai mult decât atât, Keys se confrunta acum cu un adversar, în Muguruza, care revenise să o învingă într-un alt tiebreaker din setul trei pe aceleași terenuri din Cincinnati în 2017.

De data aceasta, însă, când Keys a ajuns la un punct de meci la 5-4 în setul al treilea împotriva spaniolei, ea a reușit să-și scoată toate amintirile și demonii din minte și să forțeze o întoarcere câștigătoare. Mi s-a părut că o greutate fusese ridicată de pe umerii lui Keys cu acea lovitură; a lovit-o cu o încredere pe care nu am văzut-o de multe ori de la ea în ultimele luni și a ieșit de la curte cu ceea ce părea un sentiment reînnoit de credință și scop.

Și așa a jucat tot restul la Cincinnati: Ca o jucătoare care a activat jocul și a trecut de la îndoieli la siguranța de sine cu un singur leagăn de succes al rachetei. Tastele au învins-o pe Simona Halep, Venus Williams, Sofia Kenin și Svetlana Kuznetsova la rând, în timp ce au renunțat la un singur set. În loc să risipească avantajele, așa cum fusese ea, Keys a câștigat punctele importante târziu în seturi. În loc să oscileze sălbatic între câștigători și erori, așa cum o face deseori, și-a măsurat și modelat loviturile și a câștigat raliuri cu combinații cu două și trei mingi, mai degrabă decât cu explozii totul sau nimic din spatele liniei de bază.

"Cred că a fost prima dată după mult timp în care am jucat puțin mai mult în mine și nu am încercat să fac prea mult prea curând", a spus Keys după cea mai apropiată dintre acele victorii, în fața lui Halep în sferturile de finală . "Cred că m-am cam încrezut puțin în mine și nu am reținut cu adevărat niciunul din fotografiile mele".

La fel s-a întâmplat și în finala de duminică, pe care Keys a câștigat-o cu 7-5, 7-6 (5). În ambele seturi împotriva lui Kuznetsova, Keys a căzut în spatele unei pauze timpurii. Dar, mai degrabă decât să lase acele seturi să meargă sau să se descurajeze, ea și-a oferit timpul și a egalat scorul la 5-5. Ca întotdeauna, Keys a câștigat cu serviciul ei puternic și loviturile la sol, nici una dintre care Kuznetsova nu a putut egala; americanul a terminat în față în numărul câștigătorilor 43 la 13. Dar ea s-a ținut și ea la raliurile lungi și a câștigat multe dintre ele purtând-o cu răbdare pe Kuznetsova în jos și împingând-o înapoi, mai degrabă decât încercând să lovească mingea prin ea.

Aceasta a fost versiunea de Keys pe care am crezut că o vom vedea mai mult după ce titlul ei a fost difuzat la Charleston în aprilie. Dar, în afară de o cursă în sferturile de finală de la French Open, ea nu reușise în cea mai mare parte să obțină acel rezultat. Când a venit vorba de iarbă și terenuri dure, care erau odată cele mai bune suprafețe ale ei, Keys se lupta.

„Doar unul dintre acele lucruri în care s-a simțit că este aproape să facă clic”, a spus Keys despre pierderile ei de vară. „Pur și simplu nu era încă.”

„Evident, meciul împotriva lui Garbiñe a cam început totul. Adică, acel meci a fost imens pentru mine și am putut să-mi dau seama. Mă simt de parcă am jucat un pic mai bine fiecare meci de atunci și m-am cam încrezut mai mult. ”

Poate purta elanul în Open? Dacă turneul va începe mâine, aș putea face din Keys favoritul pentru a câștiga totul. Dar chiar și cu o săptămână liberă, finalista din 2017 s-a repus în conversația contendentă.

"Se simte puțin mai bine, puțin mai puțin stresat", a spus Keys despre așteptările sale pentru Open. "Întreabă-mă din nou peste o săptămână și voi fi la fel de stresat".

„Să găsești acel nivel chiar înainte ca un Slam să se simtă bine.”

Keys se numără printre cei mai buni jucători din acest sport care nu au câștigat niciodată un major. Ar putea o singură lovitură și o singură victorie să o ducă în cele din urmă acolo?