Marți, 28 februarie 2017

pentru

Actualizare marți: Krasnodar a risipit 3-0 în timp ce ieșea din Cupa Rusiei la penalty-uri, după un weekend în care Manchester United a câștigat un trofeu și Lyon și-a păstrat forma prolifică.

Schalke împotriva Mönchengladbach
Schalke 1-1 Hoffenheim (Schöpf 5; Rudy 79)
A existat un indiciu distinct de déjà vu pentru Schalke, deoarece Alessandro Schöpf a marcat pentru al treilea meci consecutiv pentru a finaliza un hat-trick de 1-1 la egalitate pentru echipa sa. Punctul a ridicat Royal Blues la locul 12, deoarece au rămas neînvinși din 27 ianuarie.

Ingolstadt 0-2 Mönchengladbach (Stindl 60, Hahn 90)
Lars Stindl l-a pregătit pe Mönchengladbach pe calea celui de-al patrulea succes în ultimele cinci ieșiri din Bundesliga. André Hahn a sigilat rezultatul în momentele de încheiere cu primul său efort de top din ziua de deschidere a sezonului.

Rostov contra Manchester United
Fără joc: Rostov

Manchester United 3-2 Southampton (Ibrahimovic 19 87, Lingard 38; Gabbiadini 45 48)
Zlatan Ibrahimovic a fost câștigătorul meciului în finala Cupei Ligii Engleze, în timp ce el și managerul José Mourinho au ridicat primul lor trofeu major de la aderarea la United vara trecută. Fostul atacant al Paris Saint-Germain a dat tonul cu o lovitură liberă fină și a condus la finalul decisivului după ce Manolo Gabbiadini a adunat o echipă impresionantă din Southampton.

Lyon v Roma
Lyon 5-0 Metz (Depay 43 52, Balliu og 74, Lacazette 78, Valbuena 90)
Golurile continuă să curgă pentru Lyon după ce au găsit plasa pentru a 20-a oară în patru jocuri într-un alt triumf sănătos. După ce a trecut la șapte zile de la AZ în mijlocul săptămânii, echipa franceză a fost din nou irepresionabilă, semnând în ianuarie Memphis Depay luminând drumul cu prima sa dublă pentru club.

Inter 1-3 Roma (Icardi 81; Nainggolan 12 56, Perotti 85pen)
Radja Nainggolan a preluat titlurile de la Milano după ce i-a oferit Romei o platformă pentru victorie cu doar al doilea său gol cu ​​două goluri ca profesionist - la doar câteva săptămâni după ce a luat primul său contra Sampdoria în Coppa Italia. Diego Perotti s-a asigurat apoi de rezultat, transformându-se de la fața locului pentru a-i întoarce pe Giallorossi la șapte puncte de liderii din Serie A Juventus.

Olympiacos în Besiktas
Olympiacos 0-1 Panionios (Fountas 1)
Istoria s-a făcut în Grecia, Panionios s-a impus pentru prima dată în 36 de ani în fața lui Olympiacos - iar liderii au cedat pentru prima dată acasă în divizie din decembrie 2014. Rezultatul surpriză a redus avantajul Olympiacos la șapte puncte, cu al doilea- a plasat vizitatorii injectând dramă proaspătă în cursa pentru titlu.

Galatasaray 0-1 Besiktas (Anderson Talisca 47)
Besiktas a cimentat primul loc în Superliga turcă datorită celui de-al doilea gol al lui Anderson Talisca în ultimele sale trei apariții. Vulturii negri sunt la patru puncte distanță de Istanbul Bașakșehir la vârf, iar acum sunt cu zece în fața gazdelor lor.

Copenhaga v Ajax
Nordsjælland 1-1 Copenhaga (Marcondes 55; Santander 56)
FCK rămâne neînvins în Danemarca în acest termen, după ce a obținut un răspuns rapid la greva de deschidere a lui Emiliano Marcondes. Federico Santander a egalat doar un minut mai târziu cu primul său gol în opt meciuri, în timp ce liderii și-au menținut echilibrul.

Ajax 4-1 Heracles (Dolberg 23, De Ligt 56, Sanchez 60, Traoré 90; Armenteros 25)
Ajax a rămas la cinci puncte de liderii olandezi Feyenoord datorită unei victorii dominante acasă. La țintă cu greva de deschidere, Kasper Dolberg a ajuns la nivel cu Davy Klaassen ca cel mai bun marcator al clubului Eredivisie la 11 goluri în a șaptea victorie din liga consecutivă a echipei de la Amsterdam.

APOEL în Anderlecht
Apollon 2-0 APOEL (Anton Maglica 43, João Pedro 90)
APOEL are acum doar trei puncte înaintea lui Apollon în fruntea clasamentului din Cipru după prima înfrângere din liga din 14 meciuri - o cursă care se întinde până la mijlocul lunii noiembrie.

Anderlecht 2-0 Genk (Mbodji 32, Tielemans 50)
Punând în urmă pierderea de 3-1 de joi în fața lui Zenit, Anderlecht a revenit la nivel cu puncte, cu Clubul Bruges în fruntea clasamentului belgian. Tânărul mijlocaș talentat Youri Tielemans a cântărit cu cea de-a 12-a grevă din liga campaniei pentru a-și dubla cel mai bun număr anterior - după ce a lovit șase sezonul trecut și în 2014/15.

Celta Vigo în Krasnodar
Sporting Gijon 1-1 Celta (Gómez 49pen; Iago 75)
Iago Aspas și-a continuat obiceiul recent de a atinge golurile târzii, în timp ce salvează un punct pentru Celta împotriva celor de la Sporting Gijón. După efortul său de 88 de minute împotriva lui Osasuna weekend-ul trecut și o penalizare de 90 de minute în fața lui Shakhtar joi, înlocuitorul a sărit la un sfert de oră după ce a intrat.

Ural 3-3 Krasnodar (Ural câștigă 4-3 la stilouri) (Ilyin 35, Bicfalvi 53 65; Smolov 2, Claesson 14 33)
Krasnodar a scăpat un scor de 3-0 în sferturile de finală ale Cupei Rusiei împotriva unei echipe Ural care a jucat primul lor joc competițional din 2017. Mai rău a fost să urmeze, deoarece vizitatorii nu au reușit să facă avantajul lor numeric în prelungiri - Aleksandr Dantsev al lui Ural fiind demis după 93 de minute - și în cele din urmă a pierdut la penalty-uri.

Ghent v Genk
Gent 3-1 Mouscron (Kalu 7, Kubo 32, Perbet 52pen; Stojanovic 82)
Gent și-a sărit în optimile de finală pe scena internă datorită primei victorii din liga din aproape o lună. Ultima dată pe tabela de scor împotriva lui Tottenham, Jérémy Perbet a completat succesul din penalty.

Nu a existat niciun efect pozitiv knock-on de la victoria lui Genk împotriva Astra în mijlocul săptămânii, Blauw-Wit a suferit o inversare în liga a zecea. Acum se află la trei puncte în afara locurilor de play-off din campionatul Belgiei, în optimi.