Șahtior Donețk a rezervat o confruntare cu Inter Milano în semifinalele Ligii Europa, după ce marți a câștigat cu 4-1 pe FC Basel marți.

patru

Golurile brazilienilor Junior Moraes, Taison, Alan Patrick și Dodo le-au oferit victoria într-o confruntare unilaterală din ultimele opt.

Campionii ucraineni vor lua Inter Milan luni la Duesseldorf după semifinala de duminică de la Köln între câștigătorii Ligii Europa 2017 Manchester United și Sevilla.

Ambele părți au câștigat de cinci ori competiția europeană de nivelul doi de un record.

Finala este stabilită pentru aug. 21 în Köln.

Sevilla și-a câștigat locul cu o victorie cu 1-0 împotriva Wolverhampton Wanderers în celălalt sfert de marți, datorită unui gol târziu al lui Lucas Ocampos.

Șahtior Donețk, care a câștigat competiția europeană de cluburi de nivelul doi în 2009, a ratat o serie de șanse de a triumfa cu o marjă și mai mare.

Acest lucru a continuat, deoarece au dominat meciul cu o pasă clară cu o singură atingere și un control strâns superior.

Moraes a condus echipa ucraineană în minutul al doilea, după un urlet al portarului sârb al FC Basel, Djordje Nikolic.

El a fost bătut la minge de atacant după ce s-a repezit de pe linie pentru a întâlni un lovitură de colț Marlos.

Nikolic a reparat cu câteva salvări bune în prima repriză, dar a fost neputincios în minutul 22, când Taison a finalizat o pauză fulgerătoare a lui Shakhtar cu un șut deviat.

Acest lucru a fost după o muncă bună a lui Marlos și un manechin inteligent de Patrick.

Marcos Antonio a zguduit lemnele cu un efort lung în minutul 40, înainte ca Șahtior Donețk să-și ia piciorul de pe pedală în a doua repriză.

Păreau mulțumiți să păstreze posesia, în timp ce rivalii lor urmăreau umbrele.

Totuși, Patrick a făcut 3-0 cu o lovitură de pedeapsă din minutul 75, după ce Yannick Marchand a dat un fault în direct pe Taison în zonă.

Fundașul dreapta Dodo a adăugat al patrulea în minutul 89, cu golul acordat după un control VAR pentru ofsaid.

Înlocuitorul Ricky van Wolfswinkel a obținut consolarea timpului de oprire pentru FC Basel de la mică distanță, dar echipa elvețiană a avut puțin de înveselit după ce a fost suflată de adversarii săi (Reuters/NAN)