consiliere

Oferirea de coaching nutrițional este o modalitate excelentă de a vă ajuta clienții să își atingă obiectivele de sănătate și fitness și, de asemenea, de a adăuga un flux de venituri suplimentar afacerii dvs.

În acest articol, vom face o scufundare profundă în cine îi este permis să ofere coaching nutrițional (indiciu: aproape oricine, cu câteva avertismente) și vom explora sfera practicii pentru antrenorii nutriționali vs. Dietiștii înregistrați (RD), precum și furnizarea unor îndrumări cu privire la legalitatea oferirii diferitelor tipuri de sfaturi nutriționale, cum ar fi antrenamentul nutrițional în schimbarea comportamentului bazat pe obiceiuri vs. prescrierea de planuri de masă, macro-uri, suplimente și alte abordări vizate.

Vom explora, de asemenea, întrebarea cine este responsabil din punct de vedere legal în cazul în care clientul dăunează - este sursa originală a informațiilor sau a planului de masă (de exemplu, un RD, un site web) sau persoana care împărtășește aceste informații cu clientul nutrițional, adică antrenorul de sănătate)?

Să începem cu o prezentare rapidă a titlului RD.

RD înseamnă Dietician înregistrat (sau Dietician înregistrat) și este o denumire legală de asistență medicală care le permite să vorbească cu oamenii despre nutriție, viață sănătoasă, suplimentare, condiții medicale și interconectarea dintre acești factori.

Au realizat cel puțin:

 • o diplomă universitară de patru ani, specializată în nutriție umană (deși mulți au continuat și o diplomă de masterat)
 • au înregistrat, de obicei, mai mult de 1000 de ore într-un stagiu dietetic riguros, urmând instruire practică într-o varietate de setări de asistență medicală, lucrând cu populații specializate (de exemplu, copii, cardiovasculare, gestionarea diabetului, sănătatea comunității etc.) sub supravegherea și îndrumarea mulți mentori RD diferiți care își evaluează performanța și dezvoltarea abilităților
 • au scris și au promovat un examen al comisiei de certificare pentru a obține licența RD după post-stagiu
 • trebuie să își reînnoiască licența de RD cu un organism de guvernare specific locației lor geografice (adică în provincia sau statul lor local)
 • trebuie să aibă o asigurare de răspundere civilă pentru a practica drept CD
 • în general, țineți pasul cu educația continuă și dezvoltarea profesională pentru a rămâne la curent cu știința în schimbare a nutriției umane și schimbarea comportamentului

Este o mulțime de muncă grea, studii și bani pentru a obține acreditarea RD, dar odată licențiat ca dietetician înregistrat, le permite accesul complet la muncă cu publicul larg și populațiile specializate care au afecțiuni medicale, pentru a instrui oamenii să mănânce mai bine, să gestionezi diferite boli, să scrii planuri de masă, să prescrii macrocomenzi, să recomandăm suplimente și orice altceva în care nutriția poate juca un rol pozitiv în sănătatea generală a cuiva.

Dar sunt dieteticienii înregistrați singurii profesioniști cărora li se permite să vorbească cu clienții despre obiceiurile alimentare sănătoase? Ce ziceti antrenori personali, sau antrenori de sănătate, sau nutriționiști, sau persoane cu un student, studii de masterat sau chiar Doctorat în nutriție?

Ce se întâmplă dacă vă încadrați într-una dintre aceste categorii - aveți voie să îi instruiți pe oameni să mănânce mai bine sau este în afara domeniului dvs. de practică?

În acest articol, vom clarifica o parte din confuzia legată de antrenamentul nutrițional și ce puteți face și ce nu puteți face, dacă nu dețineți titlul „RD”.

Să începem cu un adevăr evident.

Dacă te afli în industria fitnessului, oamenii îți vor pune întrebări despre alimentația sănătoasă, despre pierderea în greutate, creșterea mușchilor sau despre ceva pe care l-au citit pe internet sau despre cel mai recent documentar plutind pe Netflix pe care tocmai l-au urmărit.

Chiar te aștepți să dai din cap și să răspunzi, "Nu sunt un RD și nu intră în sfera mea de practică pentru a vorbi despre asta cu tine."

Venind dintr-un RD care scrie acest articol, sper ca nu, deoarece avem nevoie de cât mai mulți aliați pentru a ne ajuta să luptăm împotriva boli cronice, să ajutăm oamenii să-și îmbunătățească relația cu alimentele și să trăiască un stil de viață mai sănătos în general. Și cu atât mai mult colegi de echipa pe prima linie nutrițională ajutăm să-i educăm pe ceilalți despre alimentația sănătoasă, cu atât sunt mai mari șansele noastre generale de a avea un impact MARE asupra sănătății membrilor familiei noastre, a prietenilor noștri și a comunităților noastre. AVEM NEVOIE DE MAI MULT AJUTOR, și acolo poți intra și străluci cu adevărat!

Lucrez de la presupunerea că te-ai angajat la promovarea fitnessului și a sănătății pentru că îți pasă de oameni, pentru că îți pasă de fitness și pentru că îți pasă de a-i ajuta pe ceilalți să trăiască cele mai bune vieți. Și dacă ești cu adevărat un antrenor excelent, cel mai probabil îl antrenezi pe persoană întreagă, unde nu îți pasă doar de ceea ce fac în timp ce sunt alături de tine la sală, dar îi ajute și să rezolve problemele prin multe obstacole comune în calea sănătății: locuri de muncă stresante, niveluri scăzute de energie, lipsa somnului, programe agitate, viață de familie ocupată, diferite niveluri de motivație și priorități concurente.

Afirmând un adevăr mai puțin evident - publicul larg de multe ori nici măcar nu știe diferența dintre un dietetician înregistrat, un nutriționist sau un antrenor de nutriție și adesea se așteaptă ca sfaturile nutriționale să facă parte din pachet atunci când lucrează cu un antrenor personal. Vă plătesc pentru a obține rezultate, iar nutriția și instruirea trebuie să lucreze împreună dacă clientul va vedea progrese pe termen lung.

Totuși, este ușor chiar și pentru cei mai cunoscuți profesioniști din domeniul fitnessului să se simtă puțin nesiguri cu privire la ceea ce pot spune (și nu spune) despre mâncare. S-ar putea să fi auzit chiar că ești nu calificat pentru a vorbi despre mâncare cu clienții dvs. și că călcați pe un teritoriu periculos, deoarece ar putea fi ilegal dacă nu aveți titlul RD.

Iată adevărul - antrenorii personali, nutriționiștii și antrenorii de sănătate pot vorbi de fapt cu clienții lor despre ceea ce mănâncă, dar există câteva limite în vigoare pentru a vă proteja și a vă proteja CLIENȚII, dacă nu sunteți un dietetician înregistrat.

Să începem cu ceea ce POȚI FACE, lucrând cu clienți altfel sănătoși care nu vin la tine pentru gestionarea medicală a unei anumite boli.

Zona verde (vorbind în general)

Din lista prezentată mai sus, puteți vedea că este vorba despre a-i ajuta pe clienții dvs. nutriționali să mănânce mai bine pe termen lung, abordând lucrurile dintr-o perspectivă de coaching pentru schimbarea comportamentului. În această categorie „undă verde” de instruire nutrițională, nu prescrieți niciun plan de masă specific, nu calculați calorii sau macrocomenzi, nu diagnosticați sau tratați probleme de sănătate sau nu acordați clienților intervenții nutriționale specifice pentru a gestiona sau trata o anumită afecțiune.

Zona Gri

Apoi, vom trece în „zona gri”. În funcție de locul în care locuiți și lucrați în lume, vi se poate sau nu să vi se permită să faceți următoarele în calitate de antrenor de nutriție non-RD. Noi numim aceasta „zona gri” și tu vei trebuie să vă cunosc reglementările locale foarte bine dacă oferiți aceste tipuri de servicii clienților dvs. de nutriție.

 • Redactarea planurilor de masă pentru clienți individuali
 • Calculul unor numere specifice pentru clienții dvs., cum ar fi caloriile, împărțirile macro sau cerințele de micronutrienți

Cine este responsabil din punct de vedere legal: RD care a scris planul sau antrenorul de nutriție care oferă sfaturi?
O avertisment important de remarcat despre zona gri - persoana care dă sfatul (adică antrenorul de nutriție/sănătate) este cel care este răspunzător personal și legal dacă sfaturile nutriționale pe care le oferă aduc daune pe termen lung sau cauzează daune clientului. Nu contează dacă sfatul sau planul de masă sau împărțirea macro-ului sunt partajate inițial de la un dietetician înregistrat sau de la o organizație nutrițională credibilă; responsabilitatea cade în cele din urmă pe umerii persoanei care îi prescrie clientului planul nutrițional.

Devine o nuanță de gri și mai întunecată și, în unele locații, „zona roșie”, pentru antrenorii de nutriție non-RD pentru a face ajustări individuale la planurile de calorii și macro-planuri (chiar dacă aceste planuri provin dintr-o sursă credibilă, cum ar fi un RD), deci, din nou, vă sfătuim să respectați antrenamentul privind schimbarea comportamentului bazat pe obișnuințe, similar cu ceea ce este oferit în certificarea de nivel 1 de nutriție de precizie și, de asemenea, în cursul nostru de antrenament în nutriție cu două creiere .

Gândiți-vă în acest fel. Doar pentru că o asistentă medicală poate prescrie medicamente unui pacient, nu înseamnă că își poate împrumuta numirea medicală, astfel încât oricine să poată prescrie medicamente în numele lor și să își asume toată răspunderea legală. Sau altfel spus, dacă un alt antrenor personal a preluat programarea dvs. și l-a dat unuia dintre clienții lor, este acel antrenor personal care se află în cârlig dacă i s-a întâmplat ceva clientului lor, nu dvs., doar pentru că se întâmplă să fiți și un antrenor personal care a scris câteva programe. Pregătirea dvs., certificările și asigurarea de răspundere civilă vă acoperă pentru a lucra cu propriii dvs. clienți, iar pregătirea de bază a celuilalt instructor personal, certificările și asigurarea de răspundere civilă îi acoperă pentru a lucra cu propriii lor clienți.

De asemenea, este foarte important să vă luați timp pentru a cunoaște regulile și reglementările locului în care locuiți. Desigur, aceste reguli de stat și provinciale privind „terapia nutrițională individualizată” sunt adesea aplicate slab, cu excepția cazului în care apare o plângere sau un proces, dar dorim să vă încurajăm să fiți întotdeauna pe partea dreaptă a liniei.

Dacă veți oferi consiliere nutrițională la unitatea dvs., merită cu adevărat să vă faceți timp pentru a vă informa despre ceea ce este permis în funcție de locul în care lucrați cu clienții, deoarece nu există o abordare unică și regulile chiar se schimbă din loc in loc. Lucrurile se pot schimba, de asemenea, de-a lungul anilor, în funcție de locul în care locuiți, deci este, de asemenea, important să rămâneți la curent cu ceea ce puteți vorbi, cu ce nu puteți face și să solicitați consilier juridic atunci când este cazul pentru a vă ajuta să descifrați legile din localitatea dvs. zonă.

Credit de imagine: https://theana.org/advocate

Ca punct de plecare, această hartă ajută la generalizarea legilor complexe ale statelor din Statele Unite atunci când vine vorba de consiliere nutrițională.

Pentru lectură ulterioară, există un articol extraordinar publicat de Precision Nutrition numit: Pot antrenorii personali și antrenorii de sănătate să ofere sfaturi nutriționale?

Zona Roșie

În cele din urmă, vrem să vă oferim câteva sfaturi de bază despre ceea ce NU POTEȚI face dacă nu dețineți desemnarea unui dietetician înregistrat sau a unui alt titlu de profesionist din domeniul sănătății care este calificat să ofere sfaturi nutriționale personalizate, mai ales atunci când vine vorba de gestionarea nutrițională a o boală medicală, numită Terapia Nutriției Medicale (MNT).

 • NU POȚI prescrie diete sau suplimente specifice pentru tratarea afecțiunilor medicale și clinice
 • NU POȚI prescrie diete specifice pentru tratarea simptomelor afecțiunilor medicale și clinice
 • NU POȚI diagnostica afecțiuni medicale

De exemplu, toate acestea ar fi luate în considerare în afara limitelor cu limbajul și abordarea luate:

 • Prescrierea unui plan de masă specific caloric pentru a trata pe cineva care are sindrom metabolic (o persoană care prezintă obezitate, hipertensiune arterială, rezistență la insulină etc.)
 • Diagnosticarea cuiva cu diabet zaharat de tip 2 și punerea pe o dietă foarte scăzută în carbohidrați pentru a-și controla glicemia ridicată
 • Recomandarea unei cantități specifice de supliment de omega-3 unui client după ce a avut un atac de cord
 • Tratarea cuiva pentru recuperarea unei tulburări alimentare grave

Cu excepția cazului în care sunteți licențiat, cum ar fi un dietetician înregistrat (RD) sau un medic (MD), sau altfel certificat să faceți acest lucru, NU POȚI oferi sfaturi dietetice sub forma terapie nutrițională medicală (MNT), cum ar fi prescrierea nutriției pentru gestionarea condițiilor de sănătate, cum ar fi următoarele:

 • Recuperare postoperatorie
 • Diabet
 • Cancer
 • Boala cardiovasculara
 • Dezechilibre hormonale
 • Boală de ficat
 • Afecțiuni renale sau pietre la rinichi
 • Tulburări clinice de alimentație (anorexie, bulimie, tulburare alimentară)
 • Tulburări digestive (Crohn, colită, celiac)

În cadrul cursului de antrenament pentru nutriție cu două creiere, Modulul 3 acoperă în detaliu domeniul de aplicare al antrenorilor de nutriție non-RD, inclusiv ceea ce POȚI FACE pentru a rămâne mereu în zona verde:

 • Puteți asculta în mod activ și empatizați cu problemele de sănătate ale clientului
 • Puteți oferi responsabilitate și sprijin și îi puteți ajuta implementa planul de îngrijire nutrițională furnizat de echipa lor medicală
 • Îi poți ajuta să pledeze pentru ei înșiși împreună cu echipa lor medicală, pentru a aduce întrebări și îngrijorări cu privire la planul lor de nutriție
 • Puteți împărtăși resurse de încredere și utile pentru ca aceștia să poată discuta cu echipa lor medicală
 • De obicei, puteți oferi coaching bazat pe comportament pentru a contribui la dezvoltarea abilităților și practicilor fundamentale de nutriție, mișcare și stil de viață care nu contravin sfaturilor lor medicale
 • Puteți să le conectați cu un dietetician înregistrat în cercul dvs. de îngrijire, pentru a-i ajuta să obțină sprijin nutrițional suplimentar dacă gestionarea stării lor de sănătate este cu adevărat în afara domeniului dvs. de practică

Așadar, sperăm că poți vedea că există atât de multe lucruri încât poți să faci aliați și colegi de echipă atunci când vine vorba de a oferi clienților tăi coaching nutrițional și de a ajuta la antrenarea schimbărilor de comportament pozitive. Și, sperăm, puteți vedea, de asemenea, de ce Coachingul cu două creiere, similar certificării Precision Nutrition Level 1, ia o abordarea bazată pe obiceiuri și interviul motivațional în cursul nostru de coaching nutrițional. Nu numai că este mai favorabil dintr-o abordare centrată pe client să vă ajute clienții să obțină rezultate mai bune decât să-și înregistreze caloriile într-o aplicație online sau să urmeze un plan de masă bazat pe macrocomenzi, dar ajută și antrenorii de nutriție non-RD și proprietarii de săli de sport să rămână în zona verde atunci când vine vorba de partea de răspundere a antrenamentului nutrițional.

Pentru că, în cele din urmă, vrem să vă ajutăm să construiți mai mulți antrenori de nutriție de talie mondială, în care să vă simțiți încrezători, capabili, extrem de cunoscuți și susținuți de echipa noastră de mentori de coaching pentru nutriție, care să vă conducă pe RD, pentru a vă ajuta să vă conduceți proprii clienți nutriționali către o sănătate și o bunăstare generală.