13 noiembrie 2019

pentru

Rafael Nadal a produs o luptă incredibilă pentru a-l învinge pe rusul Daniil Medvedev și pentru a-și menține vii speranțele în Finala ATP miercuri, salvând un punct de meci cu 1-5 în jos în decider înainte de a câștiga 6-7, 6-3, 7-6.

Tânărul de 33 de ani arăta bătut când debutantul de 23 de ani, Medvedev, a rupt serviciul de două ori în decizia de a sta pe marginea unei prime victorii în carieră asupra spaniolului pe care l-a împins la cinci seturi într-o finală epică a US Open din septembrie.

Pentru o dată, spiritul de luptă al No1 mondial, Nadal, părea să-l părăsească, dar a salvat un punct de meci la 1-5 cu o lovitură superbă și a fost brusc re-energizat.

Citeste mai mult

De două ori Medvedev a servit pentru meci, la 5-2 și 5-4, dar s-a strâns și Nadal, hohotit de mulțimea 02 Arena, nu a avut nevoie de a doua invitație pentru a profita.

Nadal a avansat când a deținut serviciul la 5-5 și când Medvedev a urmat cu 0-30 în următorul joc, se pare că rusul era acum o forță uzată.

Medvedev și-a recăpătat stăpânirea în timp pentru a ține serviciul cu un as și a lua meciul într-un tiebreak decisiv și a părut din nou periculos.

Cu toate acestea, el a ratat un forehand cu curtea deschisă după un lung raliu la 4-5 pentru a-i da lui Nadal două puncte de meci.

Medvedev a crezut că l-a salvat pe primul cu un câștigător invers, dar a fost chemat și provocarea lui Hawkeye a arătat că mingea a ratat linia cu o fracțiune.

Spaniolul s-a calificat de 15 ori consecutiv pentru finala ATP, dar nu a obținut niciodată titlul, a câștigat un record de șase ori de Roger Federer și de cinci ori de Novak Djokovic.

Câștigul îi dă lui Nadal un record de 1-1 după două meciuri de tur, în timp ce Medvedev a căzut la 0-2.

Nadal a spus: "Sincer, am fost foarte norocos. Îmi pare rău pentru Daniil, este o pierdere grea, el a jucat mult mai bine decât mine în al treilea set, dar acesta a fost unul dintre cei din 1.000 pe care îi câștigi.

„La 5-3 când ai prima pauză [înapoi], atunci ești la o singură pauză și știu din experiența personală cât de greu este să închizi meciurile.

"Din acel moment am crezut că pot avea o șansă. Am jucat mult mai bine astăzi decât acum două zile, așa că este un mare pozitiv pentru mine."

Câștigul înseamnă că Djokovic trebuie să câștige titlul pentru a avea vreo șansă de a revizui Nadal în fruntea clasamentului.

În meciul de mai târziu de miercuri, Stefanos Tsitsipas l-a învins pe campionul în exercițiu Alexander Zverev cu 6-3, 6-2 pentru a doua sa victorie consecutivă, rezultat care îi garantează un loc în semifinale.

Tsitsipas, care debutează la turneu pentru primii opt jucători din lume, după un sezon revoluționar, l-a rupt pe Zverev cu 5-3 în primul set și apoi încă de două ori pentru a merge cu 5-1 în al doilea.

Cu zeci de steaguri grecești fluturate în jurul Arena O2, Tsitsipas a servit apoi meciul cu un as.

"Încă o dată, nu doar eu am fost acolo, ci o grămadă de oameni entuziasmați care au venit să mă sprijine", a spus Tsitsipas, care se juca cu o injecție dureroasă în picior, din cauza unei leziuni. „A fost o situație de echipaj”.

Zverev ar putea înainta în continuare cu o victorie asupra lui Medvedev vineri și, de asemenea, și-a pierdut al doilea meci round-robin anul trecut în drumul său către titlu.

"Lucrurile sunt încă în mâinile mele și așteaptă cu nerăbdare asta, pentru că mai pot decide dacă sunt aici sâmbătă sau nu", a spus germanul. "Nu pot face nimic astăzi acum. Am jucat un meci fantastic, am crezut. Am jucat foarte prost."

Zverev l-a învins luni pe Nadal pentru cea de-a treia victorie consecutivă la finala ATP de opt bărbați împotriva celor "Big Three", datând din turneul de anul trecut. Tsitsipas l-a învins pe Medvedev pentru prima dată în carieră.

Dominic Thiem a asigurat deja unul dintre locurile de calificare din grupa Bjorn Borg, lăsându-l pe Federer și Djokovic să renunțe joi la locul rămas din grupa de patru persoane.