Mulțimea de acasă și-a dorit, deoarece Maryna Slutskaya din Belarus a încheiat competiția individuală de judo feminin la cele două Jocuri Europene, câștigând în această seară finala clasei de peste 78 de kilograme.

aurul

În cea mai mare greutate masculină, peste 100 kg, campioana mondială a Georgiei, Guram Tushishvili, a învins-o pe Inal Tasoev din Rusia în mod rapid și cuprinzător.

Acest lucru a adus o schimbare de putere de la finala masculină de sub 100 kg menționată anterior, în care Varlam Liparteliani, în vârstă de 30 de ani, Georgia, medaliatul cu argint de la Rio 2016, cu trei argintii la Campionatul Mondial și două bronzuri, plus trei aururi ale Campionatului European, la numele său, a suferit o dură înfrângere.

Învingătorul său a fost opt ​​ani mai mic decât el - rusul Arman Adamian, medaliat mondial cu argint în urmă cu doi ani, și campion european sub 23 în 2018, care l-a lovit la pământ pentru ippon.

În realitate, sarcina Slutskaya din finalul ei părea descurajantă - și așa s-a dovedit.

Adversara ei, Laris Cerić, în vârstă de 28 de ani, Bosnia și Herțegovina, a fost medaliată cu bronz mondial anul trecut și are două argintii europene și un bronz pe numele ei.

Slutskaya, cu un an mai tânăr, a fost campioană europeană la Varșovia în 2017.

Concursul a trecut aproape patru minute în timpul scorului de aur înainte ca sportivul de acasă să câștige cu un penalty.

Așa că Slutskaya și-a câștigat primul aur la Jocurile Europene și a adăugat un alt titlu european celui pe care l-a revendicat în 2017 - această competiție fiind una dintre cele două la Jocuri, alături de box, pentru a încorpora propriile Campionate Europene la Minsk 2019.

Azerbaidjanul Iryna Kindzerska a câștigat bronzul în greutatea feminină de top cu o victorie asupra ucrainenei Galyna Tarasova, iar al doilea bronz a revenit Rusiei Kseniia Chibisova, care a învins portugheza Rochele Nunes.

Între timp, Adamian a fost de înțeles înțeles după victoria sa în campionat la seniori.

„Eram nervos”, a spus Adamian, care mai devreme îl învinguse pe campionul european în exercițiu, Toma Nikiforov, din Belgia.

„Acesta este un câștig cu adevărat important pentru mine, deoarece mă împinge spre Jocurile Olimpice din Tokyo din 2020.

„M-am simțit grozav și am venit aici într-o formă ideală.

Adamian a adăugat: „Am câștigat anterior Campionatele Europene sub 23 de ani.

„Aici este o poveste diferită, concurenții sunt la un alt nivel.

„Știam cu cine lupt în finală.

„Știam că este medaliat olimpic și un adversar puternic.

„M-am pregătit pentru el - i-am urmărit meciurile.

„În timpul meciului am reușit să-l prind într-o greșeală și să-l arunc pentru waza-ari și apoi m-am ținut de asta.

„Încă nu-mi vine să cred ce s-a întâmplat.

„Cel mai frumos moment de astăzi a fost pentru mine că tatăl și sora mea au fost aici să mă urmărească și să mă sprijine.

„M-au ajutat să câștig și o parte din această victorie le aparține.”

Austriacul Stephan Hegyi l-a învins pe Ushangi Kokauri din Azerbaidjan pentru a câștiga primul dintre cele două meciuri de medalie de bronz de peste 100 kg masculine.

O mătură rapidă a picioarelor de către austriacul de 20 de ani îl aduce pe pământ pe medaliatul de argint mondial, pe spate, și dintr-o dată totul s-a terminat. Bronzul merge la Hegyi.

Judoka olandez Henk Grol l-a învins pe Lukas Krpalek din Republica Cehă cu al doilea bronz de peste 100 kg - dar cu un preț. Când a făcut scorul decisiv, și-a rănit piciorul stâng - sau șoldul - și a fost temporar incapabil să se ridice în picioare, șchiopătând în cele din urmă susținut de antrenorul său.

Bronzurile din clasa masculină sub 100 kg s-au îndreptat către azerbaidjanul Elmar Gasimov, care l-a învins pe croatul Zlatko Kumric cu ippon, și pe francezul Cyrille Maret, care l-a învins pe judoka de acasă Daniel Mukete cu waza-ari.

Slovena Klara Apotekar a câștigat în seara aceasta celelalte oferte individuale de aur feminin la clasa feminină sub 78 kg, după ce a învins-o pe Guusje Steenhuis din Olanda cu waza-ari.

Steenhuis a personificat disperarea în timp ce stătea, aplecată dublu, timp de jumătate de minut înainte de a se îndrepta pentru a reveni în centrul tatami pentru formalități.

După două aururi din Kosovo de la evenimentele feminine din ziua precedentă, Loriana Kuka a contribuit la colecția de medalii de acasă cu bronz la clasa sub 78 kg, învingând-o pe Luize Malzahn din Germania.

Celălalt bronz sub 78 kg a revenit francezei Madeleine Malonga, care a învins-o pe Marhinde Verkerk din Olanda

Categoria masculină sub 90 kg a fost câștigată de Mikhail Ozerler din Turcia, care l-a învins pe Li Kochman din Israel.

Mammadali Mehdiyev din Azerbaidjan și rusul Khusen Khalmurzaev au câștigat bronzuri sub 90 kg masculine cu victorii respective împotriva lui Noel Van’t End din Olanda și a britanicului Frazer Chamberlain.