• Contacte media
  • Tokyo 2020
  • Lexus

masters

Sportivii echipei SUA și echipei Toyota Oksana Masters, Amy Purdy și Evan Strong capturează medalii la Jocurile Paralimpice de Iarnă

PYEONGCHANG, Coreea de Sud - Vineri, 16 martie, un grup de sportivi ai Team SUA și ai echipei Toyota au obținut medalii la Jocurile Paralimpice de Iarnă pentru performanțele lor în snowboarding de slalom bancar și schi biathlon.

În slalom bancar, Amy Purdy și Evan Strong au susținut performanțe puternice în a treia rundă pentru a captura medalii de bronz și, respectiv, de argint.

„Este uimitor”, a spus Purdy. „Aici este o imagine mult mai mare despre a crede că nu poți face ceva pentru că ai un picior protetic sau ai leziuni și îl tragi împreună și îl faci să se întâmple, angajându-te și încercând să vezi care sunt posibilitățile. Mă uit înapoi la când mi-am pierdut ambele picioare și doream doar să fac snowboard din nou. Cu siguranță nu aș fi știut că voi veni aici și voi câștiga medaliile pe care le am. Sunt recunoscător că pot împărtăși acest lucru cu alți oameni și că ei pot să se uite la ceea ce facem și să spunem „hei, dacă pot face asta, atunci pot face și eu asta”.

Purdy și-a luat medalia la Jocurile Paralimpice de Iarnă din a treia carieră după ce a terminat pe locul trei în clasa LL1 de slalom bancar feminin. A fost a doua ei medalie la Jocurile Paralimpice de Iarnă PyeongChang 2018, după ce a câștigat medalia de argint la snowboard-ul feminin la începutul acestei săptămâni.

Nativul din Nevada a contractat o formă de meningită bacteriană la vârsta de 19 ani care a dus la amputarea ambelor picioare sub genunchi, precum și la pierderea ambilor rinichi. La șapte luni de la primirea protezelor pentru picioare, Purdy a început snowboard-ul, ceea ce a condus-o la Jocurile Paralimpice de Iarnă. Finalist în 2014 Dancing with the Stars și cel mai bine vândut autor al New York Times, Purdy este, de asemenea, cofondatorul Adaptive Action Spots (AAS), o organizație dedicată creării de oportunități pentru sportivii cu dizabilități fizice.

Medalia lui Strong este cea de-a doua sa medalie paralimpică din carieră, deoarece californianul a câștigat medalia de argint la clasa LL2 de slalom bancar masculin. Anterior, a câștigat o medalie de aur la snowboard cross la Jocurile Paralimpice de Iarnă de la Sochi 2014.

"Medaliile sunt grozave, dar fiecare a trecut printr-o experiență care schimbă viața și a trebuit să ne adaptăm cu toții de la această limitare", a spus Strong. „Pentru a ieși și a ne arăta abilitățile în loc de dizabilitățile noastre și la nivel de călărie putem face asta prin bulevardul snowboardingului, sunt atât de mândru de sportul meu. Sunt încântat să fac parte din această mișcare. ”

Strong a crescut surfând și skateboarding în Hawaii, când la vârsta de 17 ani, în timp ce se afla pe o motocicletă, a fost lovit cu capul de un șofer, ceea ce a dus la o amputare sub genunchi a piciorului stâng. Strong a devenit de atunci primul atlet de sex masculin care a câștigat o medalie de aur individuală la snowboarding la Jocurile Paralimpice de Iarnă de la Sochi și a concurat și a câștigat numeroase medalii la evenimente de snowboard pe corp.

Pe lângă medaliile de snowboarding ale lui Purdy and Strong, Oksana Masters a cucerit cea de-a patra medalie la PyeongChang, de data aceasta în biatlonul feminin de 12,5 km. Masters a terminat pe locul al doilea după ce a tras cu 20 de lovituri din 20 și a terminat cu 19 secunde în spatele primului loc.

„M-am concentrat doar pe acea„ respirație, expirare, pauză, stoarcere ”care este tot ceea ce am antrenat și practicat”, a spus Masters. „Nu mi-a venit să cred. Aproape că am căzut dând după colț spunându-i antrenorului meu „Am curățat!” Nu-mi vine să cred ”.