Fosta Buckeye Katie Smith a acordat cinci pase decisive și a obținut cinci puncte pentru a ajuta echipa SUA la o victorie de 18 puncte.

select

Ekaterinburg, Rusia - În spatele unui joc cu 25 de puncte, 15 de dincolo de arc, de la Diana Taurasi (Phoenix Mercury), echipa de selecție feminină de baschet din SUA (3-1) a depășit gazda UMMC Ekaterinburg (3-1) 97-79 și în Joc de campionat al turneului FIBA ​​World League 2007. Taj McWilliams-Franklin (Los Angeles Sparks) a contribuit cu un dublu-dublu de 15 puncte și 10 recuperări, în timp ce Sue Bird (Seattle Storm) a terminat cu 13 puncte și șase pase decisive, iar Janel McCarville (New York Liberty) a marcat 11 puncte și șapte tabele în jocul semifinalului jucat vineri seara la Ekaterinburg, Rusia.

În prima competiție din semifinale a zilei, CSKA Moscova (3-1) a învins CBA Beijing (2-2) 103-56, înființând o revanșă SUA-CSKA Moscova în jocul pentru titlul de sâmbătă (8:00 a.m. EDT). UMMC Ekaterinburg și CBA Beijing vor juca pentru locul al treilea (5:00 a.m. EDT).

"Sunt atât de mulțumită de felul în care am jucat în această seară", au declarat antrenorul principal al SUA și Seattle Storm, Anne Donovan. „Am tras atât de bine mingea în prima repriză. Suntem entuziasmați de apărarea noastră pentru că, la fel de bine cum am împușcat-o, i-am făcut foarte incomod să-și alerge seturile. Este un lucru frumos când tragi bine mingea și joci așa la celălalt capăt al podelei. În a doua repriză, nu am tras la fel de bine, dar am tras foarte bine. Chiar dacă au făcut alergarea, pe care știam că o vor face, am lovit-o în defensivă și am primit opriri când a trebuit să le avem. ”

Dând tonul devreme, SUA au ieșit în foc și au doborât patru dintre primele cinci încercări, toate din gama de 3 puncte și inclusiv trei de la Taurasi, iar la două minute de concurs au condus 12-5. Înaintea șase puncte, 24-18, cu mai puțin de trei minute rămase în primul trimestru al Statelor Unite și-a continuat atacul, închizând perioada cu un parcurs de 9-0 pentru a urca cu 33-18. SUA a depășit gazdele cu 27-20 în a doua perioadă și s-au îndreptat spre vestiar cu un avantaj de 60-38.

Cele 20 de puncte ale lui Taurasi au condus dominația SUA Basketball în prima repriză în 22 de puncte, în timp ce McWilliams-Franklin a avut 12 până la jumătatea punctului. În ansamblu, echipa din primele 20 de minute de joc s-a conectat la un foc fierbinte de 61,1% (22-36 FGs) din încercările sale de pe teren, inclusiv un 53,8% (7-13 3pt FGs) de dincolo de arc.

„A intrat cu siguranță într-un groove și toată lumea a recunoscut acest lucru și i-a adus mingea”, a spus Donovan la spectacolul lui Taurasi. „Când Diana intră într-un rol de genul acesta, nu există nimeni care să o poată opri”.

Ekaterinburg s-a întors la curte cu o vigoare reînnoită, jucând o apărare strânsă de la om la om și a eliminat diferența, depășind SUA 23-16 în al treilea sfert.

Trecând la ultimele 10 minute de joc 76-61, roșu, alb și albastru și-au văzut avantajul scăzând la 10 puncte, 76-66, 32 de secunde în ultima strofă. Cappie Pondexter (Phoenix Mercury) și McWilliams-Franklin au lovit găleți spate-în-spate și după o pereche de aruncări libere efectuate la celălalt capăt, închizându-se la 80-68, gazdele au încă sperat o revenire.

Cu toate acestea, Bird a făcut o pereche de trei în jurul unui S.U.A. oprire defensivă pentru a scoate vântul din pânzele lui Ekaterinburg și a ridica ante-ul la 86-68 cu mai puțin de cinci minute rămase. Niciodată fără să se mai simtă amenințate, femeile americane au terminat concursul pe primul loc 97-79.

"Am tras foarte bine în prima repriză, mult mai bine decât ei, așa că cred că știam că vor începe să lovească mai mult", a spus McWilliams-Franklin. „Dar mai mult decât orice, apărarea noastră a fost cu un pas mai lentă. În prima repriză am fost foarte repede în ajutor, într-adevăr rapid în rotire, în a doua repriză, mai ales în al treilea trimestru, am urmărit foarte mult. Trecerea trecea și ne uitam să ajungă acolo și apoi să reacționăm. În al patrulea, când ne-am înclinat puțin mai mult, am remediat ceea ce nu era în regulă cu apărarea noastră, am extins din nou avantajul de la 10 la 18. ”

SUA. a încheiat competiția cu un procent respectabil de 54,4% din împușcare și 47,6% din 3 puncte, dominând în același timp tabelele cu o marjă de 38-18 și permițând gazdelor doar opt recuperări în a doua jumătate. Jocul dezinteresat al SUA, care a produs șase pase decisive de la Bird și cinci bucăți de Katie Smith (Detroit Shock) și Taurasi, a fost subliniat de 21 de pase decisive la 36 de goluri de teren.

Ekaterinburg a fost condus de cele 20 de puncte ale lui Sandrine Gruda, Agnieszka Bibrzycka a marcat 19 și Suzy Batkovic a adăugat 13 puncte.

În meciurile de clasificare de astăzi, Canberra Capitals (1-3) și-au obținut prima victorie după ce au luat Basketball Club Havana (1-3) 74-68, în timp ce MiZo Pcs 2010 (1-3) și-a adunat prima victorie prin doborârea TEO Vilnius -2 ) 79-69.