Marți s-a încheiat cea de-a șasea zi a Campionatelor Europene de sporturi nautice. Sportivii ruși au câștigat nouă seturi de premii, dintre care patru sunt de aur. Echipa de înot sincronizat a câștigat opt ​​seturi de premii la cel mai înalt standard de nouă și a câștigat primul loc la evenimentul informal al echipei. Rusa Yulia Yefimova a fost prima care a înotat la 200 de metri bras.

înot

Înot sincron

În a șasea zi a Campionatului European, competițiile de înot sincronizat s-au încheiat. În acest gen de programe, rușii sunt în mod tradițional unul dintre principalii favoriți, pe care i-au confirmat chiar și de data aceasta. Pe 7 august, s-au jucat trei seturi de premii, iar medaliile de cea mai înaltă demnitate au fost acordate exclusiv sportivilor din Rusia. Alexander Maltsev și Maya Gurbanbardieva au ocupat primul loc în programul gratuit în mix, iar Svetlana Kolesnichenko și Varvara Subbotina în duete.

La Campionatele Europene, Kolesnichenko a reușit deja să adune o colecție de trei medalii de aur, dar nu avea de gând să se oprească acolo. Născutul din Gatchina a devenit cel mai bun într-un program arbitrar de soliști, înaintea italienei Linda Cherutti și a ucrainenei Elizaveta Yakhno. Pentru sportiva în vârstă de 24 de ani, acest premiu a fost al optulea în campionatele continentului, în timp ce la competițiile mondiale a stat de 13 ori pe cea mai înaltă treaptă a piedestalului.

La finalul turneului, rusoaica s-a comportat foarte modest și a recunoscut că nu i-a considerat cele patru medalii de aur drept o ispravă la Campionatele Europene.

"Conștientizarea nu a venit încă. Da, mă bucur că campionatul s-a încheiat cu succes pentru noi. Vom continua să lucrăm, un nou sezon. Trebuie să ne reconsiderăm discursurile, dar sunt mulțumit de rezultate și de rupturi. Dar din anumite motive, scorurile s-au dovedit a fi ușor mai mici decât în ​​semifinale. Mi se pare că astăzi am performat mai bine. Nu mă simt ca o eroină, dar am un sentiment de realizare ", Kolesnichenko citează RIA Novosti.

Cu excepția cât de mult de succes nu poate fi chemată performanța echipei ruse în competițiile de înot sincronizat. Sportivii au câștigat opt ​​dintre cele nouă medalii de aur posibile și au depășit cu încredere pe toată lumea în evenimentul neoficial al echipei. Al doilea a devenit sportivii din Ucraina, nepermițând rușilor să adune un set complet de medalii de cea mai înaltă demnitate. Închise primele trei femei italiene.

Înot

Julia Efimova a câștigat al treilea premiu la actualul turneu. A adus în colecția sa al doilea aur, devenind cel mai bun pieptar pentru 200 de metri brată. Un sportiv în vârstă de 26 de ani din Grozny a durat 2 minute 21,31 secunde pentru a depăși această distanță. Al doilea a fost spaniola Jessica Val Montero, care a pierdut în fața campioanei cu 1,71 secunde. A treia linie a fost mulțumită de britanica Molly Renshaw (2 minute 23,43 secunde).

Anterior, Efimova a câștigat o medalie de aur la o distanță de 100 de metri cu un braț și a devenit, de asemenea, medaliat cu argint în cursa combinată de ștafetă combinată de 4 × 100 metri în echipa națională rusă.

• Înotătoarea rusă Yuliya Efimova
  • Reuters

La finalul înotului, Efimova a spus că campionatul european este pregătirea ei pentru starturi mai serioase.

"Întotdeauna vrei să înoți mai repede. Dar, evaluând antrenamentul, înțeleg că acum acesta este un rezultat bun. Se poate vedea unde sunt erorile și neajunsurile. La acest Campionat European sunt tratat ca un antrenament bun. Există multe distanțe aici, poți lucra din greu. Desigur, competiția este întotdeauna mai bună, se aprinde și mă încurajează, dă mai multă forță și energie. Dar astăzi am făcut tot ce am putut ", - citează sportivul TASS.

Pe lângă Efimova, în a șasea zi a Campionatului European, rușii au câștigat încă două seturi de medalii. Mikhail Dovgalyuk a devenit al treilea în 200 de metri liber, pierzând doar în fața britanicului Duncan Scott și a lituanianului Danas Rapsis. Și la ștafeta feminină 4 × 200 metri sportivii din Rusia au obținut argint. Cvartetul din compoziția lui Valeria Salamatina, Anna Egorova, Arina Opyonysheva și Anastasia Guzhenkova a ratat doar Marea Britanie înainte.

Scufundări

La această disciplină, de asemenea, sportivii ruși nu au trecut fără medalii. Ekaterina Belyaeva și Yulia Timoshinina au fost a doua în săriturile din turnul de 10 metri. Sportivii au obținut o sumă de 288,60 puncte, iar rezultatul confruntării a fost decis în ultima încercare. Succesul a fost însoțit de britanicii Eden Cheng și Lois Tulson, care și-au învins rivalii cu doar 1,14 puncte. Bronzul i-a revenit germanelor Maria Curjo și Elena Wassen, în activul căruia 284,64 puncte.

• Jumper rus în apă Yekaterina Belyaeva și Yulia Timoshinina
  • globallookpress.com

"Pe de o parte, este puțin jignitor să pierdem aurul după saltul final al rivalilor. Dar, pe de altă parte, suntem foarte mulțumiți de rezultat și de ceea ce am arătat, deoarece vorbim împreună doar timp de aproximativ șase luni. Dacă ultima săritură ar fi fost mai bună, cred că nu ar fi existat nicio întrebare. Dar le-am dat o șansă, au folosit-o. Cred că trebuie să continuăm să sărim împreună, mai avem totul în față ", serviciul de presă al Ligii Europene de Înot la citat pe Timoshinin.

Ciclism

În această zi, au fost finalizate competițiile de ciclism pe pistă, unde și sportivii din Rusia au evoluat cu mare succes. În ultima zi, ei nu au putut adăuga la tezaurul lor premii de cea mai înaltă demnitate, limitându-se la argint și bronz. Așadar, în primii trei, Daria Shmeleva, care a câștigat bronzul la keyrin, a intrat din nou în joc. De trei ori campioană a turneului actual a pierdut doar Matilde Gros, de 18 ani, din Franța și belgianul Nikki Degendele.

"Am primit medalii foarte diferite. Am încercat din greu. Greu au fost patru zile, fiecare zi a trebuit să se reinventeze, pentru că am vrut să-mi evaluez munca cât mai mult posibil. În sprint, medalia a fost o surpriză, deși a fost foarte de dorit. La 500 m, medalia era mai mult pentru suflet, iar în keyrin este imposibil să se prevadă ceva. Improvizație continuă, emoție. El este ca pokerul pentru mine - pe măsură ce o carte se întinde, nu este clar ", - a spus sportivul.

Pasul mai sus au fost Gulnaz Badykova și Diana Klimova, care au evoluat la disciplina „Madison”. Sportivii ruși au obținut 38 de puncte și doar patru puncte au pierdut în fața danezelor Amalia Dideriksen și Julia Let.

În urma turneului actual, sportivii ruși au ocupat locul al patrulea la proba pe echipe, colectând o colecție de trei medalii de aur, două de argint și trei de bronz. Primul loc a fost ocupat de sportivi din Germania (5-4-3), al doilea - călăreți din Franța (5-1-2). Este de remarcat faptul că anul trecut, la competițiile de la Berlin, echipa rusă a reușit să câștige încă două premii, dar doar unul dintre ele a fost cel mai înalt test (1-4-5).