Liste

De asemenea, vizualizat

Idei sumare

Biografie

Vitalia Anatolyevna Diatchenko (Rusă: Виталия Анатольевна Дьяченко; născută la 2 august 1990) este un jucător de tenis profesionist rus. Clasamentul ei în topul carierei de single este Nr. 71, pe care a realizat-o la 17 noiembrie 2014. În clasamentul la dublu, a ajuns la Nr. 60 la 21 februarie 2011.

vitalia

Carieră

Primul turneu de Grand Slam al lui Diatchenko a fost Roland Garros 2009, unde s-a calificat la tragerea la sorți principală. În turneu, ea a supărat Nr. Jucătoarea nr. 75 Mathilde Johansson înainte de a pierde în fața numărului mondial 1, Dinara Safina.

În 2009, a pierdut finala de la Pattaya Open cu Yulia Beygelzimer în fața adversarelor Tamarine Tanasugarn și Yaroslava Shvedova în seturi drepte, și de la Tashkent Open cu Ekaterina Dzehalevich în fața Tatiana Poutchek și Olga Govortsova, în trei seturi.

În 2010, a pierdut finala turneului internațional WTA Portugal Open cu Aurélie Védy în fața adversarelor Anabel Medina Garrigues și Sorana Cîrstea.

La French Open, a fost bătută în turul trei în calificare de Misaki Doi. La calificarea la Campionatele de la Wimbledon, ea a pierdut în turul doi în fața Monicai Niculescu în două seturi. Diatchenko a participat, de asemenea, la circuitul feminin ITF, unde a câștigat turneul de la Darmstadt, Germania; în finală, a învins-o pe a opta jucătoare germană Julia Schruff.

Apoi a pierdut cea de-a patra finală WTA International la dublu cu partenerul Tatiana Poutchek și Copenhaga pentru a-i împerechea pe Anna-Lena Grönefeld și Julia Görges.

Vitalia a pierdut în calificarea de la Melbourne în turul doi împotriva lui Sania Mirza în trei seturi. Apoi a intrat în calificare la Dubai, dar a pierdut în prima rundă cu Anastasia Pavlyuchenkova cu 4-6, 3-6, după ce a fost cu 3-1 în avantaj în setul secund.

Diatchenko s-a calificat la tragerea principală a Campionatelor de la Wimbledon pentru prima dată în carieră, învingându-i pe Julia Glushko, Maria Elena Camerin și Stéphanie Dubois pentru primul său remiz principal într-un turneu de Grand Slam. În prima rundă, a fost învinsă de a 25-a capodoperă Daniela Hantuchová în trei seturi. Vitalia s-a aflat și la dublu feminin alături de compatriota Maria Kondratieva, dar a fost învinsă și în primul tur de Vera Dushevina și Ekaterina Makarova.

Vitalia a jucat în Aegon GB Pro-Series Foxhills. A fost clasificată prima și a învins-o pe a cincea, Marta Sirotkina, în sferturile de finală. În semifinale, s-a retras în timp ce a urmărit 2–6, 0–2 la Johanna Konta.

Pe 30 iulie, Vitalia a câștigat cel mai mare titlu de simplu din cariera ei până acum la Cupa Președintelui, un turneu de 100.000 de dolari desfășurat la Astana. A învins în finală șasea cap de serie, Akgul Amanmuradova. De asemenea, a câștigat proba de dublu feminin cu Galina Voskoboeva. Au învins-o pe Akgul Amanmuradova și Alexandra Panova în finală, tot în două seturi.

Vitalia a participat la Tatarstan Open la simplu și la dublu. Alexandra Panova a fost partenerul ei de dublu. Diatchenko a fost clasat pe locul cinci la simplu și primul la dublu. În prima rundă de simplu, a învins-o pe Eugeniya Pashkova, în runda a doua pe Pemra Özgen și în sferturile de finală pe Valentyna Ivakhnenko, toate în seturi drepte. În semifinale, Vitalia s-a retras împotriva wild cardului (și eventualei campioane) Yulia Putintseva, după ce a suferit o accidentare la gleznă. La dublu, după ce au câștigat meciurile din prima rundă și sferturile de finală, Vitalia și Alexandra au supărat semifinale pe cele trei semințe Evgeniya Rodina și Valeria Solovyeva. Datorită faptului că Vitalia a suferit o accidentare în semifinalele de simplu, nu a putut juca finala de dublu.

Diatchenko a jucat la US Open unde a învins-o în prima rundă a etapelor de calificare pe Laura Siegemund. Apoi a învins-o pe Sesil Karatantcheva și în două seturi, iar în runda finală Marta Domachowska în trei pentru un loc în remiza principală. Aceasta a fost prima dată când s-a calificat la extragerea principală a US Open. Acolo, în prima rundă, Vitalia a fost învinsă de Zheng Jie.

În Tashkent Open, a luptat în fața Olga Govortsova în trei seturi înainte de a pierde în fața lui Alla Kudryavtseva în runda a doua. La dublu feminin, Vitalia și partenerul ei Eleni Daniilidou au învins-o pe Lyudmyla Kichenok și pe Nadiya Kichenok în finală în seturi drepte. Aceasta a fost prima dată când Vitalia a câștigat un titlu de dublu WTA în carieră.

S-a calificat la General Ladies Linz, dar a pierdut în prima rundă în fața lui Ksenia Pervak.

Vitalia a suferit o accidentare la genunchi jucând dublu la Cupa Kremlinului. Această accidentare a exclus-o să joace tenis timp de șase luni.

După scurta sa apariție la Turul WTA și întoarcerea în Circuitul ITF, ea și-a arătat primul joc notabil de ani de zile la Cupa Kremlinului, unde Vitalia, clasată pe 140, a eliminat Nr. 14 Dominika Cibulková în optimile de finală, până când a fost doborâtă de Anastasia Pavlyuchenkova. Diatchenko a finalizat anul câștigând primul său titlu WTA la simplu la evenimentul WTA 125K din Taipei.

În prima rundă de la Wimbledon, a învins fostul Nr. 1, Maria Șarapova (pe locul 22 în acel moment). Diatchenko a învins-o apoi pe Sofia Kenin, avansând în turul trei al unui turneu major pentru prima dată, dar Jeļena Ostapenko a învins-o în seturi drepte.

Termene de performanță

Singuri

Numai rezultatele la extragerea principală în turneul WTA, turneele de Grand Slam și Jocurile Olimpice sunt incluse în înregistrările Win - Loss.

Acest tabel este actual prin intermediul BNP Paribas Open 2020.