Lumea Nr. 2 Caroline Wozniacki a fost cel mai recent nume mare care a ieșit din Wimbledon în timp ce a pierdut cu 6-4, 1-6, 7-5 în fața Ekaterinei Makarova în turul doi.

doilea

Wozniacki a câștigat săptămâna trecută titlul Nature Valley International la Eastbourne, dar nu a trecut niciodată de a patra rundă la All England Club și s-a uitat în mare măsură de ritm pe tot parcursul zilei de miercuri, alăturându-se favoritei dinaintea turneului Petra Kvitova în realizarea unei ieșiri timpurii.

Divizor de știri conexe

Danezul, care și-a revendicat primul titlu de Grand Slam la Australian Open, a fost anulat de puternicul Makarova în deschizător, rusul împiedicând o luptă pentru a câștiga setul cu un câștigător direct pe linie.

Și Wozniacki a petrecut apoi o mare parte din al doilea set plângându-se de condițiile de la Curtea numărul unu, chiar în timp ce ea venea răcnind înapoi la concurs.

La al șaselea punct de meci, @ katemakarova1 o învinge pe Caroline Wozniacki cu 6-4, 1-6, 7-5 pentru a elimina danezul de la #Wimbledon pic.twitter.com/jsWlHdeOVZ

- Wimbledon (@Wimbledon) 4 iulie 2018

Cea de-a doua sămânță a devenit frustrată de numărul mare de insecte care bâzâie în jurul arenei, spunându-i arbitrului scaunului: „Sunt aici să mă concentrez pe jocul de tenis, nu pe mâncarea de bug-uri”, în timp ce ea părea că se luptă mai târziu pe un teren alunecos. el.

Makarova s-a adunat, dar a risipit patru puncte de meci și a renunțat la un avans de două pauze, înainte de a încheia în cele din urmă victoria cu un raliu lung pentru a organiza un concurs cu Lucie Safarova.

Cu Wozniacki și Kvitova - de două ori campioană - amândouă, victoriile Simonei Halep, campioana în apărare Garbine Muguruza și Serena Williams, își vor imagina șansele de a merge până la capăt.