surgicare

Cine nu s-a confruntat cu provocările care vin odată cu încercarea de a slăbi? Din păcate, poate fi mai dificil pentru unii decât pentru alții să-și atingă greutatea obiectivului. Este posibil să fi încercat tot ce v-ați putea gândi pentru a slăbi în exces doar pentru a deveni mai descurajat atunci când nimic nu pare să facă truc. Faptul este că nu există nici o pastilă-minune sau înveliș pentru corp care să vă poată obține rezultatele pe care le doriți pe tot parcursul vieții de gestionare a greutății. În funcție de mai mulți factori, poate fi necesar să luați în considerare procedurile chirurgicale de scădere în greutate sau procedurile de slăbire fără intervenție chirurgicală. Echipa noastră chirurgicală spectaculoasă de la Georgia SurgiCare este încântată să vă consulte cu privire la toate aceste opțiuni și să vă facă recomandări cu privire la tratamentul potrivit pentru slăbit. Indiferent de motivul pentru care ați devenit obez sau supraponderal, facem tot ce putem pentru a afla tot ce vă afectează sănătatea și capacitatea de a pierde o cantitate semnificativă de greutate.

Definită ca purtătoare de exces de grăsime corporală, obezitatea rămâne o epidemie națională gravă care pune oamenii la un risc mai mare de diabet de tip 2 și boli de inimă. În perioada 2015-2016, de exemplu, Centrele pentru Controlul și Prevenirea Bolilor (CDC) au estimat că 93,3 milioane de adulți americani și 13,7 milioane de copii și adolescenți americani sunt obezi clinic. Această statistică alarmantă s-a triplat de fapt din anii '70.

Cauzele frecvente ale obezității includ:

 • consumând o dietă bogată în grăsimi și bogată în calorii
 • având un stil de viață sedentar
 • nu dormi suficient, ceea ce poate duce la modificări hormonale care te fac să te simți mai înfometat și să poftești anumite alimente bogate în calorii
 • genetică, care poate afecta modul în care corpul dumneavoastră procesează alimentele în energie și modul în care sunt depozitate grăsimile
 • îmbătrânirea, ceea ce poate duce la mai puțină masă musculară și la o rată metabolică mai lentă, facilitând îngrășarea
 • sarcină (greutatea câștigată în timpul sarcinii poate fi greu de pierdut și poate duce în cele din urmă la obezitate)

Anumite afecțiuni medicale care pot duce, de asemenea, la creșterea în greutate includ:

 • sindromul ovarului polichistic (SOP): o afecțiune care determină un dezechilibru al hormonilor de reproducere feminini
 • Sindromul Cushing: o afecțiune cauzată de faptul că aveți o cantitate excesivă de hormon cortizol în sistemul dumneavoastră
 • hipotiroidism (tiroida subactivă): o afecțiune în care glanda tiroidă nu produce suficient de mulți hormoni importanți
 • osteoartrita (și alte afecțiuni care provoacă dureri care pot duce la inactivitate)

Altceva chirurgii noștri trebuie să diagnosticheze și să trateze la pacienții supraponderali și obezi, dacă este cazul, este GER sau GERD. Mai jos sunt mai multe informații despre acestea:

Reflux de acid

Ce este GER?

Refluxul gastroesofagian (GER) apare atunci când conținutul stomacului dvs. revine în esofag. Acidul stomacal care atinge mucoasa esofagului poate provoca arsuri la stomac, numite și indigestie acidă.

GER are un alt nume?

De asemenea, medicii se referă la GER sub numele de

 • indigestie acidă
 • reflux de acid
 • regurgitare acidă
 • arsuri la stomac
 • reflux

Ce este GERD?

Boala de reflux gastroesofagian (GERD) este o formă mai gravă și mai durabilă de GER.

Cine este mai probabil să aibă GERD?

Oricine poate dezvolta GERD, unele din motive necunoscute. Este mai probabil să aveți GERD dacă aveți

 • supraponderal sau obez
 • o femeie însărcinată
 • administrarea anumitor medicamente
 • un fumător sau expus în mod regulat la fumatul pasiv

Conyers, Georgia Opțiuni de chirurgie pentru scăderea în greutate

Din fericire, există multe opțiuni chirurgicale diferite pentru pierderea în greutate disponibile pentru persoanele care se luptă cu obezitatea. Odată cu progresele medicale și tehnologice în domeniul chirurgiei de slăbire, cele mai noi proceduri de slăbire includ:

Conyers, Georgia Tratamentul non-chirurgical al obezității

 • Obalon Balloon ajută la facilitarea pierderii în greutate ocupând spațiu în stomac, astfel încât să mâncați mai puțin. Este menit să susțină noi obiceiuri alimentare sănătoase pentru a menține o greutate sănătoasă pe termen lung. Plasarea fiecărui balon Obalon la un pacient durează mai puțin de 10 minute și nu necesită sedare. Modul în care este posibil este ca pacientul să înghită o capsulă care conține un balon mic, iar apoi un medic va umfla balonul.
 • Orbera Balloon este un balon gastric care este introdus oral prin esofag și plasat direct în stomac în timpul unei proceduri rapide, non-chirurgicale. După primele șase luni ale programului de slăbire, balonul stomacului este îndepărtat cu atenție și programul de îngrijire ulterioară continuă.

Conyers, Georgia Greutate redobândire și îngrijire după intervenția chirurgicală de slăbire (îngrijire post-bariatrică)

După operația de slăbire, vor exista multe schimbări pe care le veți experimenta și un stil de viață nou la care vă veți adapta. Vă veți întâlni cu un dietetician care vă va oferi un plan nutrițional pe care să îl urmați, care poate include o dietă lichidă pentru o perioadă scurtă de timp înainte de a reintroduce solidele în dieta dumneavoastră. De asemenea, va trebui să încorporați suplimente zilnice în rutina dumneavoastră.

Pentru a obține o gestionare a greutății pe termen lung după operație, veți fi introdus într-un program de fitness personalizat pentru dvs. Vizitarea unui profesionist cu experiență în sănătate mintală ar fi, de asemenea, benefică ca parte a planului dumneavoastră de recuperare postoperatorie. În cele din urmă, fiecare pacient ar trebui să fie conștient de faptul că, după o intervenție chirurgicală drastică de slăbire, se poate confrunta cu o combinație de probleme, inclusiv conflict interpersonal, o complicație chirurgicală sau un platou în scăderea în greutate. Indiferent prin ce ați putea trece, este important să vă amintiți că aveți aici o echipă de profesioniști care să vă ajute cărora le pasă de bunăstarea dvs.

Despre Georgia SurgiCare

La Georgia SurgiCare, cu mai multe locații în întregul stat Peach, grupul nostru chirurgical cu cunoștințe este mândru că poate oferi servicii medicale excelente tuturor pacienților noștri din fiecare comunitate pe care o deservim în întregul stat Peach. Echipa noastră medicală informată lucrează cu sârguință pentru a ajuta pacienții cu nevoile lor continue de asistență medicală atât timp cât este necesar. Prin utilizarea unei abordări avansate din punct de vedere medical, axată pe pacient, Georgia SurgiCare este capabilă să ofere tuturor servicii de asistență medicală de calitate la prețuri accesibile. Doriți mai multe informații despre cum vă putem ajuta să pierdeți greutatea pe care trebuie să o pierdeți? Atunci nu mai așteptați să ne sunați la 678-466-6760 pentru o consultație gratuită. Sănătatea ta generală este foarte importantă pentru noi.

La mai puțin de 25 de mile est de Atlanta, Conyers, GA este un oraș mic din județul Rockdale. În ciuda faptului că are o populație mai mică de 17.000, există o mulțime de lucruri interesante de văzut și de făcut în ceea ce este singurul oraș din acel județ. Localnicii și turiștii se bucură deopotrivă să viziteze Georgia International Horse Park, un parc de 1.400 de acri, care a fost selectat recent ca „Cel mai bun loc în aer liber oficial din Georgia” pentru 2019, pentru a include mai multe competiții ecvestre pe tot parcursul anului, competiții sportive, festivaluri și concerte. Merită, de asemenea, o vizită Centrul de întâmpinare Conyers, care este găzduit în istoricul depozit Olde Conyers care a fost construit în 1891.