Echipa MMA de amatori din Ucraina a impresionat încă o dată la IMMAF | Campionatele Mondiale de Amatori MMA WMMAA, ocupând locul al patrulea în clasamentul senior pentru medalii pentru al doilea an consecutiv.

În timp ce în 2018, campioana feminină la paie Daria Samchik și concurentul pentru greutăți ușoare Dima Ruzhytskyi fiecare a luat medalii de bronz, era greutatea mușcă a bărbaților Ata Atdayev și greutatea paielor pentru femei Anastasiya Svetkivska care a câștigat medalii de aur pentru țară.

Interesant, atât Atdayev, cât și Svetkivska au călătorit pe căi aproape identice pentru a revendica titlul mondial. În 2018, ambii sportivi s-au aflat la sfârșitul primelor lor pierderi, totuși ambii vor progresa pentru a reprezenta echipa națională a Ucrainei și pentru a câștiga aurul la IMMAF 2019 | WMMAA European Open Championships.

La European Open din Roma, în iunie anul trecut, Svetkivska ar fi cel mai bun pentru Marea Britanie Marie Spencer și a Germaniei Clara Danssmann înainte de a supăra medaliatul mondial de argint suedez Nina Înapoi in final. Între timp, Atdayev a revenit din înfrângerea campionatului mondial pentru a finaliza un cvartet epuizant de decizii unanim în spate împotriva opoziției din Finlanda, Republica Irlanda și Spania, înainte de a învinge extrem de apreciatul. Suleyman Bershigadov a redutabilei naționale a Rusiei.

Ieșirea internațională a servit o experiență valoroasă pentru duo-ul ucrainean, cum își dăduse dovadă de promisiune încă întâlnit rival internațional cu o experiență mai mare. La abordarea realității, tinerii speranți au revenit cu mare efect în 2019. „Prima mea pierdere în Europa m-a ajutat să înțeleg la ce nivel aș putea performa și ce aș putea arăta”, a explicat Svetkivska. "După întoarcerea acasă, mi-am finalizat zonele care au rămas în urmă și cu încredere, fără îndoială, am câștigat victoria".

La Campionatele Mondiale de săptămâna trecută, Svetkivska a adunat patru victorii, inclusiv trei depuneri în bara, oprind elanul campionului Open din Asia Colleen Augustin în timpul semifinalei. În deciderul pentru medalia de aur a învins-o pe cea a Australiei Olivia Ukmar cu o depunere a doua rundă în braț, coechipier răzbunător și fost campion mondial Daria Samchik pe care Ukmar a învins-o mai devreme în turneu.

ucraina

După ce a păstrat medalia de aur la paie pentru țara sa, Svetkivska și-a rezumat experiența și ce înseamnă pentru ea să reprezinte echipa națională oficială a Ucrainei cu peste 400 de sportivi și 50 de națiuni care participă la Campionatele Mondiale IMMAF din 2019: „Turneul a fost foarte greu și lung, epuizant din punct de vedere emoțional. Cea mai dificilă luptă pentru mine a fost prima (Nurzhamal Sadykova - Kazahstan), pentru că cel mai important lucru este să începi bine, dar rivalul mi-a dat o competiție decentă.

Medaliații feminini în paie din 2019, de la stânga la dreapta: Olivia Ukmar (argint), Anastasiya Svetkivska (aur), Colleen Augustin (bronz), Daria Samchik (bronz)

„Cred că finalul meu a fost unul dintre cele mai bune. Am arătat o strategie bună și atentă, am lucrat cu atenție și am depășit adversarul meu. ”

Pentru campania Campionatului Mondial al lui Atdayev, a învins-o pe cea a Finlandei David Pajunen pentru a doua oară înainte de a forța o oprire TKO asupra francezului Anthony Fresno Eyssette.

A fost în semifinalele mondiale când Atdayev s-a consolidat ca următorul mare lucru al diviziei greutății mușchilor, luând o decizie unanimă de triumf asupra campionului mondial în apărare al Rusiei, Ruslan Satiev. Ucraineanul a continuat să triumfe în finală față de SUA Israel Galvan.

Atdayev lansează o lovitură mare împotriva lui Galvan.
Medaliați 2019 pentru bărbați, de la stânga la dreapta: Israel Galvan (argint), Ata Atdayev (aur),
Yernaz Mussabek (bronz), Ruslan Satiev (bronz).

După turneu, Atdayev și-a exprimat hotărârea de a fi primul concurent masculin ucrainean care a câștigat aur la Campionatele Mondiale.

El a adăugat: „Mulțumim antrenorilor echipei noastre naționale Rasul Ibalaev și Anton Blank, am devenit mai puternici. Eu și antrenorul meu Rasul l-am demontat și în final a fost ca o citire a unei cărți pentru noi. Când am ridicat mâinile, a fost cea mai semnificativă și fericită zi ”.

"Este foarte important și o mare responsabilitate pentru mine să reprezint Ucraina pe arena internațională, pentru că vreau să se vorbească despre țara mea ca lider printre lideri", a declarat Svetkivska. Ucraina ocupă acum locul 5 în clasamentul mondial al echipelor de seniori.

Vedeți listele complete ale medaliaților Junior și Senior și tabelul de medalii AICI.