Liderul Lettoniei „Optibet”, Super League, fotbal, RFS, a sărbătorit marți victoria în ultimul meci din runda a patra, continuând sezonul perfect început.

meciul

Vicecampionii letoni au jucat „Liepāja” cu oaspeții 5: 2 (3: 2).

Rīdzinieki a preluat conducerea deja în minutul șase al jocului, când Emersons Santana Deuslesiānu a ieșit în primul atac al oaspeților, care după acțiunile incomode ale „Liepājas” a primit mingea în zona de penalizare lângă poarta adversarului și a trimis-o la poartă. Deși întreaga echipă se chinuia să impresioneze, Cedric Quadio de la RFS a fost ales ca fiind problema, după ce a fost chemat de pe teren după patru minute.

La pauză, oaspeții au rupt din nou ultima linie a „Liepāja”, în minutul 29 Emerson a primit o pasă prin centrul apărării și a trimis în poartă - 3: 0. Cinci minute mai târziu, Artūrs Karašausks a recâștigat un gol după o lovitură de colț cu un șut puternic de la distanță.

Gazdele au muncit din greu pentru a trece prin mijloc și, ca rezultat, au avut șanse mari să se întoarcă, în timp ce Karashausks a încercat să ridice mingea peste portarul RFS. „Pendeli” a fost interpretat de Dodo, care a redus majoritatea oaspeților la minimum în minutul 37.

În a doua repriză, atacurile nu s-au oprit și într-unul dintre episoade, șutul de la distanță al lui Tomās Šimkovič a fost blocat de Valentīns Raļkevičs. Apoi, în minutul 60, Raļkevičs a respins șutul lui Kuadio, mingea sărită a ajuns la Artūrs Zjuzins, care a ajuns la 4: 2.

La pauză, jocul a devenit mai lent, dar mingea a trecut din nou peste poartă. În minutul 88, Raļkevičs a greșit la ieșirea din poartă, învingându-l pe echipa Liepāja în fața lui Bimenjiman Bonfis Caleb.

Rezidenții Liepāja au început acest sezon destul de cu succes, în prima rundă l-au învins pe Daugavpils cu 2: 0, dar apoi Metta a fost învinsă cu 3: 0 și Riga a pierdut cu 0: 2. Echilibrul RFS este și mai bun, deoarece acest sezon încă nu a experimentat un gust de pierdere în patru meciuri. În primul joc din acest sezon, „Ventspils” a fost învins cu 1: 0, în timp ce în următoarele două runde, „Valmiera” a fost distrus cu 4: 0, dar fotbaliștii Jūrmala „Spartaks” au fost învinși cu 4: 1.

Trei legionari au reușit deja să iasă în evidență în rândurile Rigans în acest sezon, cu mai multe câștiguri de goluri. Emerson Santana Deuslesian a fost corect în toate cele patru meciuri, Tomāšs Šimkovičs și Cedric Kuadio au avut de asemenea succes, precum și Artūrs Zjuzins și-a contribuit arta. Talentatul Mārtiņš Ķigurs, care este în prezent cel mai bun marcator al clubului, s-a remarcat în rândurile Liepāja în duelul din runda a doua cu două „goluri”.

Roberts Savļnieks nu a putut ajuta clubul RFS în acest joc din cauza descalificării. Între timp, rezidenții Liepaja au primit un avertisment din partea Comitetului Disciplinar al Federației Letoniene de Fotbal (LFF) cu privire la acțiunile fanilor din jocul din 21 iunie împotriva „Metta”, când s-au aprins lumânări de fum. Suporterii au desfășurat aceste activități lângă stadion.

Sezonul trecut, cele două echipe s-au întâlnit de cinci ori, una dintre ele participând la sferturile de finală ale Cupei Letoniei. În prima întâlnire a campionatului din Premier League, RFS a fost superior acasă cu 2: 0, în al doilea duel oaspeții au jucat fără egal, la sfârșitul lunii iunie jucătorii Kurzeme au câștigat cu oaspeții 2: 1, dar finala duelul s-a încheiat cu rezultatul 3: 3. În sferturile de finală ale Cupei Letoniei, RFS și-a sărbătorit succesul cu 2: 1.

RFS este singurul club care luptă în prezent în Premier League fără pierderi sau remize.

A patra victorie consecutivă și încă trei puncte în tabelul turneului!

Deși prima jumătate a jocului s-a încheiat cu puțină intrigă, echipa de gheață de Viktor Moroz a reușit să prezinte un master class și la Liepaja. Ne întoarcem în capitală cu o dispoziție grozavă! pic.twitter.com/9LG648DBPQ

- Clubul de fotbal RFS (@RFSDaily) 30 iunie 2020

S-a raportat deja că marți campioana letonă „Riga” a câștigat „Jelgava” cu oaspeții 3: 0 (1: 0) marți.

Luni, în runda a patra, „Daugavpils” a câștigat „Metta” cu 4: 2 în câmpul său, „Spartaks” de la Jurmala în Sloka Stadium a dat „Ventspils” 1: 3, în timp ce „Valmiera” a învins noii veniți ai turneului „ Tukums 2000 ″/TSS ”cu 2: 0.

RFS este liderul Premier League cu 12 puncte în patru meciuri, urmat de „Riga” cu nouă puncte și „Ventspils” cu șapte puncte. Echipele „Liepāja”, „Jelgava”, „Daugavpils” și „Spartaks” au acumulat șase puncte, „Valmiera”, „Metta” a câștigat patru puncte, dar Tukums 2000 ″/TSS a rămas în patru cotizări.

Competițiile din Premier League se desfășoară fără spectatori, cu respectarea strictă a cerințelor protocolului sanitar elaborat anterior. În runda următoare, spectatorii vor putea fi în tribune.

Sezonul Optibet Football Super League urma să înceapă pe 13 martie, dar cu o zi înainte s-a anunțat că va fi introdusă o situație de urgență în Letonia. Pe 12 martie, s-a permis scenariul ca primele jocuri ale turneului să fie disputate la tribune goale, dar situația s-a schimbat rapid, iar începutul campionatului din Premier League de a doua zi a fost anulat.

Participarea la Eurocupuri este asigurată de câștigătorii primelor trei locuri, precum și un alt bilet este jucat în Cupa Letoniei (dacă câștigătorul cupei este una dintre echipele din primele trei din liga superioară, atunci a patra Câștigător Eurocausing).

În acest sezon, zece echipe vor începe în Superliga, care este cu una în plus față de anul trecut și cu două mai mult decât ieri. De asemenea, în acest sezon în Super League, limita legionarului a fost ridicată la opt jucători. Aceasta înseamnă că trebuie să existe cel puțin trei jucători pregătiți pentru asociație pe teren în același timp. Anul trecut, limita era de cinci jucători străini.

La fel ca în multe alte țări, după încălcarea coronavirusului în reglementările campionatului din Premier League în sezonul 2020, numărul înlocuirilor permise de jucători a crescut de la trei la cinci.

În prezent, este planificat ca patru din cele cinci runde de jocuri să fie prezentate pe canalul „Sportacentrs.com TV”, iar una - pe canalul „Best4Sport TV”.

Pentru al doilea sezon, sponsorul general al turneului este grupul de companii Optibet.

Anul trecut, „Riga” a fost încoronat campion al Letoniei, dar RFS a câștigat primul său trofeu din istoria clubului, care a câștigat cupa națională.