MOSCA, 31 martie (Reuters) - Campionii Zenit St Petersburg și-au păstrat vii speranțele slabe de a-și păstra titlul de ligă rusă cu o victorie cu 3-0 asupra lui Terek Grozny și colegii mari cheltuitori Anzhi Makhachkala s-au prăbușit duminică la o înfrângere cu 4-0 la FK Krasnodar.

anzhi

Echipa cecenă Terek a fost forțată să găzduiască Zenit pe arena lui Anzhi din regiunea vecină a Caucazului de Nord, Daghestan, deoarece terenul lor a fost interzis după ce liderul puternic al Ceceniei, Ramzan Kadyrov, a insultat un arbitru prin difuzor în jocul anterior de acasă împotriva lui Rubin Kazan.

Cu binecuvântarea lui Kadyrov, Terek a ordonat 400 de autobuze să ia câteva mii de susținători dur în timpul unei călătorii de 165 km la Makhachkala, dar fanii au rămas extrem de dezamăgiți, deoarece echipa lor a pierdut pentru a treia oară în patru meciuri și a fost trimis un jucător pentru un al doilea joc succesiv.

Internaționalul belgian Axel Witsel l-a condus pe Zenit în avantaj după opt minute, iar fundașul portughez Bruno Alves a dublat avantajul după o cursă fină în careul lui Terek la începutul reprizei a doua.

Înlocuitorul Konstantin Zyryanov a adăugat un al treilea la pauză pentru a completa scorul pentru vizitatorii pentru care Alexander Kerzhakov a ratat un penalty în prima repriză.

Câștigul l-a mutat pe Zenit pe locul al doilea, la cinci puncte în spatele CSKA Moscova, care vizitează luni echipa de jos Alania Vladikavkaz, în timp ce Anzhi a coborât pe locul al treilea, la șapte puncte din avans, cu opt meciuri rămase.

CEL MAI GREU DEFACERE

La Krasnodar, Anzhi, sub forță, a suferit cea mai grea înfrângere din sezon, atacantul brazilian Vanderson marcând un hat-trick pentru echipa gazdă.

Vanderson, golgheterul principal al lui Krasnodar cu 11 goluri în acest sezon, a deschis scorul în minutul 34 și, după ce compatriotul Joaozinho a făcut 2-0 la scurt timp după pauză, a adăugat încă două în minutele 59 și 89 pentru a finaliza golul.

"Ce pot să spun, 4-0 împotriva unei echipe ca Anzhi - nu pot fi prea dezamăgit", a declarat antrenorul sârb al lui Krasnodar, Slavoljub Muslin, pentru televiziunea rusă NTV Plus.

„Dar am fost cam norocoși - au ratat două șanse bune când scorul era 0-0. Pe lângă purtătorul nostru (Alexander Filtsov) a avut un joc grozav. ”

Anzhi a pierdut mai mulți jucători de frunte din cauza accidentării, printre care căpitanul Samuel Eto'o, jucătorul brazilian Willian și internaționalul rus Yuri Zhirkov, dar antrenorul Guus Hiddink a refuzat să caute scuze.

„Astăzi ni s-a dat o lecție bună despre cum să vă riscați. Ne-a fost dor de noi, în timp ce ei nu au făcut asta ”, a spus olandezul.

La sfârșitul jocului de pe stadionul Luzhniki din Moscova, Spartak a fost ținut la egalitate cu 2-2 de Kuban Krasnodar, coborând pe locul șapte, la 12 puncte din ritm. (Raportare de Gennady Fyodorov, editare Ed Edmond)