Paris: Simona Halep, cap de serie, s-a răzbunat brutal pe adolescenta americană Amanda Anisimova cu o victorie cu 6-0, 6-1 pentru a trece vinovată în turul patru al Open-ului Franței vineri.

open

Anisimova a provocat o supărare uriașă anul trecut când a învins-o confortabil pe românul Halep, pe atunci campioana în acțiune, în sferturile de finală, dar nu a putut reproduce această formă.

Halep a avut o dispoziție de obicei jalnică la Curtea Philippe Chatrier, oferind puțin prețios și așteptând ca Anisimova, în vârstă de 19 ani, să facă greșeli.

A buzunat setul de deschidere în 23 de minute și, deși a 25-a cap de serie Anisimova, care a scăzut doar patru jocuri în primele sale două meciuri, a amenințat pe scurt o revigorare la începutul setului secund Halep a fugit spre victorie.

Halep se va confrunta cu o altă stea în ascensiune în runda următoare când o va juca pe poloneza Iga Swiatek într-o repetare a meciului din turul al patrulea anul trecut, în care Halep a renunțat la un singur meci.