Thiem și Svitolina avansează cu ușurință și în pre-sferturi

anisimova

Simona Halep, cap de serie, s-a răzbunat brutal pe adolescenta americană Amanda Anisimova cu o victorie cu 6-0, 6-1 pentru a trece vineri în turul patru al Open-ului Franței vineri.

Anisimova a provocat o supărare uriașă anul trecut când a învins-o confortabil pe româna, pe atunci campioana în exercițiu, în sferturile de finală, dar nu a putut reproduce această formă deoarece a primit o lecție de teren de argilă de 54 de minute.

Stare de spirit avar

Halep a avut o dispoziție de obicei jalnică la Curtea Philippe Chatrier, oferind puțin prețios și așteptând ca Anisimova, în vârstă de 19 ani, să facă greșeli.

A buzunat setul de deschidere în 23 de minute și, deși a 25-a cap de serie Anisimova, care a scăzut doar patru jocuri în primele sale două meciuri, a amenințat pe scurt o revigorare la începutul setului secund Halep a fugit spre victorie.

Halep se va confrunta cu o altă stea în ascensiune în runda următoare, când o va juca pe poloneza Iga Swiatek într-o repetare a meciului din turul al patrulea anul trecut, în care Halep a renunțat la un singur meci.

Mertens se prăbușește

Evenimentul a prins viață, în speranța că Caroline Garcia s-a luptat pentru a învinge clasa a 16-a Elise Mertens cu 1-6, 6-4 7-5 într-un thriller din runda a treia

Anterior, a treia cap de serie ucraineană, Elina Svitolina, a avansat cu o victorie de 6-4, 7-5 împotriva Rusiei Ekaterina Alexandrova.

În secțiunea masculină, al treilea cap de serie Dominic Thiem nu a fost la cel mai bun nivel, dar a avut încă suficientă putere de foc pentru a face față provocării norvegianului Casper Ruud cu o victorie cu 6-4, 6-3, 6-1 pentru a porni în runda a patra.

Mai târziu, calificatorul american Sebastian Korda, care l-a învins pe Pedro Martinez cu 6-4, 6-3, 6-1, a devenit primul calificat care a ajuns a doua săptămână în nouă ani și primul om din top 200 care a făcut pre-sferturile de finală aici de la local jucător Arnaud di Pasquale în 2002.