Judoka rusesc a făcut-o mai mult decât o memorabilă Federație Internațională de Judo (IJF) Grand Slam din Ekaterinburg, învingând clasamentele în fața fanilor de acasă.

Gazdele Rusiei conduc clasamentul medailor la Grand Slam IJF Ekaterinburg

gazdele

Credit de imagine: Eurosport

Zece țări au terminat cu medalii de aur în cursul celor trei zile de competiție (15-17 martie) la Palatul Sporturilor, dar națiunea gazdă a condus numărul medaliilor la încheierea procedurilor, alegând un total de trei aururi, două argintii și trei bronzuri.

Ceremonia oficială de deschidere a Grand Slam-ului din Ekaterinburg a avut loc sâmbătă, 16 martie, împreună cu guvernatorul regiunii Sverdlovsk, Evgeny V. Kuyvashev, salutând toți sportivii și fanii, afirmând că organizarea acestui Grand Slam a înregistrat o creștere a numărului de participanți la judo la regiunea.
Președintele Federației de judo din Rusia, Vasiliy Anisimov, a salutat toți concurenții la Grand Slam din capitala Uralului, în timp ce vicepreședintele Federației Internaționale de judo, Sergey Soloveychik, a mulțumit guvernatorului, Federației regionale și de judo din Rusia, în numele președintelui IJF, Marius Vizer. pentru toate eforturile lor în organizarea acestui eveniment.

Prima zi de acțiune de vineri a fost evidențiată de câteva nume familiare care veneau cu medalii în competițiile feminine și un mongol nerecomandat care susținea una dintre favoritele japoneze în competițiile masculine.

La categoria feminină -48 kg, campioana olimpică de la Rio 2016, Paula Pareto, din Argentina, a învins-o pe Julia Figueroa din Spania, cu scor de aur, pentru a câștiga al doilea titlu de Grand Slam. Veteranul argentinian și-a depășit marginal adversarul spaniol, care a primit al treilea shido în timp suplimentar pentru a înmâna medalia de aur lui Pareto.

Spania a fost, de asemenea, reprezentată în finala de -52 kg, dar a fost israeliana Gili Cohen care a câștigat cea de-a doua medalie de aur de Grand Slam învingând-o pe Ana Perez Box. Spaniola a apărut pentru prima dată într-o finală de Grand Slam, dar Cohen a acoperit-o cu uchi-gari pentru unul dintre cei mai buni ipponi din prima zi pentru a lua medalia de aur.

Christa Deguchi, câștigătoarea Grand Slam-ului Parisului, a învins Chen-Ling Lien, câștigătoarea Marelui Premiu Marrakech, pentru a câștiga medalia de aur de -57 kg. Canadianul l-a blocat pe Lien din Taipei chinezesc timp de 20 de secunde pentru a-și sigila al doilea titlu de Grand Slam în tot atâtea luni, câștigând în capitala Franței în februarie.

În acțiunea masculină de vineri, Unubold Lkhagvajamts din Mongolia a câștigat aurul IJF World Judo Tour la a treia sa încercare, după ce a învins-o pe japoneza Yuma Oshima în finala de -60 kg. Mongolul, fost medaliat cu bronz la Campionatele Mondiale de juniori, este clasat pe locul 169 în lume și fără clasament, dar s-a dovedit prea puternic pentru experimentatul judoka japonez care a primit al treilea și ultimul său shido în scor de aur pentru că a scăpat sub controlul adversarului său.

În finala de -66 kg, Kilian Le Bouch a ocupat pentru prima dată podiumul IJF Grand Slam cu medalia, în detrimentul numărului 130 mondial Isa Isaev din Rusia, care nu a reușit să câștige aurul pentru gazde. Ambii judoka se aflau pe teritoriu neexplorat, pentru că au marcat pentru prima dată o finală de Grand Slam și numărul 46 mondial din Franța a fost cel care a obținut onorurile de top prin prinderea judoka de acasă cu o-uchi-gari pentru un scor waza-ari.

Ziua a doua sâmbătă, Franța, Rusia, Israel și Suedia au atins aurul, în timp ce Marocul și Tadjikistanul au câștigat primele lor onoruri de Grand Slam.

Daria Davydova i-a încântat pe fanii de acasă, obținând aurul în finala feminină de -63 kg. Adversarul ei, medaliatul cu bronz al Campionatelor Europene, Lucy Renshall, din Marea Britanie, a urmărit, de asemenea, un prim titlu de Grand Slam, dar a fost contracarat de rus cu 50 de secunde rămase la ceas, cu un ura-nage pentru ippon.

Marie Eve Gahie, din Franța, și-a dublat numărul de medalii de aur pe etapa de Grand Slam, învingând-o pe fosta numărul unu mondial Maria Portela din Brazilia în finala de -70 kg. Gahie, numărul unu mondial la această greutate, s-a aruncat pe pământ pentru a-l prinde pe brazilianul care nu a reușit să obțină nicio formă de evadare, pe măsură ce s-au scurs secundele pentru al doilea aur al Franței în Rusia.

În finala masculină de -73 kg, suedezul Tommy Macias a supărat cartea de formulare învingându-l pe campionul olimpic Fabio Basile din Italia. Suedezul și-a arătat priceperea de ne-waza manevrând de la o posibilă prindere până la un braț. Italianului, care a luminat preliminariile cu ashi-waza letală punându-se ca favorit la începutul competiției, i s-a refuzat prima medalie de aur IJF după ce a atins cu piciorul stâng.

Israelianul Sagi Muki a avut avantajul asupra fostului campion mondial Takanori Nagase din Japonia în finala de -81 kg pentru a câștiga a treia medalie de aur Grand Slam. Muki, medaliat cu argint de la Grand Slam la Paris, Muki a așteptat până în ultimul minut înainte de a lansa cu o aruncare la umăr pentru un waza-ari, mai rămânând șapte secunde, lăsând numărul mondial 153 Nagase să se mulțumească cu argintul în prima sa ieșire pentru 2019.

A treia și ultima zi de duminică a avut loc un debutant în Grand Slam care a oferit Japoniei prima medalie de aur la Ekaterinburg.

Japoneza Mao Izumi a câștigat prima medalie de aur a țării sale la Grand Slam din Ekaterinburg 2019 cu o victorie în finala de -78 kg asupra Mayra Aguiar din Brazilia. Numărul mondial 67 Izumi a depus-o pe fostul campion mondial Aguiar cu o sugrumare în afara zonei pentru a-i nega medaliatul de aur dublu brazilian cu bronz olimpic de la Grand Slam.

Au fost vești mai bune pentru Brazilia în finala de -78 kg, deoarece Maria Suelen Altheman a câștigat cea de-a cincea medalie de aur Grand Slam cu o afișare hotărâtă la categoria grea feminină. Într-o finală amuzantă, medaliatul de argint de două ori mondial a apărat-o pe Anne Fatoumata M Bairo din Franța cu un scor de aur cu o-uchi-gari.

După cinci pierderi în finala Grand Slam, Noel Van T End a câștigat în cele din urmă aurul Grand Slam la cea de-a 21-a sa încercare, învingându-l pe Beka Gviniashvili în finala masculină de -90 kg. Olandezul a primit cinci medalii de argint Grand Slam, dar după o deschidere extrem de competitivă, patru minute au atins în cele din urmă evaziva medalie de aur, lansându-și adversarul georgian cu un ippon seoi-nage.

Finala de -100 kg a fost o aventură complet rusă, Arman Adamian și de cinci ori medaliat mondial Kirill Denisov au organizat o finală clasică în fața mulțimii lor de acasă. Adamian a jucat în preliminarii cu niște ipponi devastatori și s-a întâlnit cu un veteran grozav la Denisov, ambii bărbați disperați să-și reprezinte țara pe vârful podiumului pentru medalii. S-a dovedit că nou-născutul Adamian, în vârstă de 22 de ani, a împachetat aurul în a doua sa apariție la Grand Slam, marcând un waza-ari dintr-un ura-nage.

S-a înregistrat, de asemenea, un succes pe teren propriu în categoria + 100 kg grea, Tamerlan Bashaev a obținut aurul Grand Slam pentru prima dată în carieră. El l-a învins pe medaliatul de bronz olimpic Or Sassoon în ultimele secunde ale luptei, căzând sub rivalul său israelian, cu marca sa seo-nage pentru un scor waza-ari, cu patru secunde rămase la ceas pentru a încheia turneul la maxim pentru gazde.

Următorul eveniment IJF are loc în Georgia, Marele Premiu de la Tbilisi urmând să se desfășoare în perioada 29-31 martie.