Sâmbătă, 30 ianuarie 2016 - 17:30 De William May

icho

KRASNOYARSK, Rusia (29 ianuarie) - Campionii mondiali Denis TSARGUSH (RUS) și Magomedrasul GAZIMAGOMEDOV (RUS) au fost zguduiți cu pierderi timpurii în ziua de deschidere a turneului de lupte la Grand Prix Ivan Yarygin. Dar, campionii mondiali japonezi Kaori ICHO (58 kg) și Chiho HAMADA (53 kg) s-au clasat în finala medaliilor de aur de la palatul sportiv Ivan Yarygin. Icho a acumulat trei căderi tehnice cu un scor combinat de 37-1.

Triumfurile lui Icho au inclus o victorie cu 13-0 asupra campionului mondial SUKHEE Tserenchimed (MGL) din 2014 în runda de deschidere, în timp ce Hamada a învins-o pe Irina OLOGONOVA (RUS), 4-3, în semifinale - o reluare a finalei campionatului mondial 2014 din Tașkent.

Între timp, în cele două evenimente la freestyle masculin, de trei ori campionul mondial Tsargush nu a reușit să se convertească în șansele frontale cu musulmanul DADAEV (RUS) și a căzut, cu 4-1, în optimile de finală.

Tsargush a pierdut, de asemenea, în categoria consolare, cu 2-0, în fața campionului în exercițiu al lui Yarygin, Akhmed GADZHIMAGOMEDOV (RUS), care s-a ferit de meciurile pentru medalia de bronz.

Campioana mondială la 70 kg Magomedrasul GAZIMAGOMEDOV (RUS) s-a împiedicat de asemenea de pe poartă și a fost etichetată cu o cădere tehnică de 12-1 de către membrul echipei mondiale 2013 Kakhaber KHUBEZHTY (RUS). Gazimagomedov a fost eliminat când Khubezhty a pierdut în semifinale.

La 57 kg, medaliatul cu aur al Jocurilor Europene la 61 kg Aleksander BOGOMOEV (RUS) a avansat în finală într-o victorie cu 1-1 în semifinală împotriva medaliatului mondial de bronz junior Gadshimurad RASHIDOV (RUS). În finală, Bogomoev îl va înfrunta pe campionul Yarygin din 2014, Rustam AMPAR (RUS).

În ultimele două evenimente feminine, fosta campioană mondială universitară Yulia PRONTSEVICH (RUS) a avansat în finala categoriei de greutate neolimpice de 60 kg și va înfrunta Ayaulaylm KAZYMOVA (KAZ).

Elmira SYZDYKOVA (KAZ), care a ratat cu ușurință calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio 2016, a marcat o pereche de căderi tehnice pentru a avansa în finala de 69 kg, unde o va întâlni pe Dalma CANEVA (ITA), subcampioana mondială junior din 2014.

Freestyle

57 kg (35 intrări)
Aur - Aleksander BOGOMOEV (RUS) v Rustam AMPAR (RUS)
Bronz - Vladimir FLEGONTOV (RUS) v Gadshimurad RASHIDOV (RUS)
Bronz - Nariman ISRAPILOV (RUS) v Artyom GEBEKOV (RUS)

Semifinale - Alexander BOGOMOEV (RUS) df. Gadshimurad RASHIDOV (RUS), 1-1
Semifinale - Rustam AMPAR (RUS) df. Artyom GEBEKOV (RUS), 5-2

74 kg (23 intrări)
Aur - Zaur MAKIEV (RUS) v Muslim DADAEV (RUS)
Bronz - Khabib BATYROV (RUS) v Kakhaber KHUBEZHTY (RUS)
Bronz - Akhmed GADZHIMAGOMEDOV (RUS) v Andrew HOWE (SUA)

Semifinale - Zaur MAKIEV (RUS) df. Kakhaber KHUBEZHTY (RUS), 3-0
Semifinale - musulman DADAEV (RUS) df. Andrew HOWE (SUA) de TF, 10-0, 0:43

Lupta femeilor

53 kg (17 intrări)
Aur - Lyubov SALNIKOVA (RUS) v Chiho HAMADA (JPN)
Bronz - KHATANTUUL Buunveibaatar (MGL) v ERDENECHIMEG Sumiya (MGL)
Bronz - Mariya GUROVA (RUS) v Irina OLOGONOVA (RUS)

Semifinale - Lyubov SALNIKOVA (RUS) df. ERDENECHIMEG Sumiya (MGL), 12-1
Semifinale - Chiho HAMADA (JPN) df. Irina OLOGONOVA (RUS), 4-3

58 kg (13 intrări)
Aur - PUREVDORJ Orkhon (MGL) v Kaori ICHO (JPN)
Bronz - BATAARJAV Shoovdov (MGL) v Ekaterina BALDANOVA (RUS)
Bronz - SUKHEE Tserenchimed (MGL) v ENKHBAT Gantuya (MGL)

Semifinale - PUREVDORJ Orkhon (MGL) df. Ekaterina BALDANOVA (RUS) de TF. 12-0, 1:33
Semifinale - Kaori ICHO (JPN) df. ENKHBAT Gantuya (MGL) de TF, 12-0, 3:00

60 kg (8 intrări)
Aur - Ayaulaylm KASYMOVA (KAZ) v Yulia PRONTSEVICH (RUS)
Bronz - Svetlana LIPATOVA (RUS) v Elizaveta SOROKINA (RUS)
Bronz - Natalya FEDOSEVA (RUS) v Yoshimi KAYAMA (JPN)

Semifinale - Ayaulaylm KASYMOVA (KAZ) df. Elizaveta SOROKINA (RUS) până la toamnă, 4:20 (7-10)
Semifinale - Yulia PRONTSEVICH (RUS) df. Yoshimi KAYAMA (JPN), 3-2

69 kg (12 intrări)
Aur - Elmira SYZDYKOVA (KAZ) v Dalma CANEVA (ITA)
Bronz - TSERENDORJ Bayarzaya (MGL) v Arina BABKINA (RUS)
Bronz - Zhamila BAKBERGENOVA (KAZ) în SHARKUU Tumentsetseg (MGL)

Semifinale - Elmira SYZDYKOVA (KAZ) df. Arina BABKINA (RUS) de TF, 11-0, 3:00
Semifinale - Dalma CANEVA (ITA) df. SHARKUU Tumentsetseg (MGL) până la toamnă, 1:39 (4-2)