Semifinalele feminin și masculin s-au desfășurat la cea de-a 71-a ediție a Turneului Memorial Strandja din Sofia, Bulgaria în a patra zi a competiției. Italianul Francesco Maietta a revenit la cel mai înalt nivel al boxului și s-a bucurat de semifinala sa împotriva unui adversar de top. Finalele de vis la greutatea ușoară feminină (60 kg) și la greutatea muște masculină (52 kg) au fost realizate la Sofia, ceea ce ar putea fi cele mai așteptate lupte din Turneul Memorial Strandja.

Federația Bulgară de Box este întotdeauna un organizator profesionist cu o mulțime de experiențe organizatorice din 2012. Numărul total de 253 de boxeri reprezentând 34 de echipe din patru confederații diferite, ceea ce înseamnă că cea de-a 71-a ediție a Turneului Memorial Strandja este un alt Campionat Mondial mic de la Sofia.

Următoarele 34 de națiuni participă la eveniment: Bahrain, Belarus, Belgia, Brazilia, Bulgaria, Republica Cehă, Danemarca, El Salvador, Finlanda, Franța, Georgia, Germania, Grecia, India, Irlanda, Israel, Italia, Kosovo, Letonia, Lituania, Moldova, Maroc, Macedonia de Nord, Norvegia, Panama, Polonia, Echipa de Refugiați, România, Rusia, Serbia, Spania, Suedia, Ucraina și Statele Unite ale Americii.

Momentul zilei

Italianul Francesco Maietta a câștigat o medalie de bronz la Campionatele Europene de box de elită EUBC din 2015 de la Samokov la vârsta de 19 ani. S-a întors în Bulgaria și, după câțiva ani săraci, a evoluat bine în semifinalele greutății masculine bantam (57 kg). Maietta s-a întâlnit cu bulgarul Boyan Asenov, care este unul dintre cei mai promițători europeni din această categorie de greutate. Italianul nu a încetat niciodată să atace în semifinala sa, iar finisajul său a devenit impresionant la Sofia. Arbitrul l-a numărat pe tânărul bulgar în ultima rundă, ceea ce înseamnă că Maietta poate boxa pentru titlu cu ucraineanul Mykola Butsenko.

Surpriza zilei

Ucraineana Iulia Tsyplakova este o boxeră veterană care a obținut deja peste 200 de concursuri în timpul carierei sale de box, dar nu a fost favorita împotriva indianului Sonia Lather Singh, care a obținut o medalie de argint la Campionatele Mondiale de Box Feminin AIBA din 2016. După prima rundă tactică, boxerul ucrainean a ridicat căldura și a lansat mai multe lovituri decât adversarul său asiatic. Indianul, care a câștigat aproape toate concursurile sale în 2019, a avut un final excelent în lupta lor, dar Tsyplakova a luat decizia, ceea ce înseamnă că ucraineanul se poate întâlni pentru titlu cu tânăra speranță a Statelor Unite, Andrea Medina.

Round-Up-ul

Christina Cruz din SUA participă la stagiile internaționale din 2006 și a avut mai multă experiență decât Iulia Coroli din Moldova. Ambii boxeri s-au mutat la greutatea muște (51 kg) anul acesta din cauza șanselor Jocurilor Olimpice. Veteranul SUA a obținut lovituri mai bune, în special în a doua parte a luptei împotriva moldoveanului, care a lucrat bine în semifinala. Cruz se va întâlni pentru titlul Turneului Memorial Strandja împreună cu coechipierul ei Virginia Fuchs care a eliminat-o pe bulgara Gabriela Dimitrova în a doua semifinală.

Irlandezul Kellie Harrington a pretins o medalie de aur la greutatea ușoară (60 kg) în Campionatele Mondiale de Box Feminin AIBA din 2018, a urmat calea lui Katie Taylor în această categorie. Boxerul irlandez, care a fost premiat ca cea mai bună boxer europeană în 2018, și-a revenit din accidentare și a dominat următoarea luptă împotriva veteranei bulgare Denitsa Eliseeva. Fata irlandeză a fost mai rapidă și mai eficientă în semifinalele lor, prin urmare se poate pregăti pentru finala ei la Turneul Memorial Strandja. Harrington va boxa pentru medalia de aur cu principala sa rivală europeană finlandeză Mira Potkonen care a eliminat-o pe suedeză Agnes Alexiusson la re-meci.

Franceza Emilie Sonvico a fost implicată în echipa națională abia în 2018, dar după 50 de lupte este una dintre boxerele europene cheie la greutatea welter feminină (69 kg). Boxerul francez a eliminat favoritele în timpul drumului către ultimele patru și încă îi era foame de succesul următor. Sonvico și-a folosit pumnii puternici pentru a-i prinde adversara mai înaltă, Karolina Koszewska, câștigătoarea Jocurilor Europene din Polonia și a reușit în semifinala lor. Francezii au mers în finala turneului și se vor întâlni pentru titlu cu americanul Oshae Jones care l-a aruncat pe bulgarul Melis Yonuzova.

A doua semifinalistă franceză a fost fosta olimpică de tineret Davina Michel, care a muncit din greu pentru a atinge nivelul european de vârf la greutatea medie (75 kg). Michel, care s-a născut în insula Guadelupa, și-a folosit bine înălțimea pentru a păstra cea mai bună distanță de luptă împotriva medaliatului de bronz al Campionatului Mondial de Femei AIBA din Ucraina, Anastasia Chernokolenko. Michel și-a produs cea mai bună rundă în cea de-a doua, iar succesul ei clar înseamnă că poate, de asemenea, să boxeze pentru medalia de aur ca a doua franceză la Sofia, unde adversara sa finală va fi Naomi Graham.

De două ori campion european al Bulgariei EUBC și olimpicul de la Rio 2016 Daniel Asenov a produs o altă performanță remarcabilă în semifinalele Turneului Memorial Strandja. Boxerul bulgar în vârstă de 22 de ani (52 kg) a trebuit să se confrunte cu Anthony Herrera din SUA în ultimele patru și după primul tur mai aproape, Asenov a fost la un nivel diferit. Bulgarul nr.1 a dominat a doua și a treia rundă, prin urmare finala de vis și meciul repetat al meciului pentru titlul Jocurilor Europene au fost realizate împotriva spaniolului Gabriel Escobar.

Lasha Guruli, din Georgia, a fost campion european UBC U22 în 2018 și, după câteva lupte la greutatea welter (69 kg), a revenit la greutatea redusă (63 kg). Georgianul este înalt în această divizie, dar are, de asemenea, suficientă putere pentru a obține lovituri eficiente în concursurile sale. Guruli s-a întâlnit în semifinale cu fostul campion asiatic din India ASBC, Shiva Thapa, care este de două ori boxer olimpic. Georgianul și-a folosit distanța în prima rundă și contraatacurile sale au avut succes în minutele de deschidere. Guruli și-a dovedit forța și l-a doborât pe rivalul său indian în a doua, care a determinat rezultatul final al semifinalei lor.

Spaniolul Emmanuel Reyes a devenit unul dintre cei mai buni boxeri europeni la categoria grea (91 kg) după schimbarea sa din Cuba. Boxerul spaniol a fost ușor mai bun la schimburi când s-a întâlnit cu ucraineanul Serhii Horskov în semifinale. Reyes a câștigat lupta prin decizie divizată și a mers în finală ca al doilea boxer spaniol, după câștigătorul lor la Jocurile Europene Gabriel Escobar. Reyes va boxa pentru titlul Turneului Memorial Strandja alături de bulgarul Radoslav Pantaleev.