Echipa GB a câștigat două medalii în ziua a doua a competiției la Jocurile Europene de la Minsk, Belarus, când au sărbătorit un aur la tir cu arcul, datorită lui Sarah Bettles, Naomi Folkard și Bryony Pitman și un bronz la judo pentru Chelsie Giles.

2019

Recurba feminină a echipei GB a câștigat primul aur al Jocurilor, în timp ce a învins favorita Belarusului cu 6-2 în cadrul evenimentului pe echipe. O afișare sigură a trio-ului nu a permis niciodată arcașilor din Belarus să câștige un punct de sprijin și au rămas fără câștigători meritați.

Vorbind după eveniment, de patru ori Olympian Folkard, a spus: „Este foarte cool. La fel ca Jocurile Olimpice, se desfășoară doar la fiecare patru ani, deci este o medalie cu adevărat specială de câștigat. "

„Suntem încântați. După atâta muncă grea care a intrat în jocuri, este atât de bine încât a fost plătită ”, a adăugat Sarah Bettles. În cele din urmă, Bryony Pitman a spus: „Suntem înșelați. Ne place să concurăm împreună și să ne împingem unul pe celălalt, punând în același timp o presiune bună asupra dvs. pentru a ne asigura că nu vă lăsați colegii de echipă și chiar am jucat bine astăzi. " Chelsie Giles a obținut prima zi a judo-ului Jocurilor Europene - care se dublează și ca Campionatele Europene - a început la început pentru echipa GB câștigând bronzul la categoria de greutate feminină -52 kg.

După o victorie solidă împotriva Joanei Ramos din Portugalia în prima rundă de 32, Giles a condus o luptă dificilă cu luptătorul francez dur Astride Gneto pentru a trece în sferturile de finală. În timp ce a pierdut acea luptă împotriva impresionantei Amandine Buchard din Franța, a învins-o pe poloneza Karolina Pienkowska în repescare pentru a-i oferi șansa de a lupta pentru bronz împotriva luptătoarei poloneze Agata Perenc. A câștigat lupta cu stil cu o aruncare remarcabilă pentru a câștiga ipponul și medalia de bronz.

Reflectând asupra victoriei, Giles a spus: „Antrenamentul a fost excelent și astăzi tocmai a arătat ce pot face împotriva jucătorilor de top. Fiecare luptă a fost o provocare și a trebuit să resetez și să revin gata pentru următoarea luptă.

„Chiar dacă mă întorceam din cauza unei pierderi, am simțit în toate luptele pe care le-am luptat bine, așa că nu a trebuit să mă construiesc înapoi - am fost mulțumit de performanțele mele. . ”

La aruncarea care a câștigat lupta, Giles a spus: „Nu știu cum să o explic. Când ești în acest moment, nu te gândești la asta și atunci se întâmplă cele mai bune aruncări. Cred că asta a fost. Am fost atât de în luptă și am controlat atât de mult ceea ce făceam, pentru mine era firesc. ”

Cu toate acestea, a existat o oarecare dezamăgire în zona de tir cu arcul și în sala de judo pentru echipa GB. Nu trebuia să fie pentru echipa masculină recurvă care s-a aplecat în etapa sfertului de finală pierzând în fața Italiei (5-1). În compus, Lucy Mason a prezentat un afiș curajos, dar în cele din urmă a ieșit după o pierdere bruscă de moarte a arcașului turc Yesim Bostan. La categoria de greutate masculină -60 kg, după o primă rundă de revedere, Ashley McKenzie s-a confruntat cu un luptător bun în francezul Luka Mkheidze. Lupta a intrat în joc cu ambii jucători tranzacționând shidos (penalty-uri), până când McKenzie a acordat o treime în scor de aur și lupta cu aceasta.

În altă parte, Alice Barnes a ratat cu greu o medalie la cursa de ciclism pe șosea feminină, cu un final aproape de locul patru. Un atac timpuriu din partea a trei piloți a fost un început periculos al cursei, dar pelotonul de urmărire, care conținea toți cei cinci piloți ai echipei GB, a reușit să reducă diferența.

Barnes a spus: „A fost o cursă bună. A existat o mică mișcare în față, iar diferența a ajuns la aproximativ trei minute, ceea ce ar fi putut fi periculos, dar a fost menținut la acel moment. Sunt fericit, dar dezamăgit de locul patru, dulceața sa amară. Cred că am lucrat bine ca echipă și aceasta este una de două sau trei ori pe care o vom călători împreună anul acesta. Avem câteva aspecte pozitive pe care le putem lua și, evident, lucruri la care putem lucra ".

Ceilalți patru piloți ai echipei GB au fost Anna Henderson (16), Nicola Juniper (51), Hayley Simmonds (60) și Rhona Callander (61). Barnes și Simmonds vor fi din nou în acțiune în cronometrul de marți, cu mâine cursa rutieră masculină.

Sam Walker a trecut la trei dintre tenisul de masă masculin la simplu, după o victorie cu 4-3 asupra favoritului de acasă Pavel Platonov din Belarus. Walker urmărea 3-2 în setul al șaselea, dar a găsit un impuls târziu, după un timp, pentru a întoarce concursul și pentru a-și rezerva locul în runda următoare.

Tin-Tin Ho și Charlotte Carey au căzut ambele în runda a doua de tenis de masă feminin, ambele suferind înfrângeri cu 4-0 față de Xiaoxin Yang (MON) și respectiv Amelie Solja (AUT).

Dispozitivii de capcană ai echipei GB și-au finalizat primele trei runde de calificare înainte de finala de mâine a capcanelor olimpice. Aaron Heading și Matt Coward-Holley stau pe locul 12, respectiv pe locul 19, cu Heading la doar trei puncte din scorul de conducere. Kirsty Barr și Abbey Ling sunt separate doar de un punct, clasându-se pe locul 14 și 18 la evenimentul feminin.

În box, a fost o zi mixtă în ultimele 16 lupte pentru echipa GB cu Pat McCormack (5-0) care a progresat confortabil la următoarea rundă de -69 kg, dar Mark Dickinson a pierdut (3-2) în fața boxerului irlandez Michael Nevin în -75 kg. Ben Whitaker a trebuit să aștepte sâmbătă seara târziu pentru lupta sa, dar nu a dezamăgit că a rămas fără un câștigător complet (5-0).

Prima zi de acțiune de gimnastică în Minsk Arena a văzut grupul de femei acrobatice Erin Henderson, Sacha Muir și Chloe Rowlands concurând atât la evenimentele dinamice, cât și la cele de echilibru.

În fața unor grupuri foarte experimentate, aceștia au început plasându-se pe locul opt în balanță, marcând 25.860. Au urmat cu o rutină foarte distractivă tematică James Bond în finala dinamică pentru a termina pe locul cinci cu un scor de 27.680 de puncte. Grupul își finalizează campania de Jocuri Europene cu evenimentul combinat de duminică.