13 iulie 2014 18:30

cupa

Paks este al 9-lea eveniment Junior IJF World Tour din Europa. A început pe 15 martie în Coimbra, Portugalia. În a doua zi a evenimentului, Turcia a câștigat majoritatea medaliilor în timp ce națiunea gazdă a câștigat și încă trei medalii la colecția lor. Turcia, Ucraina și Ungaria urmau să termine pe primul loc în clasamentul medaliilor.

Din celelalte opt categorii de greutate, la categoria U55 au fost 19 concurenți, Turcia ocupând jumătate din spațiul de pe podium. În cadrul concursului pentru medalii de bronz, Fabian Haessner (GER) s-a confruntat cu Ferdi Alti (TUR), unde Alti și-a învins în curând adversarul după ce a marcat două waza-ari. Cealaltă competiție cu medalii de bronz a fost condusă de numărul 1, Valentin Alipiev (BUL), în timp ce îl învingea pe Artem Lesyuk (UKR). În finală, Turcia avea să reclame aurul de către Oguzhan Karaca (TUR) după ce l-a învins pe Guy Smolansky (ISR).

Marea Britanie a revendicat două medalii la categoria U63. Mai întâi, Katie-Jemima Yeats Brown (GBR) a învins-o pe Tatiana Zadorozhnaya (RUS) în medalia de bronz cu un scor waza-ari dintr-un atac cu mâna dreaptă, pe care a urmat-o în osei-komi-waza pentru a câștiga concursul de medalii. Al doilea bronz a fost revendicat de Adele Jakubcova (SVK). În ultimul jucător britanic și numărul unu de serie, Lucy Renshall s-a confruntat cu favoritul mulțimii gazdelor, Gercsak Szabina (HUN). Renshall a luptat bine pentru ungur, însă un singur shido primit de Renshall la începutul finalei a fost scorul decisiv la final. Din nou s-a cântat imnul național maghiar.

31 judoka se lupta pentru aur la categoria U60. Turcia aproape a câștigat cea de-a doua medalie de aur de astăzi, cu toate acestea Fabio Basile (ITA) a decis să domine finala acestei categorii de greutate și să-l învingă pe adversarul său turc, Sefa Gul (TUR), care a trebuit să se mulțumească atunci cu argintul. Câștigătorii medaliei de bronz sunt numărul unu în clasament, Samuel Hall (GBR) și Denis Jurakic (SRB).

Ebony Drysdale-Daley (GBR) a fost numărul unu în rândul celor 20 de jucători din categoria U70. La final, jucătorul britanic a trebuit să se mulțumească cu o medalie de bronz. În cadrul concursului de medalii de bronz, a învins-o pe Alessandra Prosdocimo (ITA). Al doilea bronz a fost revendicat de Lisa Dollinger (GER). Alexandra Samardzic (BIH) nu numai că a câștigat finala împotriva Carolei Paissoni (ITA), dar a devenit cea mai tânără medaliată cu aur la acest turneu cu vârsta de 16 ani.

Ucraina și Bulgaria au adunat câte un bronz la categoria U66. Printre cei 42 de concurenți au fost Dmytro Raskin (UKR) și Plamen Gurov (BUL) care au ajuns pe podium. În finală, Biagio Stefanelli (ITA) a avut ocazia să lase să se repete imnul italian, totuși Bogdan Iadov (UKR) l-a oprit din asta după ce a marcat Ippon împotriva lui Stefanelli în finală.

Numărul unu de serie, Melora Rosetta (ITA) a ratat locul podiumului după o înfrângere împotriva Ekaterinei Inozemtseva (RUS) în categoria U78. Salanki Evelin (HUN) și Laura Donath (GER) mergeau amândoi pentru medalia de bronz, singura problemă pe care o aveau unul împotriva celuilalt. Titanul maghiar și-a aruncat adversarul pentru ca Ippon să revendice a doua medalie de bronz. Medalia de aur a fost decisă între Anastasiya Turchyn (UKR) și Anna-Maria Wagner (GER). Imnul național ucrainean a fost interpretat pentru a celebra victoria lui Turchyn.

Cea mai grea categorie masculină din a doua zi a fost categoria U73, cu 45 de concurenți la tragere la sorți. Cei care au ajuns pe podium au fost Pal Gyula (HUN) și Antonio Esposito (ITA), după ce au câștigat ambii concursul de medalii de bronz. Turcia a pierdut o altă medalie de aur după ce Elemer Szocs (ROU) l-a învins pe Murat Bektas (TUR) în finala acestei categorii de greutate. Szocs a câștigat singura medalie de aur pentru țara sa pe tot parcursul acestui turneu.

Anzhela Gasparyan (RUS) a fost favorita categoriei O78, însă la final a trebuit să se mulțumească cu medalia de bronz alături de coechipierul ei Iuliia Lianichenko (RUS). Doar 31 de secunde este cât a durat Milica Zabic (SRB) pentru a-și arunca adversara Anastasiia Sapsai (UKR) pentru Ippon în finala acestei categorii de greutate. Victoria Zabic a fost singura medalie de aur pe care Serbia a adunat-o pe tot parcursul weekendului.

Trei zile de pregătire vor avea loc la Paks, înainte ca majoritatea concurenților să se îndrepte spre următoarea lor destinație a turneului mondial IJF, care va fi, de asemenea, o Cupă Europeană pentru juniori în weekendul viitor la Wroclaw, Polonia.