suplimentare

BP Fotografie de Gilad Spitzer

LOVITURĂ: Maital Hiller, gardianul Firehawk, finalizează un sărituri de tip fade-away în pierderea lui Shalhevet împotriva Campbell Hall 66-63 în prelungirile din februarie. 18. Este al doilea an consecutiv în care Firehawks a fost trimis acasă din playoff-ul CIF în prelungiri.

De Alex Rubel, editor senior
23 februarie 2020

Un thriller rusesc a scăpat de la îndemână pentru fetele Firehawk miercuri seară februarie. 18, când au pierdut în fața Campbell Hall Vikings 66-63 în sferturile de finală ale playoff-urilor diviziei 4A a secțiunii sudice CIF.

Povestea înrudită
Fetele Firehawks l-au învins pe Cal Lutheran într-o deschidere a playoff-ului Hawks-vs-Hawks

Prima repriză a fost cu adevărat gât și gât, iar jocul a fost egalat cu 27-27 la pauză. În a doua repriză, Campbell Hall a reușit să construiască un avans de opt puncte, îndreptându-se spre al patrulea trimestru, dar Firehawks au reușit să reducă deficitul.

Cu 12 secunde rămase pentru reglementare, Talia Tizabi, studentă în clasa a doua, a eliminat un triplu de ambreiaj, ducând Shalhevet cu 61-60. Campbell Hall a egalat-o la fiecare 61 cu o lovitură liberă.

În prelungiri, vikingii au preluat conducerea devreme, iar Firehawks nu au reușit să revină. Runda de playoff a lui Firehawk de anul trecut s-a încheiat, de asemenea, cu o pierdere în playoff, dar a fost într-o Divizie 5A mai puțin competitivă și în semifinale.

Anul acesta, Firehawks au câștigat deja turneul anual Milken și au câștigat 5-0 perfect în competiția din Liga Mulholland. Ei speră să-și continue sezonul impresionant cu o victorie în Turneul Hyman P. Galbut de la Miami săptămâna aceasta. Shalhevet nu a mai câștigat acest turneu până acum.