distanță

de Olalla Cernuda/ITU Media

Britanica Emma Pooley și rusul Maxim Kuxmin au revendicat titlurile la Campionatele Mondiale Patherman Duathlon pe distanță lungă din 2017, găzduite duminică în Zofingen. Britanica a stabilit un nou record fabulos cu cel de-al patrulea titlu de campioană mondială consecutivă, în timp ce Kuzmin a surprins toate favoritele pentru cursă pentru a obține prima sa victorie la distanță.

După o cursă extraordinară, Pooley, duatleta britanică care trăiește și se antrenează acum la Zurich, a trecut linia de sosire oprind ceasul la 7h21'04 ", cu 27 de minute înaintea lui Miriam Van Reijen (NL) și urmată îndeaproape de Katrin Esefeld). Cea mai bună femeie elvețiană, pe locul patru, a fost Nina Zoller.

Britanica a început prima etapă a cursei dovedind că ea a fost cea care a bătut, urmată doar de franceza Sabrina Montmartreau. Dar a fost pe bicicletă unde și-a arătat clasa, desprinzându-se de restul grupului, mărind marja la fiecare kilometru, tocmai pentru a termina cursa de 150 km cu mai mult de 16 minute peste Montmartreau. La ultima etapă a cursei, cursa de 30 km, ea a continuat cu ritmul frenetic, în timp ce femeile franceze și-au pierdut forța inițială și au fost urmărite mai întâi de Van Reijen, apoi de Esefeld și în cele din urmă de Zoller, pentru a termina pe poziția a cincea.

Pentru Pooley acesta este al patrulea titlu mondial consecutiv la distanță, în timp ce Van Reijen și-a îmbunătățit locul cinci de anul trecut.

În cursa masculină, victoria lui Kuzmin, a cincea de anul trecut, a fost o surpriză pentru mulți oameni. A terminat 85 de secunde în fața câștigătorului de anul trecut, Seppe Odeyn (BEL). Locul al treilea, ca și anul trecut, a fost pentru Søren Bystrup (DEN).

„Pur și simplu nu-mi vine să cred. Aveam de gând să mă lupt și să văd dacă pot obține un loc pe podium, dar aur ... ”, a spus un Kuzmin extrem de entuziasmat după cursă. „Am ajuns la pachetul de lider după 30k de ciclism. După 70k am decis să atac. Am împins în timpul dealului și mi-am dat seama că am rupt pachetul și în față erau doar un tip francez. Am continuat să mă împing din greu pentru a crește diferența în a doua tură a cursei și ... Este uimitor. În 2016 a fost prima dată când am încercat duatlonul pe distanțe lungi. Sunt un triatlet de iarnă care a luat decizia de a schimba disciplinele și de a merge la duathlon. Am fost pe locul 5 anul trecut și în 2017 m-am concentrat pe antrenamente de rezistență plus viteză. Deci acesta este un rezultat. Un rezultat minunat! ”, A explicat El.