Această postare prezintă trei meciuri remarcabile din ziua 2 a US Open, unde jumătatea inferioară a remizelor feminine va ocupa locul central. Pentru o previzualizare a meciurilor din ziua 1, faceți clic AICI și pentru o postare finală Set Points înainte de începerea măcelului, faceți clic AICI. Predicțiile la extragere și analizele meciurilor sunt, de asemenea, disponibile pe site. Citiți mai departe pentru a vedea trei de marți ...

ziua

1. Caroline Garcia vs. Johanna Konta (locul 3 pe tribună)

Meciul zilei din jumătatea inferioară a remizei feminine este, fără îndoială, cap de serie numărul șase, Caroline Garcia mergând împotriva Johannei Konta. Acesta este primul Slam de la Openul australian din 2016, în care Konta nu este semănat.

Forma lui Konta a fost de fapt destul de constantă de la French Open. Cele trei pierderi pe care le-a avut în timpul evenimentelor de încălzire din sezonul de iarbă au fost toate împotriva eventualilor campioni și apoi s-a confruntat cu o roșcată, Dominika Cibulkova în runda a doua de la Wimbledon. Înapoi pe terenurile dure, Konta a obținut victorii remarcabile asupra Serena Williams, Victoria Azarenka și Jelena Ostapenko. Cu toate acestea, ea a făcut doar un sfert de finală la San Jose. Toate pierderile ei au fost totuși respectabile și împotriva jucătorilor în formă. Mi-a părut că Konta are o cursă profundă în New Haven, unde a deschis cu o victorie. Britanica a fost forțată să se retragă cu o boală virală înainte de meciul din turul doi. Ea a postat vineri pe Instagram despre faptul că a ieșit din patul ei bolnav!

Forma recentă a lui Garcia s-a simțit destul de asemănătoare cu Konta în timpul verii. A produs câteva performanțe knock-out împotriva Maria Sharapova și Victoria Azarenka și, în general, a avut un impact mult mai mare în remize decât Konta, dar totuși a lipsit acea cursă demnă de remarcat, una ca în Asia anul trecut, unde a rupt senzațional terenul. Deși a fost destul de consecventă, Garcia tocmai a ajuns la scurt timp la finalele turneelor. Garcia și-a pierdut meciul din sfertul de finală în New Haven în fața Monicai Puig, unde a pierdut trei seturi în primul set și, în cele din urmă, a pierdut în trei seturi, după ce a avut un timeout medical în primul set pentru o accidentare la braț.

Konta îl conduce pe Garcia, 3-2 în față și a câștigat cel mai recent meci de la Wimbledon anul trecut. Este un meci interesant, deoarece simt că ambii jucători joacă destul de bine și sunt pregătiți pentru o cursă mare undeva cu egalul potrivit. Poate aici, în Flushing Meadows, pentru câștigător? Deși s-ar putea să nu recunoască acest lucru în presă, cred că statutul de underdog este unul favorabil pentru majoritatea jucătorilor și în special pentru Konta. Instinctul meu, care a fost în general sărutul morții anul acesta, este că Konta va strecura victoria supărată.

2. Jelena Ostapenko Andrea Petkovic (primul pe Louis Armstrong)

Statistică distractivă - Andrea Petkovic a eliminat o serie în prima rundă la primele trei Slam-uri din 2018. Atenție, Jelena Ostapenko!

Ostapenko nu a câștigat de la Wimbledon după trei pierderi de set față de Johanna Konta și Alizé Cornet din Montreal și Cincy, ambele dintr-un set. Noul parteneriat de coaching cu Glenn Schaap este unul interesant. Se pare că jucătoarea letonă ar fi învârtit un colț după Openul Franței, unde a fost sinceră în presă despre modul în care a fost afectată mental de apărarea titlului. Cu o vigoare reînnoită, Ostapenko a câștigat șapte meciuri pe iarbă și a ajuns la prima sa semifinală de la Wimbledon a pierdut în fața eventualei campioane. De la Wimby, averile lui Ostapenko nu au mai fost la fel de favorizate.

Petkovic a avut o altă cursă grozavă la Washington, unde și-a susținut semifinala din 2017. Una peste alta, a fost un an mai bun decât ultimul pentru Petkovic și s-a descurcat bine la Slams, în special la French Open, unde a privit înapoi la tot ce a putut, testând eventuala campioană, Simona Halep, în primul set al meciului lor din runda a treia. În cel mai recent meci din turneu, Petkovic s-a retras din meciul de calificare din runda a doua din New Haven.

La fel ca în multe dintre meciurile ei, multe depind de Ostapenko. Petkovic este încă un bătător destul de solid și are niște recorduri decente împotriva bătăilor uriașe (Kvitova îmi vine în minte). L-aș da pe Petkovic, cu siguranță susținută de recordul ei de ucigaș gigant împotriva semințelor de la Slams, cel puțin o lovitură corectă la supărare. După multă legănare, am plecat pentru Ostapenko ... abia!

3. Caroline Wozniacki vs. Sam Stosur (primul pe Arthur Ashe)

Campionii Slam se unesc pentru acest prim tur în New York, în timp ce campioana Australian Open din 2018, Caroline Wozniacki, îl ia pe Sam Stosur, campioana US Open din 2011. Perechea nu s-a mai jucat de aproape doi ani.

Sezonul de vară al lui Wozniacki a fost afectat de accidentări. Mai întâi a fost piciorul la Washington, apoi a fost umărul și genunchiul la Cincy, obligând-o să se retragă în primul său meci al săptămânii împotriva eventualului campion, Kiki Bertens. Wozniacki a spus că este 100% în presă, dar nu sunt convins. În afară de strălucirile sale geniale din „Bourne, forma lui Wozniacki a fost destul de îndepărtată de ceea ce a produs la sfârșitul anului 2017. Desigur, unele dintre acestea au fost legate de accidentare. În general, mă intrigă unde se află motivația lui Wozniacki după ce a câștigat primul ei Slam în Melbs.

De când accidentarea la mână a avut loc la French Open în 2017, Stosur s-a luptat în turneu. Acum este cazul în care Stosur se califică pentru evenimente WTA, iar victoriile au fost destul de puțin departe de argilă. Încă simt că Stosur poate face daune pe lut, dar mă întreb dacă poate își va gândi viitorul în turneu.

Față-n față între Wozniacki și Stosur a fost întotdeauna aproape, Wozniacki conducând, cu 7-5. Ambii jucători par să prospere la US Open și au avut momente minunate la acest turneu. Chiar și cu îngrijorările de fitness ale lui Wozniacki și lipsa jocului de meci, nu cred că forma sau încrederea recentă a lui Stosur sugerează că poate elimina supărarea numărului doi.