comentariu

15 iunie 2018 - 17:30 IST - Ekaterinburg Arena

Etapa grupelor - Grupa A

Vă mulțumim că v-ați alăturat pentru meciul de deschidere al zilei 2! Vă rugăm să vă acordați acoperirea noastră cu celelalte meciuri de astăzi, în timp ce Iranul va lua Marocul și Portugalia în fața Spaniei.

2018

La Celeste și Oscar Tabarez sparg inimile fanilor egipteni din întreaga lume, deoarece se părea că au ceea ce ar fi nevoie pentru a câștiga cel puțin un punct. Lovitura liberă a fost pronunțată în mod expert de Carlos Sanchez, însă Jose Maria Gimenez s-a ridicat incredibil deasupra câtorva apărători ai faraonilor și a condus frumos mingea în colțul din dreapta sus al fileului egiptean. Acum Uruguay și Rusia se află pe vârful grupei A, cu țara gazdă în fața diferenței de gol. La Celeste va lua Arabia Saudită pe 20 iunie, în timp ce Egiptul se confruntă cu Rusia cu o zi înainte în St. Petersburg.

Fluierul final bate la Ekaterinburg Arena! Uruguay ia acest joc cu un scor de 1-0!

O serie de șanse duce la trimiterea în zonă a mai multor cruci de către Ahmed Fathi și Mahmoud Trezeguet! Fiecare pasă este mai periculoasă decât ultima, totuși tandemul din spate al lui Diego Godin și Jose Maria Gimenez sunt la înălțimea provocării făcând trei degajări decisive cu capul.

O lovitură liberă efectuată de Carlos Sanchez este bătută din aripa dreaptă pentru a găsi capul unui Jose Maria Gimenez zburător în poarta din apropiere! Fundașul redirecționează șutul peste mai mulți fundași egipteni și în partea dreaptă a golului gol al lui Mohamed Elshenawy. Ce întorsătură incredibilă a evenimentelor! Faraonilor li s-a rupt inima după ce au jucat 90 de minute remarcabile de fotbal.

Uruguayul a găsit partea din spate a fileului în ultimele minute! Îi conduc pe egipteni cu 1-0!

Ahmed Hegazy (Egipt)

Jose Maria Gimenez. Asistare de Carlos Sanchez (Uruguay)

Edinson Cavani execută o lovitură liberă dintr-un loc periculos care pare din nou plătit pentru fundul fileului, dar, în schimb, ricoșează cu un ritm considerabil pe stâlpul drept. Revenirea este lăsată de un coechipier care apoi încearcă să o arunce în plasă, dar în cele din urmă ajunge să lovească un alt jucător uruguayan.

Lucas Torreira (activat). Matias Vecino (oprit). (Uruguay)

Luis Suarez dă din cap mingea către un Edinson Cavani deschis în partea de sus a careului, care apoi împușcă un voleu cu piciorul drept care apare destinat colțului din dreapta sus al fileului egiptean. Cu toate acestea, Mohamed Elshenawy urmărește mingea și face o salvare incredibilă pentru a păstra acest joc fără scor! Elshenawy continuă să aibă o zi absolut strălucită în poartă pentru Faraoni.

Ramadan Sobhy (activat). Amr Warda (oprit). (Egipt)

O respingere slabă a lui Diego Godin este preluată de Mohamed Elneny chiar în partea dreaptă a suprafeței de pedeapsă. Mijlocașul lui Arsenal îl observă pe Fernando Muslera în afara poziției și încearcă să-l înghită pe portar. Șutul său este periculos, dar are în mod inevitabil prea mult backspin în timp ce zboară peste marginea transversală a transversalei.

Hector Cuper va efectua înlocuirea finală a Egiptului în câteva momente, dar nu va fi Mohamed Salah. Ultimul care va intra va fi Ramadan Sobhy, recentul transfer din Huddersfield Town.

Frustratul Diego Godin câștigă mingea în mijlocul terenului și încearcă să lanseze un contraatac. Cristian Rodriguez primește pasă de căpitan și încearcă să-l trimită în zonă cu o pasă, dar pasă de Rodriguez este slab lovită, în mod esențial, oferindu-i lui Godin nicio șansă de a împiedica ieșirea mingii din afara terenului.

Edinson Cavani îl trimite din nou singur pe Luis Suarez în careu! De data aceasta atacantul nu este în măsură să reușească un șut în țintă, deoarece Mohamed Elshenawy își părăsește din punct de vedere clinic linia pentru a bloca și a aduna una dintre atingerile grele ale lui Suarez.

Ahmed Fathi aruncă o lovitură de la distanță în urma unei frumoase serii de pase strânse împreună de către faraoni! Efortul este absolut fumat, dar Fernando Muslera este capabil să absoarbă cumva lovitura și să sufoce mingea pentru o altă salvare.

O lovitură de colț este trimisă lui Edinson Cavani în poarta din apropiere! Atacantul PSG se întoarce și lovește un șut către poartă, dar îl abate pe coechipierul său Martin Caceres. Bjorn Kuipers suflă fluierul în timp ce apreciază că mingea a fost manevrată de Caceres, acordându-i lui Mohamed Elshenawy o lovitură liberă în propria suprafață de pedeapsă.

Mohamed Elneny și înlocuitorul lui Mahmoud Kahraba lucrează împreună pentru a crea o frumoasă oportunitate de a da și merge, care duce la mai multe cruci din aripa dreaptă. Toate pasele sunt blocate de apărarea uruguayană, ducând în cele din urmă la o cruce deviată care cade în mâinile unui Fernando Muslera în așteptare.

Clearance-ul după o lovitură fixă ​​uruguayană revine unui Rodrigo Bentancur în așteptare, care la rândul său plutește mingea peste apărarea egipteană către un Luis Suarez care se ascunde. Atacantul Barcelonei dă mingea în jos, dar jocul este oprit în timp ce steagul linistului de pe partea apropiată trage în aer pentru a indica ofsaid.

Mahmoud Kahraba (pe). Marwan Mohsen (oprit). (Egipt)

Cristian Rodriguez (pe). Giorgian De Arrascaeta (oprit). (Uruguay)

Pentru minutele de deschidere ale celei de-a doua reprize, se pare că La Celeste începea să-și dea seama de slăbiciunile apărării egiptene, însă acest lucru s-a schimbat în mod clar în cele mai recente minute. Apărarea egipteană pare la fel de puternică ca în prima repriză, determinându-i pe uruguayanii să-și forțeze pasele în zonele inadecvate.

Carlos Sanchez (pe). Nahitan Nandez (oprit). (Uruguay)

Mahmoud Trezeguet conduce un alt contraatac care îl ajută să găsească acri de spațiu pe flancul stâng! Trezeguet remarcă apărarea uruguayană care se apropie de poziția sa și încearcă să trimită mingea pe calea la fel de rapidă a lui Abdalla Said, însă pasa lui este plasată chiar în raza lui Diego Godin care îndepărtează mingea.

Sam Morsy (activat). Tarek Hamed (oprit). (Egipt)

Tarek Hamed încearcă să facă legătura cu un coechipier în mijlocul terenului, dar merge imediat la sol ținându-și hamstratul stâng. Se pare că nu va putea continua și asta îl va vedea în curând pe Sam Morsy intrând în meci în locul lui.

La doar un minut din a doua repriză, Mohamed Elshenawy este chemat să facă o salvare uriașă! Edinson Cavani ridică o minge peste linia din spate pentru a-l găsi singur pe Luis Suarez. Suarez este forțat să lovească un voleu cu piciorul drept de la mică distanță, cu toate acestea Elshenawy recunoaște amenințarea și iese din linie pentru a-i refuza atacantului golul de deschidere.

A doua repriză este în curs de desfășurare la Ekaterinburg Arena! Echipele au schimbat capetele și acum Uruguay este cel care atacă de la stânga la dreapta. Nici una dintre părți nu face schimbări la repriză, așa că vom continua cu aceiași 22 de jucători pe teren. Dacă acțiunea continuă așa cum a făcut-o în prima repriză, pare probabil că Hector Cuper îl va aduce inevitabil pe senzaționalul Mohamed Salah pentru a rupe impasul.

Egiptul trebuie să se simtă încrezător cu performanța din prima repriză împotriva favoritelor grupului Uruguay. Apărarea lor a apărut aproape impenetrabilă pentru o mare majoritate a primelor 45 de minute, în timp ce atacul lor a amenințat cu siguranță plasa lui Fernando Muslera. Dacă ar fi ceva, s-ar putea simți dezamăgiți că nu au reușit să găsească partea din spate a plasei pentru a deschide scorul de astăzi. Uruguay, pe de altă parte, va căuta să folosească aceste 15 minute pentru a se regrupa și a se adapta la linia puternică a faraonilor. Luis Suarez a ratat ceea ce părea a fi un gol sigur după o lovitură de colț, totuși La Celeste nu a reușit să creeze alte ocazii.

Contraatacul faraonilor în forță pe aripa stângă condus de Mahmoud Trezeguet! Extremul încearcă să-l găsească pe Mohsen în centrul zonei, dar pasa este tăiată de linia din spate a uruguayanului. Mingea cade apoi în fața unui Tarek Hamed care îl împușcă, apoi împușcă un voleu de la o distanță blocată aproape imediat de Rodrigo Bentancur. La Celeste conduce apoi un contraatac propriu, tocmai când Bjorn Kuipers suflă pentru a finaliza această primă jumătate plină de viață.

Ahmed Fathi face legătura cu Abdalla Said în timpul unui contraatac de construcție rapid care duce la încercarea lui Said de a trage acrobatic din partea de sus a careului! Mingea sare în sus și Said aruncă mingea la piciorul drept pentru a încerca o lovitură de cap spre poartă, dar încercarea lui este doar greșită făcând o degajare ușoară pentru apărarea uruguayană.

Diego Godin ia lucrurile în mâinile sale când iese din linie pentru a conduce un atac. Godin susține linia din spate a faraonilor și, în cele din urmă, este capabil să introducă o trecere în spatele lor către un Giorgian De Arrascaeta, fulgerător de rapid. Prima atingere a lui De Arrascaeta lipsește, deși, în loc să o controleze, o împinge bine peste linia finală pentru o lovitură de poartă egipteană.

O minge aruncată din centrul terenului îl găsește pe Nahitan Nandez aproape de partea dreaptă a careului. Nandez sare de pe pământ și plutește un antet la stâlpul din apropiere. Nu este clar dacă a fost o încercare de lovitură pe țintă sau o cruce a lui Luis Suarez, dar în orice caz mingea este colectată rece de Mohamed Elshenawy.

Marwan Mohsen prepară mingea din careu până la o deschidere largă a lui Mohamed Abdelshafy pe aripa stângă! Abdelshafy biciuiește apoi într-o centrare la poarta apropiată, însă pasul său nu este plasat nicăieri lângă niciunul dintre coechipierii săi și este în schimb prins clinic de Fernando Muslera.

Tarek Hamed îl fixează pe Giorgian De Arrascaeta cu o lovitură ascuțită a piciorului stâng în centrul terenului pentru a acorda Uruguayului o lovitură liberă într-o zonă periculoasă. Luis Suarez stă peste minge și va căuta să trimită pe acesta pe poarta lui Mohamed Elshenawy de la distanță.

Amr Warda îl alege pe Marwan Mohsen în partea de sus a zonei cu o pasă minunată din flancul drept. Mohsen simte că are capacitatea de a găsi partea din spate a fileului în timp ce se întoarce pentru a-și pierde fundașul și trimite un dribler către poartă. Lovitura este plasată pe țintă, dar iarăși gazonul scoate orice venin din efort, deoarece Muslera ridică calm mingea pentru o salvare ușoară.

Luis Suarez ratează un sitter absolut din interiorul careului de șase în urma unei lovituri de colț! Mingea și-a găsit cumva drumul de la steagul din colțul din dreapta până la stâlpul îndepărtat aproape complet neatins. Suarez la pândă a încercat un voleu cu dreapta, dar efortul său este șocant, iar el ratează ținta la doar câțiva centimetri în stânga stâlpului.

Giorgian De Arrascaeta execută prima lovitură de colț a meciului din steagul stâng. Centrarea este plasată într-o zonă excepțional de periculoasă, dar tânărul portar Mohamed Elshenawy își scoate linia și lovește mingea din zonă pentru a elimina amenințarea.

La Celeste le este extrem de greu să descompună rigidă apărare egipteană. Ahmed Hegazy și Mohamed Elneny și-au condus până acum colegii de echipă într-un mod remarcabil, iar uruguayenii se luptă clar să se adapteze și să găsească o cale în spate.

O centrare de pe aripa dreaptă face legătura cu Luis Suarez pe stâlpul din apropiere! Uruguayanul trage cu pasul cu prima atingere pentru a trimite un efort legat, dar finalizarea lipsește, deoarece mingea zboară departe de țintă.

Mingea îl deviază pe Mohamed Elneny și îi revine lui Mahmoud Trezeguet în interiorul careului! Trezeguet îl controlează pe cât de bine abilitățile sale, se rotește și lovește un voleu slab lovit la poartă! Efortul este înmuiat de două sărituri, ceea ce face munca lui Fernando Muslera mult mai ușoară.

Edinson Cavani dezlănțuie o încercare redusă din afara zonei pentru primul șut al meciului de astăzi. Efortul este plasat bine, totuși veninul este eliminat de terenul gros al stadionului, ceea ce face ca salvarea de scufundare a lui Mohamed Elshenawy să pară mult mai rutină decât se anticipase inițial.

Presa completă a faraonilor a obținut un succes decent în primele cinci minute de acțiune pe stadionul central din Rusia! Au presat continuu La Celeste din ce în ce mai mult în propria jumătate, nu au existat încă atacuri adevărate ale egiptenilor, dar pare inevitabil dacă uruguayenii nu sunt în măsură să se adapteze.

Giorgian De Arrascaeta și Luis Suarez se leagă pentru a crea un atac timpuriu la doar câteva momente din meci! Atacantul cade înapoi în mijloc pentru a ridica mingea și încearcă să-și găsească partenerul de atac, cu toate acestea linia egipteană rămâne rigidă și face o autorizare clinică pentru a împiedica efortul.

Bjorn Kuipers suflă din fluier și suntem în desfășurare în Ekaterinburg! Egiptul, echipa de acasă de astăzi, poartă un kit roșu și negru și va ataca de la stânga la dreapta în prima repriză. Dimpotrivă, echipa uruguayană nu este îmbrăcată în faimoasele lor truse albastre și alb, ci în schimb un kit ascuțit.

Pe de altă parte, meciul de astăzi are loc pe interesanta Arena Ekaterinburg, un stadion care a stârnit multe dezbateri în întreaga comunitate de fotbal în timpul pregătirii Cupei Mondiale din 2018. Arena are în mod normal doar 23.000 de fani, un număr care nu depășește cerințele FIFA. Pentru ca Ekaterinburg Arena să fie eligibilă pentru a găzdui un meci de Cupa Mondială, două tribune înalte de 45 de metri au fost instalate în afara stadionului pentru a mări capacitatea stadionului la 35.696. Locurile suplimentare vor fi eliminate după festivitățile din această vară pentru a readuce locul la aspectul său standard, când actualii chiriași FC Ural Ekaterinburg vor reveni la acțiune sezonul viitor în Premier League rusă.

La Celeste și Faraonii s-au confruntat doar o singură dată în istoria lor. Meciul a avut loc pe 16 august 2006 la Alexandria, Egipt și a avut ca rezultat o victorie în Uruguay cu 2-0 pe spatele unui gol al minutului 67 al lui Diego Godin și un autogol marcat de Abdelzaher El Saqqa în minutul 77.

Înlocuitori din Uruguay: Martin Silva, Martin Campana, Sebastian Coates, Maximiliano Pereira, Gaston Silva, Diego Laxalt, Cristian Rodriguez, Lucas Torreira, Jonathan Urretaviscaya, Cristhian Stuani, Maxi Gomez, Carlos Sanchez

Uruguay (4-4-2): Fernando Muslera; Guillermo Varela, Diego Godin, Jose Maria Gimenez, Martin Caceres; Nahitan Nandez, Rodrigo Bentancur, Matias Vecino, Giorgian De Arrascaeta; Luis Suarez, Edinson Cavani

Înlocuitori ai Egiptului: Ayman Ashraf, Sherif Ekramy, Essam El Hadary, Ahmed Elmohamady, Omar Gaber, Mahmoud Hamdy, Mahmoud Kahraba, Sam Morsy, Samir Saad, Ramadan Sobhy, Mahmoud Shikabala, Mohamed Salah

Egipt (4-2-3-1): Mohamed Elshenawy; Ahmed Fathi, Ali Gabr, Ahmed Hegazy, Mohamed Abdelshafy; Tarek Hamed, Mohamed Elneny; Amr Warda, Abdalla Said, Mahmoud Trezeguet; Marwan Mohsen

Cei doi campioni ai Cupei Mondiale, La Celeste, ajung în Rusia cu o greutate grea sprijinită pe umeri, deoarece sunt favoriți grele pentru a revendica grupul slab A. Uruguay a impresionat pe mulți în 2010, când au terminat pe locul patru în Africa de Sud, cu toate acestea, columbianul James Rodriguez o paranteză pentru a le elimina în optimile de finală din cadrul Cupei Mondiale 2014. Perechea atacantă a lui Luis Suarez și Edinson Cavani reprezintă o amenințare formidabilă pentru orice echipă care participă la turneul din acest an, dar linia de fund a Faraonilor poate rezista testului astăzi?

O mare majoritate a știrilor despre Egipt care intră în Cupa Mondială din acest an au fost despre superstarul lor, Mohamed Salah. Atacantul Liverpool, în vârstă de 25 de ani, a suferit o accidentare la ligament în finala Ligii Campionilor, după ce a fost dat jos de Sergio Ramos de la Real Madrid. Managerul faraonului, Hector Cuper, i-a asigurat pe reporteri și pe fanii egipteni că Salah va juca cu siguranță împotriva Uruguayului, totuși nu a precizat dacă aripa va începe sau nu. Cu toate acestea, următoarele trei-patru săptămâni vor fi, fără îndoială, un moment de sărbătoare în Egipt, deoarece echipa lor națională nu s-a calificat la Cupa Mondială din 1990, când competiția a fost găzduită de Italia.

Ziua a doua a Cupei Mondiale din 2018 începe cu stil cu un cap de clasă al grupei A, în timp ce Egiptul va lua Uruguay! Începutul este la puțin mai puțin de o oră distanță, așa că haideți să aruncăm o privire la formațiile de start de astăzi și să analizăm știrile echipei care ies din taberele lor de bază respective.