BOSTON - Încerci să slăbești? Uitați de dieta Scarsdale sau de cele lansate de Nathan Pritikin, Oprah Winfrey și Jenny Craig.

dietă

Kenyanul Elijah Lagat are rezultate pentru a-i rușina. A slăbit 33 de kilograme și apoi a câștigat maratonul din Boston, la doar șapte ani după ce medicul său i-a spus să înceapă exercițiile fizice sau poate să moară. "Nu eram un atlet. Eram gras", a spus el luni într-o mărturie care părea mai potrivită pentru un Videoclipul lui Richard Simmons decât conferința de presă a unui câștigător al Maratonului Boston. "Odată m-am îmbolnăvit și m-am dus la doctor. Doctorul mi-a spus să fac niște exerciții pentru a-mi reduce greutatea."

Fiind Kenya, unde cursele rutiere sunt un sport național, Lagat a început să alerge. De la maximul de 158 de lire sterline la programarea medicului său la sfârșitul anului 1992, când avea dificultăți de respirație și un puls neregulat, a scăzut la 125 de lire sterline.

Nimeni nu trebuia să-i spună lui Lagat ce să facă luni.

Rămânând cu pachetul de plumb într-o cursă încetinită de un vânt de 13 mph, Lagat a intrat în ultima treaptă blocată într-un duel dramatic cu partenerul de antrenament Moses Tanui și Etiopia Gezahenge Abera.

Conducerea a mers înainte și înapoi înainte ca Tanui să-și facă valul la 200 de metri. Dar Tanui, de două ori câștigător al Bostonului, a obosit când Lagat își începea sprintul.

În cel mai apropiat punctaj din istoria de 104 ani a cursei, Lagat și Abera au înregistrat același timp de 2 ore, 9 minute, 47 de secunde, cu Tanui cu trei secunde înapoi.

Victoria a fost un al 10-lea la rând fără precedent pentru Kenya.

Catherine Ndereba a câștigat cursa feminină în 2:26:11 --16 secunde în fața Irinei Bogacheva din Kârgâzstan și a Fatumei Roba din Etiopia.

Câștigătorii au câștigat fiecare câte 80.000 de dolari din punga totală de 525.000 de dolari.

Jean Driscoll a câștigat cursa de scaune cu rotile pentru femei, asigurând o coroană de laur optime fără precedent într-un timp de 2:00:53. Franz Nietlispach din Elveția a câștigat cea de-a cincea cursă în scaun cu rotile și a patra la rând, la 1:33:32, cu un decalaj de mai mult de cinci minute.