2 iulie 2009

puncte

BELGRAD, Serbia -

Scor casetă în format PDF

Danielle McCray, americană KU senior, a fost una dintre cele trei jucătoare în cifre duble, cu 15 puncte, întrucât echipa de jocuri universitare feminine din SUA din 2009 (2-0) a avut nevoie de doar 10 minute pentru a construi un avantaj confortabil înainte de a fugi cu 93- 59 victorie asupra Marii Britanii (1-1) joi după-amiază la Belgrad, Serbia.

McCray a doborât șase din 10 șuturi din teren, inclusiv încercarea ei singură de poartă în trei puncte, în timp ce, de asemenea, a tras în jos patru recuperări și a egalat pentru o echipă de patru furturi.

"Am fost mulțumit. Am crezut că am dat tonul cu apărarea noastră ”, a declarat antrenorul șef al Universității de Stat din Arizona și Arizona, Charli Turner Thorne. „Știam că pot trage bine și vor încerca să ne scoată posturile, să ne extindă. Cred că ne-am descurcat bine și am creat multe ofense în afara apărării noastre. Am avut niște pauze. Este întotdeauna greu când urci atât de mare să rămâi concentrat. Una peste alta, a fost un mare efort de echipă. ”

Jantel Lavender (statul Ohio/Cleveland, Ohio) a condus roșu, alb și albastru cu 17 puncte și opt recuperări, în timp ce Ta'Shia Phillips (Xavier/Indianapolis, Ind.) A completat marcatorii cu două cifre din SUA cu 11 puncte și opt recuperări.

Avantajul dimensiunilor SUA la interior a fost evident de la început, iar SUA au terminat cu un avantaj de 55-30 pe tabele și 48 de puncte.

Tina Charles (Connecticut/Jamaica, NY) a plasat primele puncte pe tablă la 45 de secunde de joc, urmate de două aruncări libere de la Jeanette Pohlen (Stanford/Brea, California), iar scorul a fost 4-3 când Marea Britanie s-a scufundat primul său gol pe teren la 8:26.

Un 3-pointer de la Ashley Houts (Georgia/Trenton, Georgia) a aprins un 17-0 U.S. alergare care s-a întins până la marca 2:24 și a inclus 13 puncte în vopsea din patru U.S. postează jucători. Primul trimestru a sunat cu SUA cu 27-7, iar rezultatul jocului nu a mai fost niciodată pus în discuție.

Phillips a înscris șase din cele 11 puncte din a doua perioadă pentru a ajuta SUA să depășească Marea Britanie cu 22-15 în sfert și să se îndrepte spre vestiarul de la pauză cu un avans de 49-22.

Marea Britanie nu a renunțat niciodată la luptă, însă a deschis repriza a doua cu un parcurs de 7-0 care a adus scorul la 49-29 și a determinat un timeout SUA la 8:34. SUA au răspuns cu o repriză de 26-13 care a inclus 11 puncte de la McCray și s-au îndreptat în ultimele 10 minute ale jocului, SUA plumbul a crescut cu 75-42.

Tiffany Hayes (Connecticut/Lakeland, Florida), care a obținut, de asemenea, cinci recuperări, a obținut șase din cele nouă puncte din ultima sa strofă pentru a ajuta SUA să depășească Marea Britanie cu 18-17 și să aducă scorul final la 93-59.