Șeful lui Everton, Roberto Martinez, a simțit că echipa sa a dat dovadă de un caracter excelent pentru a obține un egal cu 1-1 cu FK Krasnodar, care crede că va servi drept „o lecție foarte bună” pentru ei.

șeful

Toffees a fost al doilea cel mai bun loc pentru o mare parte din meciul Europa League Group H de pe stadionul Kuban. Dar au ieșit cu un punct după ce atacantul veteran Samuel Eto'o - fostul jucător al lui Anzhi Makhachkala, înapoi pe pământ rus - a marcat un egal egal cu întârziere.

Eto'o a înjunghiat în centrarea lui Leighton Baines în minutul 82 pentru a anula golul lui Ari în minutul 43 pentru gazde, care a creat cea mai mare parte a șanselor și a fost aproape de a face 2-0 când înlocuitorul Wanderson a lovit bara în a doua repriză.

După ce și-a văzut echipa realizând ceea ce a descris drept un „rezultat incredibil”, Martinez a spus: „Astăzi ne-a oferit multă experiență. A fost o lecție foarte bună pentru noi. Cred că orice poți scăpa de casă este un lucru pozitiv. Dar Krasnodar a jucat foarte bine.

"Am crezut că nu ne putem găsi ritmul de atac în prima repriză. În a doua repriză, Romelu [Lukaku, un înlocuitor la pauză] ne-a ajutat. Cred că la final am meritat-o. Am fost încântat de caracterul care am arătat.

"Am crezut că Krasnodar s-a adaptat bine în prima repriză, mai bine decât noi și probabil am terminat apoi mai puternic. Poate că remiza este un rezultat corect, dar Krasnodar a avut multe șanse pe care nu le-au putut lua și ar fi putut fi altfel Înainte de meci, Martinez a recunoscut că a încercat să profite la maximum în timpul pregătirilor sale despre cunoștințele lui Eto'o și fostul aripă al lui Spartak Moscova, Aiden McGeady, despre Krasnodar - un club format abia în 2008.

Ambii jucători au intrat în echipă printre cele cinci schimbări pe care managerul le-a făcut înainte de călătoria de duminică în Premier League la Manchester United. Eto'o, în vârstă de 33 de ani, nu numai că a gustat fotbalul rus înainte, ci are o vastă experiență jucând în competiția europeană.

Și din triplul câștigător al Ligii Campionilor, Martinez a spus: "Astăzi a fost cam necunoscut și am avut nevoie de experiență. Samuel aștepta acel moment, era foarte compus, a primit în buzunare bune spațiu și finisajul a fost de cea mai înaltă calitate. Am fost încântat de el.

Samuel Eto'o își sărbătorește golul. AP Photo/Vitaly Timkiv

"Lucrul cel mai important la Samuel Eto'o este experiența în competiția europeană și, dacă cineva avea să aibă șanse și să înscrie un gol, el avea să fie el. Acesta a fost rolul său astăzi - și-a folosit experiența și know-how-ul A venit cu scopul și de aceea și-a cheltuit valoarea.

"Nu aș putea fi mai mândru de performanța lui în ceea ce privește arătarea cum să aștept momentul tău și apoi să-l folosesc."

Everton, care desfășoară prima campanie europeană din 2009-10, are acum patru puncte din două jocuri din grupa H și rămâne în fruntea grupului. Krasnodar și Lille au două puncte fiecare, în timp ce Wolfsburg - învins cu 1-1 de Everton luna trecută - au unul.