Titlurile turneului: Internazionali d'Italia, Sunfeast Open

Înregistrare covor: 8-2

Record de argilă: 14-3

Record de iarbă: 2-1

Înregistrare generală (inclusiv evenimente non-WTA): 53-19

• A învins-o pe Monica Seles pentru a câștiga al 40-lea titlu de carieră la Toyko.

• S-a retras din Openul Germaniei și Italiei cu accidentări. Nu a putut juca la French Open și s-a retras din Wimbledon. Doctorul a spus inițial că ar putea fi nevoită să ia în considerare pensionarea.

• S-a întors pentru sezonul dificil la Openul Canadei, unde a ajuns în sferturile de finală. În S.U.A. Deschisă, a reușit să ajungă în sferturile de finală.

• După prima rundă, pierderile de la Moscova și Filderstadt s-au retras din restul sezonului interior, spunând că s-a întors prea devreme. Pentru prima dată în șase ani, clasamentul ei a scăzut din top 10.

• A anunțat în decembrie că va sări peste Australian Open.

• A depășit recordul Monica Seles de 178 săptămâni clasat pe nr. 1 la simplu.

• A ajuns la finala fiecărui turneu pe care l-a jucat în ianuarie și februarie și a câștigat trei: Sydney, Doha și Dubai.

• În căutarea primului său titlu de Grand Slam în doi ani, a ajuns la a patra finală consecutivă a Australian Open doar pentru a pierde în fața Jennifer Capriati într-o surprinzătoare victorie în două seturi cu 6-4, 6-3. Am pierdut din nou în fața lui Capriati la French Open - de această dată în semifinale. La Wimbledon, a fost supărat în prima rundă de Virginia Ruano Pascual. A ajuns la semifinalele SUA Deschis pentru al șaselea an consecutiv.

• A fost supusă unei intervenții chirurgicale în octombrie pentru a repara ligamentele rupte de la gleznă, determinând-o să rateze restul sezonului și să nu-și poată apăra titlul la campionatele de final de sezon.

• Și-a rupt parteneriatul de dublu cu Anna Kournikova spunând că își dorește mai multă independență. Perechea a terminat pe locul 2000 pe locul nr. 3 și nr. 4, respectiv, la dublu. În februarie, a anunțat că era obosită și că ia o pauză de la jocul de dublu pentru a se concentra pe simplu.

2000
• A condus Turul WTA cu nouă titluri în 2000, dar a trecut fără o coroană de Grand Slam pentru prima dată din 1996.

• A dominat Campionatele Chase prin apariția într-o a patra finală Chase și câștigarea titlurilor atât la simplu, cât și la dublu (cu Anna Kournikova).

• Stăpânirea ei de trei ani la Australian Open - nu pierduse un meci din 1996, câștigând 27 la rând, inclusiv trei titluri consecutive - s-a încheiat când a pierdut în fața lui Lindsay Davenport, 6-1, 7-5. Se lupta să devină prima femeie din 1966 care a câștigat patru campionate consecutive Down Under.

• A pierdut la fiecare Grand Slam în fața câștigătorului final, finala de la Australian Open la Davenport, semifinalele Open-ului francez la Mary Pierce, sferturile de la Wimbledon și semifinalele SUA. Deschis lui Venus Williams.

1999
• Cinci dintre cele șapte titluri de single ale sale au venit la Grand Slam (Australian Open) sau la evenimentele de nivel I. A egalat pentru majoritatea titlurilor și a ajuns în finală la 13 din cele 20 de turnee în care a jucat, inclusiv trei finale de Grand Slam (Australian, French, US Open).

• Odată cu victoria pe Venus Williams în semifinalele Campionatelor Chase, a devenit cea mai tânără jucătoare (19 ani, 51 zile) care a câștigat 300 de meciuri profesionale.

• A terminat cu 71 de victorii în meci, conducând turul și este egal cu Lindsay Davenport pentru locul 16 pe lista titlurilor Open Era cu 26.

• La Australian Open, a devenit singurul jucător din istorie care a câștigat același turneu de Grand Slam la simplu și la dublu trei ani consecutivi cu trei parteneri de dublu diferiți.

• A câștigat al doilea titlu consecutiv al anului la Tokyo, recuperând Nr. 1 clasament pe care îl cedase lui Davenport.

• A ajuns la finala French Open și a ajuns la trei puncte de titlu, singurul titlu de Grand Slam la simplu pe care nu l-a câștigat, înainte de a cădea în fața lui Steffi Graf.

• A ajuns la a treia finală de Grand Slam la S.U.A. Deschideți cu un raliu din setul al treilea peste No. 3 Venus Williams în semifinale înainte de a cădea în sora lui Williams, Serena, în finală, unde a salvat două puncte de meci la 5-3 în setul secund și s-a adunat pentru a forța un tie-break înainte de a pierde.

• În august, înfrângerea Nr. 10 Arantxa Sanchez-Vicario, Nr. 6 Mary Pierce și a oprit de patru ori campioana în apărare și Nr. Mondial 5 Monica Seles își revendică primul său Canadian Open, punând capăt seriei de 24 de meciuri a lui Seles la eveniment.

• A câștigat cel puțin un titlu (simplu sau dublu) în șapte turnee consecutive de Grand Slam din 1997 Wimbledon până în 1999 Australian Open.

1998
• A încheiat anul învingând No. 1 Lindsay Davenport a câștigat pentru prima dată Campionatele Chase, devenind singurul jucător care a câștigat două turnee majore în 1998 (Australian Open, Chase). • A finalizat un Grand Slam la dublu, câștigând titluri în S.U.A. Open, Wimbledon, French Open și Australian Open.

• Domnia la nr. 1 s-a încheiat după 80 de săptămâni, pe 11 octombrie, când a pierdut în sferturile de finală de la Filderstadt în fața lui Dominique Van Roost. Lindsay Davenport a înlocuit-o.

• A devenit cea mai tânără jucătoare care a apărat cu succes un titlu de Grand Slam din istoria Open Era (1968-prezent) când a câștigat Australian Open la 17 ani, patru luni și o zi.

• A câștigat titluri la Evert Cup, la International Damen Grand Prix și la Italian Open.

• În iunie, a devenit a treia femeie din Era Deschisă care deține Nr. 1 clasament la simplu și dublu simultan (alăturându-se Navratilova și Sanchez Vicario).

• A câștigat premiul ESPY pentru interpretul de tenis feminin remarcabil.

1997
• Prin câștigarea Australian Open, Wimbledon și U.S. Open, s-a alăturat lui Steffi Graf și Monica Seles ca singurii adolescenți (din era Open) care au câștigat trei sau mai multe titluri de Grand Slam într-un an. Învinge-l pe Venus Williams cu 6-0 și 6-4 pentru a câștiga Openul.

• A câștigat 37 de meciuri consecutive pentru a începe sezonul - inclusiv șase turnee consecutive pentru deschiderea anului - al doilea cel mai bun start din era Open și a câștigat 75 de meciuri în total, cele mai bune din tur, inclusiv 11 titluri.

• A devenit cea mai tânără jucătoare din Open Era care a câștigat titlul de simplu la Wimbledon când a câștigat în 1997 la vârsta de 16 ani, nouă luni și cinci zile; a fost prima elvețiană care a câștigat Wimbledon.

• Învinsă fostă lume Nr. 1 Monica Seles în toate cele patru meciuri pe care le-au jucat pe an.

• L-a depășit pe Steffi Graf ca fiind nr. 1 jucător în urma victoriei sale directe pe Monica Seles pentru a câștiga Campionatul Lipton.

1996
• A câștigat primele două titluri de carieră, capturând atât Marele Premiu Porsche de tenis, cât și Bank of the West Classic.

• Avansat în semifinalele S.U.A. Deschis și a ajuns în sferturile de finală ale Australian Open.

• A ajuns la semifinalele S.U.A. Deschis de uimitorul Arantxa Sanchez-Vicario, semănat în al treilea rând, și No. 7 sămânță Jana Novotna.

• A devenit cea mai tânără campioană de la Wimbledon vreodată când a câștigat titlul de dublu cu Helena Sukova.

• A câștigat peste 1,3 milioane de dolari pe an, devenind cel mai tânăr bărbat sau femeie care a atins valoarea de 1 milion de dolari în câștiguri.

• Pierdut în fața lui Graf într-o finală de cinci seturi la Campionatele Turului WTA.

1995
• A devenit cea mai tânără jucătoare care a câștigat un meci la un turneu de Grand Slam când a avansat în runda a doua la Australian Open.