Tenis - O tânără de 18 ani a făcut cel mai bun debut posibil la Roland Garros, obținând prima victorie în top 10 în fața celui de-al 5-lea cap de serie

anastasia

De trei ori campioană la Grand Slam, Angelique Kerber, a avut ocazia să dea startul acțiunii Roland Garros din 2019 la Philippe-Chatrier, dar campania sa de la Paris a fost destul de scurtă, pierzând în runda de deschidere cu Anastasia Potapova cu 6-4, 6-2 în o oră și 13 minute.

Prințesa rusă de tenis este un fost junior nr. 1 la vârsta de 15 ani și campion la Wimbledon, luptându-se cu accidentări care au afectat progrese și mai rapide în clasament. În ciuda acestui fapt, ea este unul dintre cei mai buni jucători născuți în jurul anului 2000 și acesta a fost un debut perfect al lui Roland Garros, controlând ritmul de la început până la sfârșit pentru a obține prima victorie la Paris și prima generală împotriva rivalilor din top-10.

Un tânăr de 18 ani a servit doar 49%, dar a reușit să apere frumos punctele de rupere, ștergând trei din patru și lovind 28 de câștigători cu 21 de erori neforțate pentru a menține presiunea asupra lui Kerber, care nu a putut să o suporte. Retragându-se la Madrid și sărind Roma, Kerber a fost departe de a fi cea mai bună, iar Potapova a profitat din plin de acest lucru, câștigând mai mult de jumătate din punctele de întoarcere și transformând șase șanse din zece din pauză pentru a merge în runda a doua.

Potapova a izbucnit în meciul doi după o eroare de revers a lui Kerber care s-a rupt chiar în următorul joc când rusul a obținut un backhand ușor. Un german stângaci a suferit o nouă pauză în jocul șase, după o întoarcere profundă a lui Potapova, care nu a putut cimenta avantajul, pulverizând o altă eroare de revers câteva minute mai târziu pentru a-i da pauza lui Angelique.

Revenind la 5-4, Anastasia a apucat cinci puncte drepte și o pauză crucială care i-a oferit setul după 37 de minute, mutând Kerber din zona de confort și forțând o eroare care a propulsat-o mai aproape de linia de sosire.

Având impulsul pe partea ei, tânăra a rupt în al doilea joc al setului secund, când Angelique a plasat o manșă lungă și încă o dată la 3-0, alergând spre linia de sosire. Kerber a tras o pauză înapoi pentru a reduce deficitul la 4-2, deși asta a fost tot ce am văzut de la ea, jucând un forehand slab în jocul opt pentru a fi rupt din nou și a-l trimite pe Potapova în runda a doua.

„Vreau să mulțumesc tuturor oamenilor care au venit să mă sprijine, m-am bucurat de fiecare secundă pe teren. Noul Philippe-Chatrier Court are o atmosferă uimitoare și am jucat cu multă încredere, vreau să îi mulțumesc antrenorului meu pentru asta, el este acolo pentru a mă sprijini tot timpul și pentru a-mi spune lucrurile corecte.

Scopul meu era să mă concentrez asupra jocului și mișcării mele, fără a încerca să mă gândesc la terenul mare sau la marele meu adversar. Sunt aici pentru a juca cât mai bine și asta am făcut. Respect jocul lui Angelique foarte mult și așteptam cu nerăbdare acest meci pentru că este unul dintre idolii mei, m-am uitat la ea când eram mai tânără.

Trăiesc pentru victorii ca aceasta, pentru emoțiile și momentele pe care le aduc și voi face totul pentru a experimenta asta din nou și din nou în viitor. În acest moment, vreau doar să mă gândesc la următorul meci și să rămân concentrat pe jocul meu și pe îmbunătățirile pe care le pot face ”.