LILLE, Franța - Bastian Schweinsteiger și-a marcat întoarcerea din accidentare sigilând o victorie cu 2-0 pentru Germania asupra Ucrainei în meciul de deschidere al campionilor mondiali la Euro 2016 duminică.

începutul

"Un Bastian Schweinsteiger își merită greutatea în aur", a spus antrenorul german Joachim Loew.

Schweinsteiger, care a suferit a doua rană gravă la genunchi a anului la antrenamente pe 22 martie și nu mai jucase de atunci, a apărut în ultimul minut. El a marcat în al doilea minut al accidentării, când Mesut Ozil a centrat pentru a arunca într-un voleu pe un contraatac.

"Vătămarea mea a fost vindecată, mă simt foarte bine. După sprintul în față, am rămas puțin fără suflare. Incredibil că se poate întâmpla așa ceva, nu-ți poți dori decât asta", a spus Schweinsteiger. "Am jucat acum cinci minute, nu sunt încă atât de departe încât să pot juca pentru 90 sau 120. Sper că acum pot juca un pic mai mult."

Capul lui Shkodran Mustafi a pus Germania pe curs în minutul 19 al întâlnirii din grupa C, când fundașul Valencia și-a învins marcajul pentru a întâlni lovitura liberă curată a lui Toni Kroos din dreapta și capul cu putere în interiorul stâlpului stâng.

"Nu suntem încă acolo unde trebuie să fim pentru a câștiga turneul, dar suntem pe drum", a spus Kroos, care a câștigat premiul pentru meci pentru că a tras corzile în mijlocul terenului și a ajutat în apărare atunci când este nevoie.

Loew a început cu 10 dintre jucătorii care au câștigat Cupa Mondială din Brazilia acum doi ani. Jonas Hector, fundașul stâng în vârstă de 26 de ani, jucând la primul său turneu major, a fost singura excepție.

În ciuda faptului că a dominat posesia și a creat șansele timpurii, Germania a avut nevoie de Manuel Neuer pentru a face două salvări mari în prima repriză și alta în a doua.

Mai întâi l-a oprit pe Yevhen Konoplyanka, apoi pe Yevhen Khacheridi de la distanță, înainte ca Jerome Boateng să elimine efortul lui Konoplyanka de pe linie.

„Am avut noroc că am picioarele lungi”, a glumit fundașul în legătură cu eliminarea sa acrobatică.

Ucraina a terminat puternic prima repriză, Andriy Yarmolenko având un gol pe drept cuvânt exclus pentru ofsaid.

Dar Germania a ținut seama de avertisment și a preluat controlul după pauză, cu Julian Draxler (de două ori), Kroos, Sami Khedira, Thomas Mueller, înlocuitorul Andre Schuerrle și apoi Ozil mergând aproape.

Ucraineanul Andriy Pyatov a fost cel mai aglomerat dintre cei doi portari, deși Neuer a trebuit să fie atent pentru a opri lovitura liberă acerbă a lui Yaroslav Rakitskiy în poarta sa apropiată în a doua repriză.

Mustafi aproape că a oferit Ucrainei un egal la întârziere, când a dus cu capul înapoi fără să-și dea seama că Neuer a ieșit din poartă.

Dar a mai fost timp pentru ca Schweinsteiger să vină și să finalizeze o întoarcere de vis după un sezon devastat de accidentare.

"Suntem fericiți pentru toată lumea, dar bun 'glumet' Basti!" A spus Neuer, felicitându-l pe fostul său coechipier din Bayern München. "Cred că Mustafi a jucat un joc grozav astăzi. Suntem bucuroși că avem un om atât de grozav pentru apărarea centrală."

Neuer a spus că cel mai bun urma să vină din Germania.

"Nu am arătat încă totul. Va trebui să ne ridicăm în turneu și, sperăm, deja împotriva Poloniei", a spus Neuer, referindu-se la jocul echipei de la Stade de France în fața Parisului, joi.

Ucraina se va confrunta cu Irlanda de Nord la Lyon în aceeași zi.

CROAȚIA 1, TURCIA 0

PARIS - Tehnica perfectă a lui Luka Modric a ridicat Croația la o victorie asupra Turciei.

Mijlocașul Real Madrid a marcat cu un voleu scufundător în minutul 41 al unui accidentat și sângeros joc de grupă D la Parc des Princes. Modric a pășit înainte în calea unei degajări înalte pentru un șut de 25 de metri pe care portarul turc Volkan Babacan nu a reușit să-l păstreze.

Croația a avut mai multe șanse bune de a marca, dar a fost refuzată de două ori de transversală în a doua repriză. Lovitura liberă curbată a căpitanului veteran Darijo Srna a aruncat o privire din lemn, în timp ce se îndrepta, iar lovitura de cap a lui Ivan Perisic a revenit din pericol.

Golul lui Modric s-a remarcat într-o primă repriză, în cea mai mare parte neinspirată. Jucând într-un rol profund, el a fost perfect plasat atunci când apărarea Turciei a intrat în panică în fața unei centrări în gura de poartă.

O degajare fără țintă a trimis mingea în buclă într-o zonă centrală și Modric a trimis înapoi un șut sărit.

Cele două echipe, cunoscute în mod tradițional pentru pasele de teren îngrijite, au preferat în cea mai mare parte centrări în sus în poartă. Din păcate pentru Croația, șansele de cap în spate în 23 au fost irosite de mijlocașul Marcelo Brozovic, în timp ce atacantul înalt Mario Mandzukic se ascundea în apropiere.

Cea mai bună șansă a Turciei a căzut, de asemenea, în fața unui mijlocaș. Ozan Tufan a greșit în 29 pentru a-l forța pe portarul Danijel Subasic să se împiedice de linia de poartă.

POLONIA 1, IRLANDA 0

NICE, Franța - Un gol al lui Arkadiusz Milik a fost suficient pentru ca Polonia să dărâme o anumită Irlanda de Nord și să ofere echipei sale o victorie.

Victoria Poloniei în meciul grupei C a fost prima dată la un Campionat European după două afișări dezamăgitoare în ultimele două turnee, inclusiv în 2012, când în calitate de co-gazdă a ajuns în partea de jos a grupei sale.

Polonia a dominat pase mari ale meciului, dar abia în minutul 51 Milik și-a tras echipa în față de la marginea suprafeței de pedeapsă în urma unei mingi pătrate îngrijite a lui Jakub Blaszczykowski. Greva lui Milik a trecut prin picioarele fundașului Irlandei de Nord Craig Cathcart și dincolo de îndemâna portarului Michael McGovern.

Polonia a avut numeroase șanse să preia conducerea înainte de golul lui Milik. Milik însuși a ratat ținta cu două eforturi în primele 10 minute și a lovit plasa laterală cu un șut în creștere dintr-o poziție bună în 31.