cupa

Rusoaica Aleksandra Soldatova a produs o performanță dominantă la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică a Federației Internaționale de Gimnastică, în timp ce a măturat toate cele cinci medalii de aur individuale oferite în Tașkent.

Campionul mondial de două ori pe echipe a obținut un total de 77.050 de puncte pentru a revendica confortabil titlul individual de la Palatul Sportului de Gimnastică.

Linoy Ashram din Israel a fost al doilea cu un scor general de 73.100, iar Ekaterina Selezneva a obținut bronzul cu 71.550 de puncte.

Tânăra de 19 ani, dublă medaliată cu aur la probele pe echipe la Campionatele Europene, a ocupat, de asemenea, podiumul în probele de cerc, minge, cluburi și panglică pentru a-și completa monopolul medaliilor de aur disponibile în capitala uzbekă.

Soldatova a marcat 19.900 cu cercul pentru a-l învinge pe Ashram, care a reușit 19.400 pe locul doi.

Boryana Kaleyn din Bulgaria a primit bronzul, întrucât a marcat 18.950 în finală.

Ashram a fost din nou al doilea în fața formidabilului rus în proba mingii, deoarece rutina lui Soldatova a obținut un total de 19.600 de puncte, iar Israelul s-a hotărât pentru un alt argint pe 18.850.

Compatriotul lui Soldatova Selezneva a încheiat podiumul după ce a marcat 18.400.

A fost o poveste similară în evenimentul panglică, deoarece Soldatova a domnit suprem la 18.300, cu Ashram al doilea și Selezneva al treilea.

Performanța lui Soldatova cu cluburile a fost recompensată cu 18.000 de puncte, ceea ce a făcut-o să o învingă pe Sabina Tashkenbaeva din Uzbekistan cu o marjă subțire de 0.100.

Rusia a câștigat, de asemenea, victoria în grupul din jur de 43.200, Belarusul câștigând argint și Estonia bronzul.

Sezonul Cupei Mondiale de gimnastică ritmică se încheie la Baku de vineri (27 aprilie) până duminică (29 aprilie).