Marți, 29 octombrie 2019 - 14:00 De United World Wrestling Press

wrestling

BUDAPEST (29 octombrie) - Conferința mondială de medicină luptă și programul de curs pentru medicii de echipă s-au întâlnit săptămâna trecută la Budapesta, cu 65 de participanți din 35 de țări care au susținut un total de 22 de prezentări, 16 cursuri și un atelier de lucru pe parcursul celor trei zile ale programului evenimente.

Conferința a fost condusă și dirijată de Dr. Babak Shadgan și Dr. Szabolcs Molnar al Comisiei medicale și antidoping United World Wrestling (UWW).

O varietate de subiecte au fost introduse pe parcursul celor trei zile de prezentări ale conferinței și prelegeri ale medicilor de echipă. Prof. Dr. Nicola Maffulli s-a concentrat pe înțelegerea, gestionarea și prevenirea leziunilor frecvente la lupte, în timp ce Dr. Amir Pakravan a abordat abuzul și sindromul de oboseală în lupte; Dr. Eckart Diezemann s-a concentrat asupra leziunilor coloanei vertebrale; iar Dr. Reza Naghavi privind transmiterea bolilor transmisibile din sânge. Alte discuții au inclus recenzii privind prevenirea leziunilor frecvente la lupte, nutriție sportivă adecvată și actualizări privind reglementările antidoping.

Dr. Shadgan a prezentat importanța deciziilor adecvate ale arbitrilor în oprirea acțiunilor periculoase și prevenirea rănilor la lupte.

Conferința a salutat, de asemenea, Kirsty Burrows (consultant IOC) și Dr. Judith Goss, care a atras atenția asupra discuției despre protecția sportivilor și daunele psihologice în sport.

UWW 1S Arbitru și dentist Dr. Aviram Schmuely a discutat despre leziunile dentare și prevenirea în lupte, oferind, de asemenea, punctul său de vedere al arbitrului asupra problemelor medicale.

Când s-a întrunit duminică Comisia medicală, discuțiile s-au concentrat pe revizuirea acoperirii medicale a evenimentelor din 2019, revizuirea leziunilor înregistrate, posibilitatea ca medicii echipei certificate UWW să intre în FOP, programul antidoping și oportunitatea dezvoltării luptei pentru sportivi cu deficiențe de vedere.

Managementul medical al competiției de lupte a fost, de asemenea, discutat cu scopul de a ajuta medicii comitetelor locale de organizare să câștige o pregătire adecvată pentru a avea grijă de acoperirea medicală necesară pentru turneele naționale și internaționale. Dr. Pakravan conduce, de asemenea, o discuție despre cum să aibă grijă în mod corespunzător de un sportiv rănit atunci când acesta nu este în stare să lase covorașul pe propria putere, iar Dr. Akos Santha a discutat principiile medicamentelor de călătorie pentru echipe.

Comisia medicală UWW s-a întâlnit și ea la Budapesta, anunțând o colaborare de primă natură cu Sponsor Defense Soap.

Guy Sako, CEO al Defence Soap, a prezentat un document în care își împărtășea cunoștințele și experiența cu privire la prevenirea, educarea și tratamentul infecțiilor cutanate în cadrul luptătorilor. Cercetarea a fost apoi încheiată într-un acord între United World Wrestling și Defense Soap pentru a dezvolta un protocol de igienă stabilit pentru lupte internaționale care să fie implementat până în vara anului 2020.

"Aceasta este prima pentru United World Wrestling Medical Commission care lucrează îndeaproape cu un sponsor care are cunoștințe extinse pe teren și să lucreze împreună pentru a dezvolta ceva pozitiv pe termen lung pentru bunăstarea luptătorilor din întreaga lume", a spus Shadgan. „Suntem încântați de efort”.

Acțiune gândurile voastre.

Comentarii

Joi, 17 decembrie 2020 - 20:46 De United World Wrestling Press

BELGRAD, Serbia (17 decembrie) - Razambek ZHAMALOV (RUS) a venit din spate târziu pentru a uimi de două ori campion mondial Frank CHAMIZO (ITA) și a câștiga medalia de aur de 74 kg liber joi seară la Cupa Mondială Individuală de la Belgrad, Serbia.

Zhamalov, campion mondial U23 din 2019, a fost joi unul dintre cei patru medalii de aur în stil liber pentru Rusia.

În finala de 74 kg, Zhamalov a marcat primul punct al meciului de pe ceasul de activitate și a luat 1-0 în avantaj în pauză. Chamizo a câștigat un avantaj de 2-1 într-un minut într-o a doua perioadă, după ce a obținut o eliminare grea. Zhamlov a ținut presiunea asupra lui Chamizo, încercând o rață sub 25 de secunde. După ce Chamizo a apărat-o, Zhamalov a venit cu o încuietoare corporală înainte de a-și asigura în final piciorul lui Chamizo. Cu puțin sub 10 secunde rămase, Zhamlov a alunecat în spatele lui Chamizo și a marcat o acțiune în două puncte, cu două secunde rămase pentru a câștiga victoria venită din spate, 4-2.

Zavur UGUEV (RUS) a câștigat aurul la 57 kg (Foto: Kadir CALISKAN, UWW)

Celelalte medalii de aur din Rusia au venit joi de la Zavur UGUEV (57 kg), Alikhan ZHABRAILOV (92 kg) și Shamil SHARIPOV (125 kg).

Uguev, de două ori campion mondial, a fost dominant în finala de 57 kg, câștigând o superioritate tehnică de 10-0 față de medaliatul de bronz mondial junior 2018 Arsen HARUTYUNYAN (ARM). Rusul, în vârstă de 25 de ani, a urcat rapid cu 4-0 după o eliminare de pe o gleznă și o cheie intestinală. La scurt timp, Uguev a tras și a marcat o eliminare înainte de a-și închide din nou cheia intestinală și de a-l întoarce pe Harutyunyan de două ori pentru a încheia meciul în mai puțin de un minut.

Alikhan ZHABRAILOV (RUS) l-a exclus pe Georgii RUBAEV (MDA) pentru a câștiga aurul la 92 kg (Foto: Gabor MARTIN, UWW)

Zhabrailov, medaliat mondial cu bronz din 2019, și-a adjudecat aurul, închizându-l pe Georgii RUBAEV (MDA) cu 6-0 în finala de 92 kg. Rusul a controlat meciul de la început până la sfârșit, obținând o eliminare în prima perioadă. El a adăugat o a doua eliminare târziu în meci înainte de a opri o dantelă de picior în ultimele cinci secunde.

Shamil SHARIPOV (RUS) depășit de emoție după ce a câștigat medalia de aur la 125 kg (Foto: Kadir CALISKAN, UWW)

Sharipov a cucerit aurul la 125 kg, cu o victorie cu 4-1 asupra medaliatului cu argint european Robert BARAN (POL). După ce a condus 1-0 la pauză, greul rus a marcat în a doua perioadă cu un pas înainte de a trage un picior dublu și de a-l conduce pe Baran la marginea saltelei pentru o eliminare. Baran avea să facă un pas târziu, dar ar fi prea puțin, prea târziu.

Magomedmurad GADZHIEV (POL) intră într-un șut împotriva lui Haydar YAVUZ (TUR) în finala de 70 kg (Foto: Gabor MARTIN, UWW)

Baran a fost unul dintre cei doi luptători polonezi care concurau pentru aur joi seară. Celălalt, Magomedmurad GADZHIEV (POL), a câștigat titlul la 70 kg, implicit din accidentare, față de 2020, medaliatul european cu bronz Haydar YAVUZ (TUR). Gadzhiev, de două ori medaliat mondial și de două ori campion european, a deținut o conducere de 5-0 pe forța a două eliminări în a doua perioadă, înainte ca Yavuz să fie implicit.

Turcia a încheiat ziua cu trei medalii. Pe lângă medalia de argint a lui Yavuz, Fazli ERYILMAZ (74 kg) și Erhan YAYLACI (92 kg) au câștigat medalii de bronz.

Kârgâzstanul a câștigat o pereche de medalii, cu Islambek OROZBEKOV (70 kg) și Aiaal LAZAREV (125 kg) asigurând bronzul.

Andrii YATSENKO (UKR) și Rahman AMOUZADKHALILI (IRI) au câștigat medaliile de bronz la 57 kg. Yatsenko a marcat o eliminare târzie pentru a-l învinge pe Stevan MICIC (SRB), în timp ce Amouzadkhalili l-a exclus pe Uladzislau ANDREYEU (BLR).

Alți medalii de bronz au inclus Arman ANDREASYAN (ARM) la 70 kg, Tajmuraz SALKAZANOV (SVK) la 74 kg, Samuel SCHERRER (SUI) la 92 kg și Dzianis KHRAMIANKOU (BLR) la 125 kg.